Zakrętka przymocowana do butelki może być irytująca – a od dziś jest to obowiązkowe w Niemczech. Powodem tego jest rozporządzenie UE, które ma na celu zmniejszenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych w środowisku. Dotyczy to jednorazowych opakowań takich jak kartony po sokach lub jednorazowe butelki PET – o pojemności do trzech litrów. Według Federalnego Ministerstwa Środowiska, szkło lub metal, a także pojemniki na napoje wielokrotnego użytku są zwolnione z obowiązku posiadania przymocowanej zakrętki. UE odnosi się do badania, zgodnie z którym plastikowe zakrętki są jednymi z najczęściej występujących rodzajów odpadów z tworzyw sztucznych znajdowanych na plażach UE.
Trzyletni okres przejściowy dobiegł końca
Wielu konsumentów jest już zaznajomionych z tym tematem. Według Federalnej Agencji Środowiska (UBA) rozporządzenie regulujące wymogi w Niemczech weszło w życie 3 lipca 2021 r. z trzyletnim okresem przejściowym. Według UBA od czasu wprowadzenia rozporządzenia wiele firm stopniowo przekształca swoje napoje „w celu spełnienia nowych wymagań od 3 lipca 2024 r.”. Według Ministerstwa Środowiska (BMUV) opakowania, które nie spełniają nowych wymagań, ale zostały wprowadzone na rynek przed upływem terminu, mogą być sprzedawane bez ograniczeń czasowych.
Ministerstwo Środowiska: Konsumenci są zirytowani
Niektórzy konsumenci są jednak niezadowoleni z nowego pomysłu, na przykład dlatego, że przeszkadza ono w piciu. „BMUV zdaje sobie sprawę, że konsumenci postrzegają trwale przymocowane zakrętek nie tylko w pozytywnym świetle” – powiedział rzecznik ministerstwa. Celem dyrektywy jest jednak ochrona środowiska poprzez małe kroki. Dlatego też stałe zakrętki są konieczne w przypadku niektórych pojemników na napoje. Ani ministerstwo, ani Federalna Agencja Środowiska nie mają żadnych danych liczbowych na temat tego, ile odpadów z tworzyw sztucznych można zmniejszyć w wyniku nowego wymogu. Według Ministerstwa Środowiska, niemiecki rząd zamierza ocenić wdrożenie nowego rozporządzenia w 2027 roku.
Krytyka ze strony centrum doradztwa konsumenckiego
Philip Heldt, specjalista ds. ochrony zasobów w centrum doradztwa konsumenckiego w Nadrenii Północnej-Westfalii, nie jest przekonany do nowych zakrętek: „Nie sądzę, aby zmiana rodzaju zakrętki była bardzo skuteczna”, powiedział agencji informacyjnej dpa. Według niego, prawo nie dostrzega sedna problemu: „Zużywamy zbyt wiele produktów jednorazowego użytku, a zmiana wieczek nie ma żadnego wpływu na środowisko”, podkreśla ekspert. Według niego, w wielu przypadkach nowe zamknięcia zużywają nawet nieco więcej materiału niż poprzednie. Heldt opowiada się natomiast za jasnymi specyfikacjami, których należy przestrzegać – takimi jak rozporządzenie mające na celu zmniejszenie pustych przestrzeni w produktach (np. w paczkach chipsów), a tym samym zminimalizowanie ilości odpadów opakowaniowych. Zakazy dotyczące niepotrzebnych opakowań zewnętrznych, takich jak kartony na pastę do zębów, również doprowadziłyby do oszczędności materiałów i ochrony środowiska.
źródło: tagesschau.de
Ja w domu zakrętki obcinam, przeszkadzają w nalewaniu a całkowicie w piciu UNIA uratuje świat nakrętkami – BERLIN – Nie PiS nie PO – Wykonują polecenia UNNI a UNIA dla Ukrainy potrzebuje Kasy a to jeszcze 5 – 10 lat jak Ruskie wcześniej nie zakończą – Czy powód do radości, że w UNII – Jedynie tania siła robocza dla kapitału zachodniego – Tusk sprzeda resztę Polski za Euro i ucieknie do NIEJ a prawda – UNIA TO NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY – Gorsze od byłego ZSRR – Buduje Kolonializm – Będziecie tylko po Polsku rozmawiać – UNIA Wszystko wykończy swoimi przepisami, nakazami, zarządzenia… Czytaj więcej »
To teraz się nie dziwie czemu taka biedę klepiesz skoro nie potrafisz sobie poradzić z nakrętka 👀
Urywam to od razu. Czasami jedynie się ulewa. Ups!!! Teraz marnuję pożywienie!!! Ale to dzięki UE. Ja tylko czekam kiedy UE zakaże stosowania plastku w samochodach. A najlepiej jak zrezygnujemy z tworzyw sztucznych w instalacjach elektrycznych. Stażacy będą mieli ubaw. Ale lepiej nie mówcie tym półgłówkom. A dla pocieszenia w Chinach, Indiach, USA, Brazylii i Afryce…itd… tego idiotyzmu nie uznają. A propos, a co ze zbieranymi nakrętkami? Prokuratura zajmie się teraz nim.