Nowa niemiecka ustawa o ochronie przed zakażeniami: niemal wszędzie ma zostać zniesiony obowiązek noszenia maseczek

    Rząd federalny i rządy poszczególnych krajów związkowych Niemiec porozumiały się w sprawie złagodzenia restrykcji covidowych. Z dniem 20 marca duża część aktualnie obowiązujących obostrzeń ma zostać zniesiona. Tak przewiduje projekt nowej ustawy o ochronie przed zakażeniami (niem. Infektionsschutzgesetz), na temat którego dyskutowano w środę na posiedzeniu rządu federalnego. Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą o ochronie przed zakażeniami, restrykcje wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa, które obecnie są w mocy, wygasają w dniu 19 marca.

    Federalny minister zdrowia Karl Lauterbach (SPD) i minister sprawiedliwości Marco Buschmann (FDP), którzy w środę po południu przedstawili nową koncepcję, podkreślili, że pomimo planowanych zmian ustawowych niektóre podstawowe środki ochrony przed zakażeniami będą mogły być stosowane także po 20 marca.

    Nie wszystkie kwestie zostały jednoznacznie rozstrzygnięte

    Za podstawowe środki ochrony uznaje się noszenie maseczek, m.in. w środkach transportu publicznego, a także testowanie na obecność koronawirusa osób z grup wysokiego ryzyka w domach opieki lub szpitalach. Mimo że obowiązek noszenia maseczek w sklepach i supermarketach ma zostać zniesiony, kraje związkowe nalegały, aby nadal było to wymagane w niektórych miejscach – na przykład w autobusach lub wewnątrz obiektów użyteczności publicznej. Nie jest jasne czy podczas wizyty u fryzjera lub podróży pociągiem nadal będzie trzeba zakrywać usta i nos, czy też nie będzie już takiego wymogu.

    Dlatego też nie wiadomo jeszcze, czy i w jaki sposób zmienione zostaną przepisy w tym zakresie obowiązujące w Nadrenii Północnej-Westfalii, na mocy których wymagane jest noszenie maseczek w środkach transportu publicznego, w taksówkach, w pomieszczeniach otwartych dla interesantów lub klientów, podczas dużych imprez, w gabinetach fryzjerskich i kosmetycznych.

    Regulacja dotycząca ognisk zakażeń koronawirusem – decyzja w gestii krajów związkowych

    Projekt nowej ustawy o ochronie przed zakażeniami przewiduje ponadto regulację dotyczącą ognisk zakażeń koronawirusem. Ma ona zapewnić ochronę ludności w tych regionach, w których liczba nowych zakażeń koronawirusem jest szczególnie duża, nawet po wygaśnięciu większości restrykcji covidowych z dniem 20 marca. W przypadku dużej, a nawet rosnącej liczby nowych zakażeń koronawirusem oraz ryzyka przeciążenia systemu opieki zdrowotnej możliwe będzie natychmiastowe zaostrzenie obostrzeń, jak wyjaśnił Lauterbach. Parlamenty poszczególnych landów będą mogły w takiej sytuacji niezwłocznie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii wprowadzając bardziej rygorystyczne ograniczenia.

    W grę wchodziłoby wówczas przywrócenie obowiązku noszenia maseczek, reżimu sanitarnego, wymogu okazania zaświadczenia potwierdzającego zaszczepienie, status ozdrowieńca lub negatywny wynik testu na koronawirusa lub zasad 2G i 3G. „Dzięki temu zyskujemy narzędzia, za pomocą których poszczególne kraje związkowe mogą natychmiast reagować na duże liczby (zakażeń)”. Jego zdaniem te rozwiązania będzie można wykorzystać również do walki z ewentualną letnią falą infekcji.

    Do 2 kwietnia obowiązywać będą przepisy przejściowe

    Do 2 kwietnia w poszczególnych landach mają obowiązywać przepisy przejściowe. Do tego czasu wszystkie kraje związkowe powinny wprowadzić planowane nowe regulacje dotyczące obostrzeń do prawa krajowego.

    Znowelizowane przepisy mają obowiązywać do 23 września

    Aby nowe regulacje mogły wejść w życie 20 marca, muszą w najbliższym tygodniu zostać uchwalone przez Bundestag i Bundesrat. W piątek nad nową ustawą o ochronie przed zakażeniami ma pochylić się Bundestag. Ma ona obowiązywać do 23 września. W związku ze spodziewanym dynamicznym rozwojem sytuacji pandemicznej w okresie jesiennym byłby to dobry moment na rozważenie ewentualnego ponownego dostosowania przepisów ustawy do zmieniających się okoliczności.

    Źródło: www1.wdr.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Tomek

    Czyli kolejna fala po 23 września. Dobrze wiedzieć, można urlop zaplanować.

    Marta

    Pracuje w Altenheim, wszyscy mieszkancy i personel 3x geimpft, wszyscy przeszlismy covid.
    I jeszcze mamy te szmaty nosic!???
    TO NIESTETY JEST 🙄 CHAMSTWO OD RZADZACYCH!!!!
    SAMI NIE PRZESTRZEGAJA NOCH CZEGO,A NAS LUDZI PRACUJACYCH GNEBIA 🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮

    Stefan

    Zmien prace 🙂

    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x