Nigdy wcześniej tak wiele osób w Niemczech nie studiowało bez matury

    Studiowanie bez matury jest nadal wyjątkiem w Niemczech. Jednak coraz więcej osób kwalifikuje się na studia poprzez wykształcenie zawodowe – w niektórych regionach Niemiec jest takich przypadków szczególnie dużo.

    Liczba studentów bez matury wzrosła w ciągu ostatnich 20 lat czterokrotnie

    Liczba studentów bez matury lub świadectwa ukończenia wyższej szkoły zawodowej, jest w tej chwili w Niemczech rekordowo wysoka i wynosi 66.000. Jednak ich udział w ogólnej liczbie studentów w Niemczech jest nadal bardzo mały i wynosi 2,2%. Tak wynika z badań Centrum Rozwoju Szkolnictwa Wyższego (niem. Centrum für Hochschulentwicklung, w skrócie CHE) w Gütersloh.

    Badania pokazują, że liczba studentów pierwszego semestru bez matury wzrosła czterokrotnie w ciągu ostatnich 20 lat. Obecnie wynosi 15.161. Warunkiem ubiegania się o miejsce na uniwersytecie bez matury jest z reguły wykształcenie zawodowe i dowód posiadanego doświadczenia zawodowego.

    Liczby różnią się znacznie w zależności od regionu. W Turyngii co dziesiąty student nie ma matury. Według CHE głównym powodem jest przeniesienie przez międzynarodowy uniwersytet swojej głównej siedziby z Nadrenii Północnej-Westfalii do Erfurtu w Turyngii. Do tej pory Hamburg był liderem wśród studentów bez matury. Tutaj ich udział wynosi obecnie 4,7%, w Bremie 3,7%.

    „Kiedyś istniał ścisły podział między edukacją zawodową a akademicką. Dziś oba obszary edukacji ponadszkolnej są coraz częściej częścią jednej i tej samej biografii edukacyjnej”, mówi dyrektor zarządzający CHE, Frank Ziegele. Świadczy o tym stale powiększająca się grupa studentów, którzy docierają na niemieckie kampusy tzw. „trzecią opcją edukacyjną”.

    Szansa na studiowanie medycyny bez matury

    Około dziewięć na dziesięć osób studiujących bez matury, jest na studiach licencjackich. Tylko 12% wszystkich studentów bez matury kończy w Niemczech studia magisterskie; w przypadków studentów z maturą jest to 26%.

    Jak wynika z badań, po raz pierwszy liczba studentek bez matury jest większa niż studiujących mężczyzn. Według CHE, związane jest to z kierunkiem studiów i ofertą w zakresie ochrony zdrowia i opieki. Obecnie co piąty student pierwszego roku wybiera przedmiot z zakresu medycyny i nauk o zdrowiu.

    Od czasu reformy przydzielania miejsc na studia medyczne, poprawiły się możliwości dostępu dla osób bez matury. Z badań wynika, że liczba studentów, którzy zakwalifikowali się wyłącznie na podstawie doświadczenia zawodowego, wzrosła z 534 w 2014 roku do 1.071 w 2020 roku. W przypadku ubiegania się o miejsce na studiach na kierunku medycyna lub stomatologia, ocena z egzaminu mistrzowskiego lub specjalistycznego zastępuje stopień maturalny.

    Więcej na temat studiów w Niemczech bez matury przeczytacie tutaj: Studiowanie w Niemczech bez matury – czy jest to możliwe i jakie warunki trzeba spełnić?

    Źródło: www.spiegel.de, www.dojczland.info

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Barbara

    Matura to nic innego jak zwykła kartkówka ,jak się cały czas uczyłam i zdawałam egzaminy na 4 to matura jest mi niepotrzebna .To co wchonilam wcześnie wystarczy bez matury studiować i dalej dokształcać się .Czy z maturą czy bez mądrzejsza nie będę jak będę zamiast się uczyć to napisać

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x