Niemieckie Zrzeszenie Izb Przemysłowo-Handlowych koryguje prognozę – skutki wojny na Ukrainie mocno uderzają w niemiecką gospodarkę

    Konsekwencje gospodarcze konfliktu rosyjsko-ukraińskiego stają się coraz bardziej widoczne. Niemieckie Zrzeszenie Izb Przemysłowo-Handlowych (niem. Deutscher Industrie- und Handelskammertag, DIHK) koryguje swoją prognozę na 2022 rok, ale póki co nie dostrzega recesji.

    Skutki wojny na Ukrainie coraz mocniej uderzają także w niemiecką gospodarkę. Stowarzyszenia przedsiębiorców spodziewają się coraz większych zakłóceń w łańcuchach dostaw. W przemyśle samochodowym już teraz dochodzi do przestojów w produkcji. Niemieccy producenci wstrzymują swoją działalność w Rosji. Ponadto może wystąpić niedobór surowców z Rosji. Dodatkowym obciążeniem dla firm są też rosnące ceny energii.

    DIHK nie spodziewa się recesji

    Niemieckie Zrzeszenie Izb Przemysłowo-Handlowych (DIHK) obniżyło w czwartek prognozę eksportu na ten rok – jednak nie spodziewa się recesji w Niemczech.

    Volker Treier, szef DIHK ds. handlu zagranicznego, stwierdził, że na tą chwilę nie da się przewidzieć skutków ekonomicznych rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jego zdaniem sześcioprocentowy wzrost niemieckiego eksportu prognozowany do tej pory na rok 2022 nie będzie już jednak możliwy do osiągnięcia. Już przed wojną na całym świecie występowały problemy z zaopatrzeniem i wąskie gardła.

    Z powodu wojny dochodzi również do przestojów w produkcji w niemieckich fabrykach samochodów, ponieważ brakuje ważnych części od dostawców z Ukrainy.

    Problemy przemysłu samochodowego

    W ubiegłym roku obroty handlowe Niemiec z Rosją wzrosły o ponad 34% do niemal 60 mld euro. Około 250 tys. miejsc pracy w niemieckich przedsiębiorstwach było uzależnionych od eksportu do Rosji.

    Jednak stowarzyszenia przedsiębiorców zdecydowanie potępiły rosyjską agresję. W chwili obecnej coraz więcej firm nie realizuje już dostaw do Rosji lub wstrzymuje sprzedaż w kraju agresora. W czwartek Volkswagen ogłosił, że zawiesza swoją działalność produkcyjną w Rosji oraz że wstrzymuje ze skutkiem natychmiastowym eksport aut do tego kraju. Taką samą decyzję podjął wcześniej także koncern Mercedes-Benz.

    Poddostawcy pozbawieni surowców

    W Niemczech działania wojenne Rosji prowadzą do przestojów w fabrykach samochodów, takich jak BMW i VW. Powód: przerwanie produkcji w zakładach poddostawców z Ukrainy, co spowodowało niedobór wiązek kablowych.

    Niemieckie stowarzyszenie przemysłu motoryzacyjnego (niem. Verband der Automobilindustrie, VDA) spodziewa się ponadto niedoborów i wzrostu cen surowców. Dotyczy to głównie surowców takich jak neon, pallad i nikiel. Ukraina jest jednym z najważniejszych dostawców gazu neonowego, co nie pozostanie bez wpływu na europejską produkcję półprzewodników. Ponadto może zabraknąć palladu z Rosji wykorzystywanego w produkcji katalizatorów. Nikiel z Rosji jest z kolei ważnym surowcem do produkcji baterii litowo-jonowych, wykorzystywanych w produkcji samochodów elektrycznych.

    Stagflacja w Niemczech

    Volker Treier, szef DIHK ds. handlu zagranicznego, powiedział, że obecnie w Niemczech ma miejsce zjawisko stagflacji. Polega ono na jednoczesnym występowaniu w gospodarce państwa znaczącej inflacji, jak i stagnacji gospodarczej.

    Źródło: www.zdf.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    konsekwencja

    szukali taniej siły roboczej,ot konsekwencje

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x