Niemiecki rynek pracy: wzrasta wskaźnik zatrudnienia wśród imigrantów z Syrii!

    Spośród wszystkich Syryjczyków żyjących w Niemczech, powoli spada liczba tych, uzależnionych od zasiłku Hartz IV. Większość zagranicznych lekarzy w kraju pochodzi właśnie z Syrii.

    Większość Syryjczyków w Niemczech korzysta z Hartz IV

    Prawie dwie trzecie wszystkich zdolnych do pracy Syryjczyków mieszkających w Niemczech, utrzymuje się w całości lub częściowo z zasiłku dla bezrobotnych Hartz IV. Ich udział w marcu tego roku wynoszący 65%, był znacznie wyższy niż wśród obcokrajowców z innych państw. Według statystyk Federalnej Agencji ds. Zatrudnienia (niem. Bundesagentur für Arbeit), w tym samym okresie wśród Somalijczyków 37,1% w wieku produkcyjnym otrzymywało świadczenia Hartz IV. Wśród Afgańczyków odsetek ten wynosił 43,7%.

    Statystyki odnoszą się do Centralnego Rejestru Cudzoziemców. Rejestrowane są tam nie tylko osoby ubiegające się o azyl, ale wszystkie osoby mieszkające w Niemczech, które są obywatelami innego kraju. Jednak większość obywateli Syrii przybyła tutaj jako uchodźcy. Niektóre osoby, które wcześniej wyemigrowały z Syrii, mają teraz obywatelstwo niemieckie.

    Jednak odsetek Syryjczyków otrzymujących zasiłek, zmalał w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku. W marcu 2020 roku było to prawie 70%. Według Niemieckiego Stowarzyszenia Medycznego, Syryjczycy stanowią obecnie największą grupę wśród zagranicznych lekarzy. W ubiegłym roku w Niemczech zatrudnionych było 4.970 syryjskich lekarzy.

    Brak formalnych kwalifikacji

    „Dane Federalnej Agencji ds. Zatrudnienia pokazują, że w obszarze integracji mamy jeszcze wiele do zrobienia” – powiedział rzecznik ds. polityki wewnętrznej z ramienia Unii – Mathias Middelberg. Wysoki odsetek beneficjentów syryjskich jest „niezwykły ze względu na wysoki wskaźnik ochrony, a tym samym stosunkowo dobrą perspektywę pozostania”. Założenie, że bezpieczny status prowadzi do szybszej integracji na rynku pracy, nie znajduje tu raczej potwierdzenia.

    Według danych Federalnej Agencji ds. Zatrudnienia, w kwietniu 2021 r. 27,4% Syryjczyków w wieku produkcyjnym, 46,8% wszystkich obcokrajowców i 63,1% Niemców było zatrudnionych i podlegało składkom na ubezpieczenie społeczne. Osoby uczestniczące w kursie integracyjnym lub zawodowym kursie językowym nie są liczone jako bezrobotne; jest to traktowane jako „niepełne zatrudnienie” (niem. Unterbeschäftigung). Hartz IV otrzymują również ci, którzy zarabiają tak mało, że nie są w stanie się z tego samodzielnie utrzymać.

    Według badania Federalnej Agencji ds. Zatrudnienia z zeszłego roku, stosunkowo wysoki odsetek beneficjentów świadczeń wynika często m.in. z braku formalnych kwalifikacji uchodźców oraz zatrudnienia w dziedzinach o „niższych zarobkach”. Aż jedna czwarta uchodźców uczęszczała do szkół wyższych lub do placówek szkolenia zawodowego, a 16% zdało egzamin końcowy. Cztery piąte ludności urodzonej w Niemczech ukończyło szkołę wyższą lub zawodową.

    Wysoki odsetek kobiet

    „Ogólnie rzecz biorąc, można powiedzieć, że stopa bezrobocia wśród uchodźców jest zawsze szczególnie wysoka w pierwszych latach pobytu” – powiedział Panu Poutvaara, członek Rady Doradczej ds. Integracji i Migracji. Od 2015 roku z żadnego innego kraju nie przyjechało do Niemiec tak wielu azylantów jak z Syrii. Oznacza to, że pochodzący stamtąd uchodźcy często przebywają w Niemczech krócej niż uchodźcy innych narodowości.

    Fakt, że odsetek pracowników wśród uchodźców z Syrii jest niższy, może mieć również związek ze stosunkowo wysokim odsetkiem kobiet w tej grupie: około 40% uchodźców syryjskich to kobiety. Wiele syryjskich kobiet przybyło do Niemiec w ślad za swoim mężem i dlatego dopiero od niedawna przebywa w tym kraju. Często nie są one obecne na rynku pracy, ponieważ opiekują się małymi dziećmi. Względy kulturowe również mogą odgrywać tu pewną rolę.

    Źródło: www.zeit.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Marta

    Ja przyjechalam do Niemiec bez znajomosci jezyka.Po 3 tygodniach prawie ze do szkoly pofrunelam,zeby sie na Sprachkurs zapisac…..Dla chcacego nie ma nic trudnego POTRZEBA CHCIEC!!!!!!…. Nastepnie Leben in Deutschland w miedzyczasie zrobilam.Po kursie( wystarczylo B1) odrazu sie bewerbowalam do pracodawcow.Znalazlam prace,z ktorej zadowolona jestem.Szanuje moja prace, pracodawca szanuje mnie😊….. Mam znajomych z Syri,nie jestem rasistka,ale widze na codzien,oni niestety nie maja szacunku dla pracy ani dla kolezanek/kolegow.Niestety Ta ich kultura b.rozni sie od europejskiej😒

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x