Do wtorku (15 marca) pracownicy sektora opieki i sektora medycznego w Niemczech muszą udowodnić, że zostali zaszczepieni przeciwko koronawirusowi lub wyzdrowieli. W przeciwnym razie teoretycznie nie będą mogli już pracować w tych zakładach.
W szczególności w Saksonii, kraju związkowym o najniższym wskaźniku szczepień, egzekwowanie tego obowiązku nie jest jednak łatwe. Poniżej znajdziecie najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące obowiązkowych szczepień w sektorze opieki i medycznym w Niemczech.
Kto jest objęty obowiązkowymi szczepieniami w Niemczech?
Wszyscy pracownicy niemieckich szpitali, gabinetów lekarskich, przychodni, ośrodków opieki i służb ratowniczych muszą być zaszczepieni. Dotyczy to nie tylko pielęgniarek i lekarzy, ale także personelu administracyjnego, który ma kontakt z pacjentami, studentów szkół zawodowych, wolontariuszy i pracowników firm zewnętrznych. Jednak szczepienia muszą być wykonywane tylko u osób, które regularnie pracują w danym ośrodku.
Jak wygląda procedura obowiązkowych szczepień w Niemczech?
Pracownicy wyżej wymienionych placówek muszą do 15 marca udowodnić swoim pracodawcom, że zostali w pełni zaszczepieni, wyzdrowieli lub nie mogą być zaszczepieni z powodów medycznych. Jeśli tego nie zrobią, placówka musi zgłosić brak dowodu do urzędu zdrowia w ciągu dwóch tygodni od środy – zazwyczaj za pośrednictwem elektronicznego portalu sprawozdawczego udostępnionego przez Ministerstwo Zdrowia. Departament Zdrowia ma dać placówkom cztery tygodnie na przedstawienie dowodów.
Jakie są ostateczne terminy obowiązkowych szczepień w Niemczech?
Jeśli danej osobie nadal brakuje dwóch szczepień, musi ona przedstawić dowód pierwszego szczepienia w ciągu czterech tygodni. Dowód drugiego szczepienia musi być dostarczony w ciągu dwóch miesięcy. Nie ma terminów dla nowo zatrudnionych pracowników: każdy, kto przyjmie nową pracę po 16 marca, musi przed rozpoczęciem pracy przedstawić pracodawcy dowód posiadania pełnego szczepienia, w przeciwnym razie nie będzie mógł jej rozpocząć.
Nawet do 2500 euro grzywny za brak dowodu szczepienia
Jeśli pracownicy nie przedstawią dowodu posiadania pełnego szczepienia pomimo prośby, władze sanitarne mogą nałożyć na nich grzywny w wysokości do 2500 euro lub zakazać im wstępu na teren zakładu pracy. W tym celu należy jednak najpierw sprawdzić, czy bezpieczeństwo dostaw jest zagrożone, a także wysłuchać zainteresowanej osoby i placówki. Takie indywidualne rozpatrywanie poszczególnych przypadków może potrwać – według własnych informacji sam okręg Zwickau spodziewa się 5000 zgłoszeń dotyczących nieszczepionych pracowników.
Kiedy mogą pojawić się sankcje dla nieszczepionych?
Nie wiadomo, kiedy władze sanitarne faktycznie nałożą sankcje. Na przykład powiat Bautzen twierdzi, że w chwili obecnej nie ma konkretnych szacunków, ponieważ wojna na Ukrainie przyniosła nowe zadania dla gminy. Okręg lipski spodziewa się wstępnych decyzji „nie wcześniej niż na początku lata”. Okręg północnej Saksonii powiedział, że przewidywany termin to „nie wcześniej niż pod koniec lipca”.
Jaki jest odsetek szczepień wśród pracowników?
Według minister zdrowia Petry Köpping (SPD) około jedna trzecia z 300 000 osób jest obecnie nieszczepiona. Odsetek szczepień jest jednak bardzo zróżnicowany w poszczególnych sektorach – na przykład szpitale uniwersyteckie są ostatnio dość swobodne, podczas gdy służby pielęgniarskie biją na alarm. Istnieją także różnice regionalne: „W rejonie Lipska wskaźnik jest dość dobry. W regionie Wschodniej Saksonii zaszczepiono znacznie mniej pracowników” – powiedział Friedrich München, zastępca dyrektora zarządzającego Saksońskiego Stowarzyszenia Szpitali.
Zapewnienie opieki pacjentom priorytetem
Minister zdrowia Petra Köpping (SPD) podkreśliła niedawno, że zapewnienie opieki w domach opieki i szpitalach jest priorytetem. Istnieją placówki, w których personel ma bardzo niski wskaźnik szczepień. Jeśli bezpieczeństwo opieki byłoby zagrożone, nie wprowadzi się zakazu wstępu do placówki dla nieszczepionych pracowników – powiedział Köpping. Stwierdza się to również w instrukcjach wykonawczych wydanych przez państwo organom służby zdrowia, które mają obowiązek wprowadzić ustawę w życie.
Czy pracownicy sektora opieki i medycznego w Niemczech zwalniają się teraz z pracy?
Jak podaje Agencja Zatrudnienia w Niemczech, od grudnia 2021 roku około 8800 pracowników sektora opieki i medycznego w Saksonii zarejestrowało się jako osoby poszukujące pracy – według szacunków agencji to o 6000 więcej niż zwykle. Podawano różne powody – na przykład, że osiągnęły one granice swojej wytrzymałości podczas drugiej fali pandemii zimą. Jak dotąd nie było jednak żadnych większych fal zwolnień, co potwierdziło na prośbę Saksońskie Stowarzyszenie Szpitali, Stowarzyszenie Pomocy Pracownikom (Arbeiterwohlfahrt, Awo) oraz Diakonia. „Wiele osób czeka na dalsze działania władz sanitarnych” – powiedziała rzeczniczka Diakonii.
Nooo jasne kopa zajade a sie nie zaketchupuje😂😂😂
Dzień dobry,prawie pod każdym artykułem oprócz wylewanej złości,agresji i nienawiści do danych ludzi i sytuacji podkreśla pani że jest już zaszczepiona,przetestowana i posiada pani status ozdrowieńca.A teraz piszę szanowna pani że się nie zaketchuje.Jak mam to rozumień?Pozdrawia „wielbiciel” pani komentarzy.A tak jeszcze na marginesie,nie zwykłem oceniać ludzi których nie znam.Dlatego poproszę panią o wylewanie pani złości i agresji gdzie indziej.Oczywiście to tylko moje pobożne życzenie i nie musi pani go spełniać.Podejrzewam że zostanę zaraz wyzwany przez panią od „polaczka” itp.Nic bardziej mylnego,jestem zwykłym Polakiem pracującym i mieszkającym w Niemczech.Płacę podatki i wszystkie składki i też jak większość tu komentujących jestem… Czytaj więcej »
Dzieki za uwage😂.
CZEMU jestem wsciekla?
Bo co wygralam szczepiac sie!???
NIC!!!!!
Tak czy tak maski nosic( ktore nic nie daja) covid przeszlam gorzej niz osoby nie zaszczepione(a znam takich kilkanascie).
Agresja!???
Nie jestem agresywna osoba,ale wsciekla!!!!!!!.
Rowniez pozdrowienia sle.
Pani Marto proponuje(nie mylić z narzucaniem) więcej optymizmu w dzisiejszych czasach.Wiem,że źle się dzieje w Niemczech,Polsce i na całym świecie.Wiem to ja,wie to Pani i miliony ludzi ale niewyważonymi i często wulgarnymi komentarzami nie zmieni pani świata.Zwolennicy i przeciwnicy różnych decyzji byli,są i będą.Trzeba uszamować i żyć dalej.Miłego dnia i …..życia pani Marto💛✌😘
Dobry wieczór Panie Macieju
Popieram Pana w 100 procentach ,bardzo inteligentne wyrażanie swego zdania
Życzę Wszystkiego Najlepszego
Dana
Witam serdecznie.Dziękuję za zrozumienie i poparcie.Zdaję sobie sprawę,że świata nie zmienię upominając ludzi(w tym przypadku panią Marte) o pokojową narracje i konstruktywne komentarze.Niestety źle się dzieje w dzisiejszych czasach ale ciągłym marudzeniem i wyzywaniem się nawzajem niczego nie zmienimy,problemy nagle nie znikną.Trzeba żyć dalej i starać się po prostu być dobrym człowiekiem czego sobie i pani życzę.Miłego dnia pani Danuto(Dano💛)
No chyba raczej lepiej się zwolnić i iść do innej roboty nie? 😁A wtedy sraczka bo ni ma ludzi 🤣
Ci od anszlusu też próbowali tak straszyć…
skoro ktos 'musi’ a nie zrobi to na co te kary? Skoro maja solidny grunt zeby zwolnic z pracy? A jak karaja a nie zwalniaja tzn ze nikt nic nie musi
Długo mnie tu nie było i widzę, że niewiele straciłem. Ten cyrk dalej się kręci?