Z powodu kryzysu energetycznego ułatwiony dostęp do świadczenia z tytułu skróconego czasu pracy (niem. Kurzarbeitergeld) ma zostać przedłużony do końca czerwca przyszłego roku. Federalny minister pracy Hubertus Heil powiedział portalowi Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND), że pomimo dużych obciążeń, które musi obecnie udźwignąć niemiecka gospodarka, sytuacja na tamtejszym rynku pracy pozostaje stabilna.
Polityk SPD zapewnił, że w tych trudnych czasach niemiecki rząd będzie nadal stał po stronie firm i pracowników. Dlatego też chce, by przepisy umożliwiające ułatwiony dostęp do wsparcia w postaci Kurzarbeitergeld obowiązywały dłużej niż pierwotnie planowano, a mianowicie do 30 czerwca 2023 roku.
Niemieckie ministerstwo pracy: to konieczne ze względu na konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę dla rozwoju gospodarczego i rynku pracy w Niemczech
Według informacji podanych przez portal RND, oczekuje się, że rozporządzenie zostanie zatwierdzone przez niemiecki rząd w najbliższą środę. Przedłużenie okresu jego obowiązywania jest konieczne ze względu na konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę dla rozwoju gospodarczego i rynku pracy w Niemczech – napisano w projekcie opracowanym przez ministerstwo pracy.
Z powodu pandemii koronawirusa rząd federalny zmienił zasady dotyczące skróconego czasu pracy. Przepisy ułatwiające uzyskanie Kurzarbeitergeld były potem kilkakrotnie przedłużane. Zgodnie z ostatnimi ustaleniami miały obowiązywać do końca 2022 roku. Jeśli propozycja niemieckiego ministerstwa pracy zostanie zaakceptowana, przez kolejne sześć miesięcy zakłady pracy będą mogły ubiegać się o wsparcie już w przypadku, gdy co najmniej 10 procent zatrudnionych będzie dotkniętych czasowym skróceniem czasu pracy przez pracodawcę. Rekompensata ma przysługiwać także pracownikom tymczasowym.
Źródło: www.tagesschau.de