Rząd federalny zatwierdził stworzony z myślą o dzieciach i młodzieży program „nadrabiania zaległości” spowodowanych pandemią koronawirusa, na który planuje przeznaczyć dwa miliardy euro. Teraz pochylą się nad nim Bundestag i Bundesrat.
Zgodnie z założeniami programu, miliard euro ma być przeznaczony na korepetycje i programy wsparcia dla uczniów, którzy muszą nadrobić zaległości w nauce. Kolejny miliard euro ma zostać zainwestowany w działania socjalne mające na celu złagodzenie skutków pandemii COVID-19 dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Miałoby to polegać na rozszerzeniu istniejących programów w dziedzinie edukacji wczesnoszkolnej, pracy socjalnej w szkołach i poza nimi.
Karliczek: „Ważny sygnał”
Planowana jest również jednorazowa zapomoga w wysokości 100 euro dla dzieci pochodzących z rodzin, które pobierają zasiłek Hartz IV lub mają bardzo niskie dochody. Pieniądze te mają być wykorzystane w zależności od potrzeb na wakacyjny wypoczynek, zajęcia sportowe i rekreacyjne. Prawdopodobnie świadczenie zostanie wypłacone w sierpniu.
Celem jest pomoc „dzieciom, młodzieży i ich rodzinom w powrocie do normalnego, codziennego życia po trudnym okresie lockdownu”, powiedziała federalna minister ds. rodziny Franziska Giffey. Federalna minister edukacji Anja Karliczek mówiła o „ważnym sygnale przed końcem roku szkolnego” i wezwała kraje związkowe do wniesienia znaczącego wkładu, „ponieważ sprawy edukacji leżą przede wszystkim w gestii krajów związkowych”.
Minister ds. integracji Annette Widmann-Mauz powiedziała, że ważne jest, aby zapewnić, że dzieci imigrantów i uchodźców również zostaną objęte pomocą. Ich rodziny są szczególnie dotknięte skutkami pandemii koronawirusa, ponieważ często pracują w zawodach, których nie można wykonywać zdalnie, np. takich jak pielęgniarki.
Organizacja Deutsches Kinderhilfswerk e.V. krytycznie o programie
Niemiecka organizacja pomocy dzieciom Deutsches Kinderhilfswerk e.V. skrytykowała pakiet działań mających pomóc dzieciom w nadrobieniu powstałych zaległości jako niewystarczający. Jej prezes Thomas Krüger wyjaśnił, że choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że dwa miliardy euro to dużo, w praktyce oznacza to, że na jedno dziecko przypadnie mniej niż 150 euro. Jego zdaniem to nie wystarczy, aby zaspokoić potrzeby dzieci powstałe w związku z pandemią.
Maria Loheide kierująca biurem ds. polityki socjalnej Diakonii Niemieckiej mówiła o „długo oczekiwanym sygnale dla bardzo obciążonych rodzin”. Jednocześnie zaznaczyła, że program nadrabiania zaległości nie powinien być jednorazowym „prezentem wyborczym”. Uważa, że potrzebne są programy, które zapewnią bezpośrednie i trwałe wsparcie dla rodzin, dzieci i młodzieży.
Całodzienna opieka dla uczniów szkół podstawowych
Na posiedzeniu rządu przyjęto również projekt ustawy dotyczący całodziennej opieki nad uczniami szkół podstawowych. To jeden z punktów umowy koalicyjnej CDU/CSU i SPD.
Zgodnie z planami Federalnego Ministerstwa ds. Rodziny i Federalnego Ministerstwa Edukacji, dzieci, które rozpoczną naukę w roku szkolnym 2026/2027, będą miały prawo do całodziennej opieki przez pierwsze cztery lata szkolne – przez co najmniej osiem godzin w dni powszednie, jak również w okresie wakacyjnym.
Źródło: www.tagesschau.de
Lepiej by otworzyli baseny i osierodki sportu i atrakcji bo dzieci testknia za zabawa i rówieśnikami