Niemieckie Ministerstwo Pracy chce ograniczyć zawieranie umów o pracę na czas określony

    Osoby poszukujące w Niemczech nowej pracy często zgadzają się na zawarcie umowy o pracę na czas określony – nawet jeśli tak naprawdę nie ma powodu, który uzasadniałby takie ograniczenie czasowe. Teraz federalny minister pracy Hubertus Heil (SPD) chce ograniczyć czas trwania i powtarzalność zawierania umów o pracę na czas określony, jeżeli nie ma ku temu podstaw. Argumentuje, że tego typu umowy oznaczają dużą niepewność w planowaniu życia, zwłaszcza dla młodych ludzi.

    Zawieranie umów na czas określony bez obiektywnego powodu ma znów stać się wyjątkiem

    Dla pracowników, zwłaszcza tych, którzy dopiero rozpoczynają karierę zawodową, zawieranie umów na czas określony bez konkretnej przyczyny wprowadza niepewność i w wielu przypadkach oznacza niższe dochody. Heil stwierdził, że sporo umów jest zawieranych na czas określony tylko po to, by obejść przepisy chroniące pracownika przed zwolnieniem. Ministerstwo chce położyć temu kres i przedkłada projekt ustawy, która ma to zmienić.

    Według Heila, zawieranie umów na czas określony bez istotnego powodu powinno znów stać się wyjątkiem, tak jak pierwotnie zakładano, dzięki skróceniu czasu trwania tych umów i konkretnym limitom ilościowym. Czasowe ograniczenie umów z istotnego powodu – na przykład w celu zapewnienia zastępstwa za osoby przebywające na urlopie rodzicielskim lub w związku z przejściową dużą ilością zamówień – nie powinno trwać w nieskończoność. Proponowane regulacje miałyby zastosowanie zarówno do sektora publicznego, jak i prywatnego – powiedział minister pracy.

    Związek zawodowy IG BAU chwali propozycję niemieckiego Ministerstwa Pracy  

    Przemysłowy Związek Zawodowy Budownictwo-Rolnictwo-Środowisko (niem. Industriegewerkschaft Bauen-Agrar-Umwelt, IG BAU) przyjął te plany z zadowoleniem. „Pandemia po raz kolejny uwidoczniła strukturalne problemy na rynku pracy. Oprócz słabo zabezpieczonych umów o pracę typu Minijob i o pracę tymczasową, także umowy zawarte na czas określony nie są odporne na kryzys” – powiedział Robert Feiger, przewodniczący związku zawodowego IG BAU. Spośród około 1,7 mln nowo zatrudnionych pracowników w Niemczech w drugim kwartale 2020 roku, 700.000 było zatrudnionych na czas określony. Tak wynika z danych Instytutu Badań Ekonomicznych i Społecznych Fundacji im. Hansa Böcklera.

    Słowa krytyki ze strony Stowarzyszenia VDMA

    Z kolei Stowarzyszenie Niemieckich Producentów Maszyn i Urządzeń (niem. Verband Deutscher Maschinen- und Anlagenbau, VDMA) ostrzegło przed realizacją tych planów. „Ryzyku wzrostu bezrobocia można zapobiec tylko poprzez wzrost gospodarczy i daleko idącą liberalizację rynku pracy.” Zdaniem członków stowarzyszenia należy przedłużyć maksymalny okres zatrudnienia na czas określony bez obiektywnego powodu z dwóch do trzech lat oraz znieść zakaz zawierania umów na czas określony w związku z wcześniejszym zatrudnieniem u tego samego pracodawcy  – przynajmniej do czasu przezwyciężenia skutków pandemii.

    Źródło: www.spiegel.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x