Niemiecki związek zawodowy Vereinte Dienstleistungsgewerkschaft (w skrócie ver.di; pol. Zjednoczony Związek Zawodowy dla Sektora Usług) jest zdania, że jeśli plany nowego rządu federalnego dotyczące wprowadzenia obowiązku szczepień na koronawirusa dla pracowników szpitali i domów opieki zostaną wprowadzone w życie, problem związany z niedoborem personelu pielęgniarskiego jeszcze bardziej się pogłębi.
Obowiązkowe szczepienia dla niektórych grup zawodowych przyniosą efekt przeciwny do zamierzonego – powiedział sekretarz związku zawodowego personelu pielęgniarskiego Jan von Hagen w wywiadzie dla gazety „Neue Ruhr/Neue Rhein Zeitung”.
W Nadrenii Północnej-Westfalii zaszczepionych jest 90 procent pracowników szpitali
Związek zawodowy zakłada, że w przypadku wprowadzenia obowiązkowych szczepień, w Nadrenii Północnej-Westfalii wypowiedzenie złoży około 2.000 pracowników, czyli ok. 1% personelu pielęgniarskiego.
Obowiązkowe szczepienia dla tej grupy zawodowej „nie podniosą znacząco poziomu wyszczepialności, za to znajdą się osoby, które wówczas postanowią odejść z tej branży”, podkreślił von Hagen. Oznaczałoby to, że „i tak już całkowicie przeciążony system” straciłby kolejnych wykwalifikowanych pracowników.
Z kolei związek szpitali w Nadrenii Północnej-Westfalii z zadowoleniem przyjął projekt rozporządzenia. W tamtejszych szpitalach odsetek zaszczepionych pracowników i tak wynosi już ponad 90 procent. Obecnie analizuje się, jak z prawnego punktu widzenia należy postępować z pracownikami, którzy mimo wprowadzenia obowiązku szczepień odmówią poddania się im.
Źródło: www.welt.de