Od początku rosyjskiej inwazji w zeszłym tygodniu z Ukrainy uciekło już ponad 500 tysięcy osób – napisał w poniedziałek na Twitterze Filippo Grandi, wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (UNHCR).
Rzecznik UNHCR Chris Melzer wspomniał też o sześciocyfrowej liczbie osób przemieszczonych na terytorium Ukrainy w wyniku ataku Rosji na ten kraj. Jednocześnie podkreślił, że dokładne oszacowanie ich liczby nie jest obecnie możliwe.
280.000 ukraińskich uchodźców przedostało się do Polski
Jak dotąd większość uchodźców z Ukrainy przybyła do Polski. Według danych Straży Granicznej od początku wojny napłynęło tu ponad 280 tysięcy osób. Tylko w niedzielę granicę przekroczyło prawie 100 tysięcy uchodźców – poinformowała rzeczniczka polskiej Straży Granicznej.
Według urzędu Organizacji Narodów Zjednoczonych upoważnionego do przewodzenia i koordynacji międzynarodowych działań mających na celu ochronę uchodźców, prawie 85 tysięcy osób uciekających z Ukrainy znalazło się na Węgrzech, ponad 36 tysięcy – w Mołdawii, około 32,5 tysiąca – w Rumunii, 30 tysięcy – na Słowacji, a ponad 300 uchodźców przebywa w Białorusi. UNHCR szacuje ponadto, że około 34,6 tysiąca Ukraińców przedostało się do innych krajów europejskich. Ze względu na wojnę są oni zwolnieni z obowiązku wizowego m.in. w UE i Szwajcarii.
Do Niemiec napłynęło 1.800 uchodźców z Ukrainy
Według rzecznika Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w ostatnich dniach do Niemiec przybyło około 1.800 uchodźców. Są to w przeważającej części Ukraińcy, ale zdarzają się też osoby z innych państw, na przykład studenci zagraniczni.
Rzecznik Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dodał, że odpowiednie organy w Niemczech są w trakcie organizowania pomocy humanitarnej. Do transportów przygotowuje się na przykład Technisches Hilfswerk – niemiecka instytucja podległa rządowi federalnemu, w gestii której znajduje się zarządzanie kryzysowe. Na szczeblu unijnym mówi się o gromadzeniu materiałów i sprzętu medycznego w punktach zlokalizowanych w pobliżu granicy z Ukrainą. Pomoc ma być udzielona również krajom sąsiadującym z Ukrainą.
Baerbock: przyjmiemy wszystkich ukraińskich uchodźców
Federalna minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock podkreśliła, że Unia Europejska i Niemcy przyjmą wszystkich ukraińskich uchodźców. Jednocześnie wypowiadając się na temat chęci przystąpienia Ukrainy do UE podkreśliła, że nie jest to proces, który mógłby się zakończyć w ciągu kilku miesięcy. Ponadto Baerbock wzywa wszystkich Niemców przebywających w Rosji do tego, by rozważyli możliwość opuszczenia tego kraju, jeśli ich obecność tam nie jest pilnie potrzebna.
Niemiecka organizacja Pro Asyl pomagająca uchodźcom z zadowoleniem przyjęła gotowość krajów sąsiednich do przyjęcia osób uciekających przed wojną. „Ukraina także zaoferowała w ostatnich latach wielu ludziom ochronę przed wojną i prześladowaniami, na przykład osobom przybyłym z Syrii, Czeczenii i Somalii” – podkreślono. Ukraina przyjęła też Afgańczyków ewakuowanych z Kabulu i studentów z całego świata. Jednocześnie organizacja Pro Asyl zaapelowała, aby umożliwić przekraczanie granicy z krajami sąsiednimi również osobom niebędącym Ukraińcami, przybywającym z obszaru pogrążonego w wojnie.
Źródło: www.tagesschau.de, dojczland.info
Na dniach ma się odbyć w Genewie pierwsze posiedzenie międzyrządowego organu negocjacyjnego w sprawie podpisania Międzynarodowego Traktatu Profilaktyki i Gotowości Pandemicznej, który permanentnie pozbawi 194 kraje członkowskie jakiejkolwiek suwerenności decyzyjnej i finansowej w obszarze polityki zdrowotnej na rzecz WHO (czyli prywatnej instytucji, której właścicielami i mocodawcami są Bill Gates oraz BigPharma). Jeśli traktat zostanie podpisany (a patrząc na to co się dzieje, nie ma powodów przypuszczać, że nie), od tej pory wszelkie decyzje i rozporządzenia WHO będą uznawane za nadrzędne i wiążące wobec państw członkowskich, co otworzy furtkę do: – wprowadzenia totalnej cyfrowej kontroli nad globalną populacją (pod pretekstem „ochrony… Czytaj więcej »
I co my z tym zrobimy 😠?