W wielu umowach kredytowych brakuje ważnych informacji, dlatego konsumenci mają prawo do ich anulowania nawet po wielu latach. To, co zapewne ucieszy wielu klientów, może przysporzyć problemów bankom.
ETS określił jakie informacje muszą być zawarte w umowach kredytowych
Europejski Trybunał Sprawiedliwości wzmocnił prawa konsumentów dotyczące umów kredytowych. W swoim orzeczeniu najwyższy sąd UE określił, jakie informacje muszą zawierać takie umowy. Należą do nich np. dokładne stawki procentowe odsetek za zwłokę. Również metoda obliczania rekompensaty należnej w przypadku przedterminowej spłaty musi być podana w sposób „łatwo zrozumiały” dla przeciętnego konsumenta.
Zdaniem Christopha Herrmanna z fundacji Stiftung Warentest, orzeczenie to pomoże wielu dłużnikom. „Większość z nich może teraz odstąpić od starych umów kredytowych, nawet jeśli od zawarcia umowy minęło wiele lat” – powiedział. Mogłoby to na przykład doprowadzić do zmniejszenia pozostałego długu, co wynika m.in. z faktu, że rekompensaty lub odsetki za zwłokę nie miałyby już zastosowania.
Christian Solmecke, prawnik z Kolonii, powiedział, że orzeczenie to będzie szczególnie korzystne, jeśli klienci będą chcieli zawrzeć nową umowę kredytową, aby skorzystać z obecnych niskich stóp procentowych. Prawie żaden znany wzór umowy kredytowej w sektorze konsumenckim nie sprostałby wymogom określonym przez ETS w odniesieniu do obowiązkowych informacji.
Tylko kilka wyjątków
Kancelaria prawna Gansel Rechtsanwälte, stwierdziła, że orzeczenie dotyczy prawie wszystkich kredytów konsumenckich udzielanych na cele prywatne. „Jedynymi wyjątkami są kredyty konsumenckie z prawem zastawu na nieruchomości”. To oznacza również wielu potencjalnych nowych klientów dla kancelarii prawnych.
Orzeczenie ETS jest odpowiedzią na kilka spraw toczących się przed sądem krajowym w Ravensburgu. Odstąpiono od umów o kredyt samochodowy długo po upływie terminu ich obowiązywania. Konsumenci argumentowali, że w umowach brakowało ważnych informacji. Kredytodawcami były VW-, BMW- i Skoda-Bank. BMW stwierdziło, że aby ocenić skutki orzeczenia, będzie trzeba zaczekać na dalszy przebieg postępowania w Niemczech.
VW Bank powiedział, że jest w trakcie analizy. „Nie spodziewamy się jednak, że wielu klientów złoży oświadczenie o odstąpieniu od umowy.” Ponieważ w takim przypadku klienci musieliby pokryć koszty utraty wartości pojazdu, odstąpienie od umowy nie przyniosłoby im żadnych korzyści ekonomicznych. Z kolei Christoph Herrmann z fundacji Stiftung Warentest powiedział: „Jednak otrzymają pełen zwrot podatku VAT i marży pośrednika.”
Stiftung Warentest: „Ostatnie orzeczenia Federalnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawach dotyczących prawa bankowego i rynku kapitałowego często były niekorzystne dla konsumentów”
Według przedstawicieli branży, nie do końca wiadomo, jak decyzja ETS wpłynie na całą branżę. Niemiecki sektor bankowy stwierdził, że pozostaje czekać na to, jak Federalny Trybunał Sprawiedliwości zareaguje na decyzję Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Fundacja Stiftung Warentest uważa, że wydanym przez siebie orzeczeniem Europejski Trybunał Sprawiedliwości koryguje „ostatnie orzeczenia Federalnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawach dotyczących prawa bankowego i rynku kapitałowego, które często były niekorzystne dla konsumentów”.
Źródło: www.spiegel.de