Od 22 lutego Nadrenia Północna-Westfalia będzie stopniowo otwierała szkoły

    Kilka dni temu Saksonia ogłosiła, że od 15 lutego otworzy szkoły (informowaliśmy o tym tutaj). W ślady Saksonii pójdzie Nadrenia Północna-Westfalia, która od 22 lutego będzie stopniowo otwierała szkoły.

    Nadrenia Północna-Westfalia będzie stopniowo otwierała szkoły

    Dla wielu rodzin, które od tygodni przebywają w domach, ta wiadomość powinna przynieść ulgę: od 22 lutego Nadrenia Północna-Westfalia zacznie ponownie oferować lekcje stacjonarne w niektórych szkołach. Premier Armin Laschet (CDU) zapowiedział w środę wieczorem „stopniowe otwieranie” szkół, które były zamknięte od połowy grudnia. Pozostałe obostrzenia zostaną utrzymane. „Zawsze mówiliśmy, że priorytetem są dzieci” – powiedział po wielogodzinnych konsultacjach premierów krajów związkowych z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

    Minister szkolnictwa Nadrenii Północnej-Westfalii Yvonne Gebauer (FDP) powiedziała, że od 22 lutego w szkołach podstawowych będzie obowiązywało nauczanie naprzemienne. Oznacza to, że nie wszystkie dzieci będą uczęszczały do szkoły w tym samym czasie, lecz o wyznaczonych godzinach. Gebauer planuje ogłosić, jak to dokładnie będzie działać jeszcze dzisiaj.

    Wiele dzieci nadal będzie musiało się uczyć w domu

    Przewiduje się również nauczanie naprzemienne w specjalnych szkołach podstawowych. Minister chce też umożliwić nauczanie stacjonarne dla uczniów, którzy w tym roku będą musieli się zmierzyć z egzaminami końcowymi. Nie podała jednak więcej szczegółów. Nauczyciele mają mieć możliwość poddawania się testom na obecność koronawirusa dwa razy w tygodniu.

    Dla wszystkich innych dzieci w wieku szkolnym, będzie kontynuowane nauczanie domowe. Gebauer chce jednak, aby „jak najszybciej” umożliwić im ponowne nauczanie w budynkach szkół. Jeżeli zachorowalność (liczba nowych zakażeń w jednym tygodniu na 100 000 mieszkańców) wyniesie 50 w skali całego kraju związkowego, należy przejść na nauczanie w klasach. Obecnie wartość ta wynosi dla NRW 67.

    Minister szkolnictwa zapewniła, że „okres ogólnej ostrożności” będzie trwał nadal. Dzieciom i młodzieży należy jednak przywrócić „kawałek normalności”. Przewodniczący frakcji SPD Thomas Kutschaty w pierwszej reakcji wyraził zadowolenie z tego kroku. Kutschaty powiedział również, że rząd kraju związkowego „porzucił swoje wcześniejsze negatywne stanowisko w sprawie modeli nauczania naprzemiennego w szkołach”. Na specjalną sesję parlamentu kraju związkowego w czwartek zażądano jednak, aby już od przyszłego poniedziałku rozpocząć nauczanie naprzemienne.

    Przedszkola już otwarte

    Na ten moment nie planuje się zmian w stosunku do przedszkoli (KITA). W przeciwieństwie do szkół, w Nadrenii Północnej-Westfalii nie zostały one całkowicie zamknięte. Wprowadzono w nich stałe grupy i zredukowano dzienny czas opieki. Rodzice zostali wezwani do opieki nad dziećmi w domu, jeśli to możliwe.

    Kanclerz chciał późniejszego otwarcia szkół

    Jeśli chodzi o szkoły, NRW i inne kraje związkowe same będą decydowały o ich otwarciu. Każdy rząd landowy sam zadecyduje o terminach otwarcia, większość z nich rozpocznie się prawdopodobnie 22 lutego. Laschet przyznał, że kanclerz chciała, aby krok ten miał miejsce około 1 marca. Ponieważ jednak edukacja leży w gestii krajów związkowych, Angela Merkel nie mogła dopiąć swego.

    Sklepy i restauracje pozostaną zamknięte

    Według Lascheta, pozostałe decyzje podjęte podczas wczorajszego posiedzenia zostaną przyjęte przez kraj związkowy NRW. W związku z tym ogólny lockdown z ograniczeniami w kontaktach i zamknięciem sklepów, restauracji, teatrów i kin będzie trwał co najmniej do 7 marca. Tylko wtedy, gdy wartość współczynnika zachorowalności w całej NRW utrzyma się przez kilka dni poniżej granicy 35, nastąpi ogólnolandowe złagodzenie przepisów dla handlu detalicznego, jak również dla muzeów, galerii i „zakładów usługowych związanych z pielęgnacją ciała”.

    Będzie jednak wyjątek dla zakładów fryzjerskich. W NRW mają one mieć możliwość ponownego otwarcia już od 1 marca. Laschet uzasadniał to tym, że wizyta u fryzjera jest częścią higieny osobistej, zwłaszcza w przypadku osób starszych. Należy przypuszczać, że pozostałe kraje związkowe również pójdą tą drogą.

    źródło: www1.wdr.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x