Obostrzenia covidowe w Niemczech: Europejski Trybunał Praw Człowieka zajmuje się sprawą zamknięcia szkół w czasie pandemii

    Według doniesień prasowych, Europejski Trybunał Praw Człowieka zażądał od rządu federalnego oświadczenia w sprawie zamknięcia szkół podczas pandemii koronawirusa. Federalne Ministerstwo Sprawiedliwości potwierdziło portalowi ntv, że otrzymało od sądu listę pytań dotyczących tzw. „federalnego hamulca bezpieczeństwa” (niem. Bundesnotbremse).

    Niemiecki rząd musi udzielić odpowiedzi do 12 kwietnia

    „Federalny hamulec bezpieczeństwa” wszedł w życie pod koniec kwietnia 2021 roku i przestał obowiązywać z końcem czerwca tego samego roku. Przewidywał on ograniczenia w życiu publicznym, jeśli liczba nowych zakażeń koronawirusem w danym powiecie przekroczy określony poziom. Jednym z przewidywanych obostrzeń było zamknięcie szkół. Europejski Trybunał Praw Człowieka wyznaczył rządowi federalnemu termin na udzielenie odpowiedzi – ma na to czas do 12 kwietnia. Według artykułu w „Welt am Sonntag”, sąd zażądał m.in. odpowiedzi na pytanie, czy rzeczywiście głównym kryterium przy podejmowaniu decyzji o ponownym zamykaniu szkół było dobro dziecka. Ponadto sędziowie chcieli wiedzieć, w jakim stopniu uwzględniono w procesie podejmowania decyzji skutki wcześniejszych zamknięć placówek szkolnych w czasie pandemii.

    Ponadto, Europejski Trybunał Praw Człowieka nakazał rządowi federalnemu dostarczenie informacji na temat „dostępności, zakresu i czasu trwania alternatywnych rozwiązań edukacyjnych” w tamtym czasie, takich jak nauczanie hybrydowe, zajęcia online i zapewnienie opieki nad dzieckiem w nagłych przypadkach.

    Federalny Trybunał Konstytucyjny oddalił skargę

    Adwokaci Axel Koch i Bernhard Ludwig złożyli w maju 2022 roku skargę na Republikę Federalną do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Wcześniej Federalny Trybunał Konstytucyjny (niem. Bundesverfassungsgericht) oddalił wniesioną przez nich skargę dotyczącą zamknięcia szkół. Sędziowie orzekli, że tak długo jak państwo może opierać się na ekspertyzach naukowych, które nie zostały jednoznacznie podważone, zamknięcia szkół są dopuszczalne w celu ochrony osób z grup ryzyka.

    Orzeczenia wydane przez Europejski Trybunał Praw Człowieka są wiążące i muszą zostać wykonane przez niemieckie władze i sądy. Fakt, że Trybunał przesłał katalog pytań, świadczy o tym, że sędziowie traktują sprawę poważnie – napisano w gazecie „Welt am Sonntag”. Tylko w przypadku około dwóch procent skarg na Niemcy wpływających co roku do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, rząd federalny otrzymuje wezwanie do zajęcia stanowiska.

    Źródło: ntv

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x