Niemiecki sąd: Ciężko chorzy nie mogą kupić leku, w celu popełnienia samobójstwa

    Dwóch ciężko chorych mężczyzn chciało uzyskać dostęp do śmiertelnej dawki środka znieczulającego. Ich wniosek został jednak negatywnie rozpatrzony przez Federalny Sąd Administracyjny w Lipsku.

    Odmowa prawa do zakupu śmiertelnej dawki środków znieczulających

    Federalny Sąd Administracyjny odmówił osobom pragnącym umrzeć, prawa do zakupu śmiertelnej dawki środków odurzających. Istnieją inne rozsądne sposoby i opcje dla osób, które chcą zakończyć swoje życie, orzekł we wtorek najwyższy niemiecki sąd administracyjny w Lipsku. Ich prawo do samostanowienia o własnej śmierci nie zostanie naruszone, jeśli państwo odmówi im dostępu do pewnego śmiertelnego leku w celu zakończenia swojego życia w domu. Ryzyko niewłaściwego użycia tego leku jest zbyt wysokie (sygnatura sprawy: 3 C 8.22 i inne).

    W 2017 r. dwóch ciężko chorych mężczyzn z Nadrenii-Palatynatu i Dolnej Saksonii złożyło wniosek do Federalnego Instytutu ds. Leków i Wyrobów Medycznych (BfArM) o zezwolenie na zakup pentobarbitalu sodu. Mężczyźni chcą mieć możliwość popełnienia samobójstwa w domu z rodziną. Jeden z nich jest niemal całkowicie sparaliżowany z powodu stwardnienia rozsianego, a drugi cierpi na raka w bardzo zaawansowanym stadium.

    Sąd nie dopatrzył się naruszenia podstawowych praw obywatelskich

    Instytut odrzucił wniosek, powołując się na ustawę o środkach odurzających. Działania przeciwko tej odmowie przed sądami w Nadrenii Północnej-Westfalii zakończyły się niepowodzeniem, w związku z czym mężczyźni odwołali się do Federalnego Sądu Administracyjnego.

    Federalny Sąd Administracyjny również odrzucił ich apelację. Stwierdził on, że nabywanie pentobarbitalu sodu w celu popełnienia samobójstwa jest zasadniczo niezgodne z celem ustawy o środkach odurzających, jakim jest zapewnienie niezbędnej opieki medycznej ludności. Odrzucenie apelacji nie narusza zdaniem sądu podstawowych praw obywatelskich skarżących.

    Kwestia ta jest przedmiotem dyskusji od dłuższego czasu. Na początku 2020 r. Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał prawo do samostanowienia o śmierci. Federalny Sąd Administracyjny orzekł już w 2017 r., że lek do bezbolesnego zakończenia życia można nabyć, ale tylko w naprawdę wyjątkowych przypadkach.

    Nie zostało to jednak jeszcze wyjaśnione politycznie, a uchwalenie nowego rozporządzenia latem nie powiodło się. W swoich orzeczeniach sądy Nadrenii Północnej-Westfalii odniosły się do ustawy o środkach odurzających oraz do faktu, że powodowie mogą zwrócić się do lekarza gotowego przeprowadzić eutanazję lub do odpowiedniej organizacji pomocowej.

    Prawnik rozczarowany wyrokiem

    Prawnik powodów, Robert Roßbruch, zareagował z rozczarowaniem na najnowszy wyrok. „To czarny dzień dla dwóch powodów i czarny dzień dla wszystkich ciężko chorych w Niemczech, którzy mieli nadzieję, że będą mogli popełnić samobójstwo za pomocą pentobarbitalu sodu, aby zakończyć swoje cierpienie”.

    Zapowiedział, że prawdopodobnie odwoła się do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe. W tym celu chce poczekać na pisemne uzasadnienie wyroku, które powinno być dostępne na początku przyszłego roku.

    Źródło: www.spiegel.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Jözeff

    Jak chcą asystowane samobójstwo, to niech spalą koran 😉

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x