Od 2019 roku Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony 8 marca jest w Berlinie dniem wolnym od pracy – jak dotąd tylko w tym jednym kraju związkowym Niemiec. Wkrótce to się zmieni. Od 2023 roku Dzień Kobiet będzie dniem świątecznym także w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Parlament tego landu przyjął odpowiednią poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy (niem. Feiertagsgesetz) głosami rządzącej koalicji złożonej z SPD, Partii Lewicy oraz Zielonych.
Meklemburgia-Pomorze Przednie miała do tej pory mniej dni ustawowo wolnych od pracy niż inne kraje związkowe. Mimo to partie opozycyjne – CDU i FDP – krytycznie oceniły ten krok, ponieważ ich zdaniem nie jest to dobry czas na dodatkowe obciążenie dla gospodarki. Nowelizacja ta powinna według nich wejść w życie w późniejszym terminie.
Historia Międzynarodowego Dnia Kobiet
Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. W 1910 roku zorganizowano Międzynarodową Socjalistyczną Konferencję Kobiet w Kopenhadze. Clara Zetkin, działaczka na rzecz praw kobiet, zaproponowała wówczas ustanowienie corocznego „Dnia Kobiet”. Po raz pierwszy obchodzono go w 1911 roku, początkowo świętowano 19 marca, a dopiero później przyjęła się data 8 marca. Jednym z najważniejszych postulatów na manifestacjach w Niemczech było przyznanie kobietom prawa do głosowania – w Niemczech istnieje ono od 1918 r.
Choć początkowo Dzień Kobiet nie miał większego znaczenia w Republice Federalnej, w NRD obchodzono go oficjalnie od 1947 roku. Miało to na celu promowanie równouprawnienia i docenienie pracy kobiet – często w tym dniu wręczano im kwiaty. Na Zachodzie święto to nabrało znaczenia w latach siedemdziesiątych XX wieku za sprawą ówczesnego ruchu feministycznego.
Rok 1975 został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Kobiet. W 1977 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 8 marca „Dniem Praw Kobiet i Pokoju na Świecie”.
Źródło: www.spiegel.de