Zgodnie z orzeczeniem Landessozialgericht Niedersachsen-Bremen każdy, kto wnosi sprzeciw wobec decyzji dotyczącej zasiłku Hartz IV, musi to zrobić w odpowiedniej formie – zwykły e-mail nie wystarczy. Choć sprzeciw może być złożony także w formie elektronicznej, wymagany jest kwalifikowany podpis elektroniczny lub przesłanie dokumentu przez uwierzytelnionego nadawcę.
W niniejszej sprawie skargę złożyła para z Lüneburga pobierająca zasiłek Hartz IV. Ze względu na wahania dochodów Jobcenter początkowo obliczył wysokość świadczeń jedynie tymczasowo, do czasu dokonania ostatecznej kalkulacji w grudniu 2019 roku.
Zgodnie z pouczeniem o środkach zaskarżenia sprzeciw musi być złożony „na piśmie lub do protokołu”. Po tym jak para wniosła sprzeciw wysyłając zwykłą wiadomość e-mail, pracownicy Jobcenter odpisali, że nie spełniono wymogów formalnych, ponieważ jej nadawca nie został uwierzytelniony.
Sąd potwierdził stanowisko Jobcenter
Para argumentowała, że w wydanych decyzjach nie było mowy o tym, że sprzeciw nie może zostać wniesiony za pomocą poczty elektronicznej. Ich zdaniem sformułowanie „na piśmie lub do protokołu” oznaczało, że sprzeciw mógł zostać złożony za pośrednictwem faksu, do protokołu lub za pomocą poczty elektronicznej. Podkreślono, że e-maile są dziś powszechną formą komunikacji.
Landessozialgericht potwierdził jednak stanowisko Jobcenter. Wprawdzie urząd nie wskazał na możliwość użycia kwalifikowanego podpisu elektronicznego, ale mogłoby to co najwyżej skutkować wydłużeniem terminu na wniesienie sprzeciwu z jednego miesiąca do jednego roku.
Jednakże para nie wniosła sprzeciwu z zachowaniem wymogów formalnych nawet w tym wydłużonym okresie, lecz obstawała jedynie przy swoim zdaniu, że wystarczy zwykła wiadomość e-mail. Para złożyła odwołanie od decyzji sądu.
Źródło: www.t-online.de