Liczba osób uznawanych za bezdomne w Niemczech podwoiła się w ciągu dwóch lat do ponad pół miliona. Tak wynika z drugiego raportu na temat bezdomności, który rząd federalny przyjął w środę.
Według raportu, na początku 2024 r. było 531 600 osób bezdomnych, z których zdecydowana większość przebywała w mieszkaniach państwowych lub u krewnych i przyjaciół. Dwa lata wcześniej liczba ta wynosiła 262 600.
Według raportu, gwałtowny wzrost wynika przede wszystkim z faktu, że policzono również ukraińskich uchodźców przebywających w państwowych kwaterach bez umów najmu. Samo to zwiększyło liczbę o 136 900 od czasu pierwszego raportu w 2022 roku.
Znacząco wzrosła również liczba osób bezdomnych bez stałego zakwaterowania. Na początku 2024 r. 47 300 osób mieszkało na ulicach lub w tymczasowym zakwaterowaniu. Dwa lata wcześniej statystyki wskazywały 37 400. Raport przypisuje ten wzrost przede wszystkim zaniżonej sprawozdawczości w 2022 roku.
Bezdomność ma różne formy i przyczyny i nie jest problemem wyłącznie miejskim, wyjaśniła minister budownictwa Klara Geywitz (SPD). Dzięki Krajowemu Planowi Działań przeciwko Bezdomności rząd federalny „utorował drogę, we współpracy z krajami związkowymi, gminami i społeczeństwem obywatelskim, do sprostania wyzwaniu walki z bezdomnością w perspektywie długoterminowej”. W celu stworzenia bardziej przystępnych cenowo mieszkań, rząd federalny zainwestuje również ponad 20 miliardów euro w budowę mieszkań socjalnych do 2028 roku.
źródło: handelsblatt.com