Kanclerz Niemiec Angela Merkel (CDU) zrezygnowała z koncepcji zwrócenia się z prośbą do kościołów o to, by w Wielkanoc nie odprawiały nabożeństw z bezpośrednim udziałem wiernych. W zaktualizowanej wersji decyzji podjętych na ostatnim spotkaniu na szczycie, która została opublikowana w czwartek w południe, brakuje zdania mówiącego o tym, że rząd zwróci się z takim apelem do wspólnot religijnych.
Krytyka zarówno ze strony Kościołów, jak i polityków
Zapowiedź Merkel całkowicie zaskoczyła w poniedziałek oba główne Kościoły i po raz pierwszy w trakcie pandemii doprowadziła do tego, że Kościoły protestancki i katolicki jawnie sprzeciwiły się linii rządu.
Czołowi przedstawiciele Kościołów wyrazili oburzenie z powodu tego, że w najważniejsze święto w całym roku liturgicznym chrześcijanie nie mieliby uczestniczyć w nabożeństwach odbywających się w ścisłym reżimie sanitarnym, a w tym samym czasie możliwe byłoby podróżowanie za granicę.
Słowa krytyki padły również w kręgach rządowych. Federalny minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer (CSU) wyraził „zdumienie”, że partia, „która ma C w nazwie”, chce zablokować odprawianie nabożeństw kościelnych w czasie Wielkanocy. Premier Saksonii-Anhalt Reiner Haseloff (CDU) zapowiedział, że nie zamierza zwracać się z taką stanowczą prośbą do kościołów w swoim kraju związkowym. Kancelaria Haseloffa poinformowała, że premier weźmie udział w nabożeństwie wielkanocnym w tym roku.
Kościoły planują odprawianie nabożeństw z udziałem wiernych oraz transmisje online
W międzyczasie prowadzono liczne rozmowy ze wspólnotami religijnymi na szczeblu federalnym i krajowym. W ich efekcie większość kościołów i diecezji zapowiedziała, że w okresie wielkanocnym, tak jak wcześniej planowano, odbędą się zarówno nabożeństwa z bezpośrednim udziałem wiernych, jak i online.
„Decyzje za lub przeciw nabożeństwom z udziałem wiernych będą podejmowane odpowiedzialnie przez gminy, z uwzględnieniem lokalnej sytuacji pandemicznej – zwłaszcza wskaźników zapadalności” – ogłosił w czwartek Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD). „Na wszystkich nabożeństwach z bezpośrednim udziałem wiernych będą obowiązywały rygorystyczne zasady higieny, które będą uwzględniały sytuację zmienioną wskutek pojawienia się wyjątkowo agresywnej mutacji wirusa.”
Źródło: www.faz.net