Kurzarbeit Null oznacza teraz również mniej dni urlopu: Federalny Sąd Pracy wydał orzeczenie, zgodnie z którym pracownicy, którzy w związku z pandemią koronawirusa przez dłuższy czas byli całkowicie zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy, muszą teraz liczyć się z proporcjonalnym skróceniem wymiaru rocznego urlopu wypoczynkowego. Tym samym Federalny Sąd Pracy wydał przełomowe orzeczenie (9 AZR 225/11) w „kwestii, która jest wysoce kontrowersyjna”, jak powiedział sędzia przewodniczący Heinrich Kiel.
W samym listopadzie ponad 100.000 wniosków w sprawie skróconego czasu pracy
Biorąc pod uwagę siłę czwartej fali pandemii koronawirusa, wyrok ten może w nadchodzących miesiącach dotknąć dziesiątki tysięcy pracowników w Niemczech.
Tylko w okresie od 1 do 24 listopada w całych Niemczech zarejestrowano 104 tys. wniosków dotyczących skróconego czasu pracy – o ok. 10 tys. więcej niż w październiku. Ze względu na trudną sytuację pandemiczną Federalne Ministerstwo Pracy poinformowało właśnie, że regulacje dotyczące Kurzarbeit będą obowiązywały dłużej – do 31 marca 2022 roku.
Sprzedawczyni z Essen wniosła pozew w związku ze zmniejszeniem wymiaru urlopu
Wydając to orzeczenie Federalny Sąd Pracy podtrzymał swoje stanowisko z 2019 roku, zgodnie z którym wymiar urlopu wypoczynkowego powinien być obliczany na podstawie liczby uzgodnionych dni z obowiązkiem pracy. Potwierdził on orzeczenie Okręgowego Sądu Pracy w Düsseldorfie w sprawie skargi 49-letniej sprzedawczyni z Essen.
Kobieta pracuje trzy dni w tygodniu. W 2020 r. przez kilka miesięcy w ogóle nie świadczyła pracy – dostała urlop, ale skrócony o kilka dni. Miała poparcie Federacji Niemieckich Związków Zawodowych (niem. Deutscher Gewerkschaftsbund), która także sprzeciwiała się skróceniu urlopów w przypadku Kurzarbeit. Członek zarządu DGB Anja Piel po wydaniu orzeczenia stwierdziła, że jest to „gorzki dzień dla wielu pracowników”.
Źródło: www.spiegel.de