Z powodu działań wojennych na Ukrainie setki tysięcy osób potrzebują pomocy medycznej. Niemiecki minister zdrowia Karl Lauterbach chce dostarczać leki i wysłać lekarzy do zaatakowanego przez Rosję kraju. Wymaga to jednak zawieszenia broni.
Aby można było nieść Ukraińcom pomoc medyczną niezbędne jest utworzenie korytarzy humanitarnych
Niemcy chcą udzielić wszechstronnej pomocy medycznej mieszkańcom Ukrainy. Federalny minister zdrowia Karl Lauterbach powiedział w Berlinie, że ranni i chorzy powinni zostać jak najszybciej przewiezieni z obszaru działań wojennych do Republiki Federalnej Niemiec. Ponadto chce on dostarczyć na Ukrainę materiały medyczne. Uchodźcy przybywający z tego kraju mają mieć w Niemczech zapewnioną odpowiednią opiekę lekarską.
Lauterbach zaznaczył, że warunkiem koniecznym do tego, aby ranni i chorzy mogli zostać przewiezieni z Ukrainy do Niemiec, jest utworzenie korytarzy humanitarnych i zawieszenie broni. „Jeśli chodzi o transporty, to jesteśmy w fazie przygotowawczej”. Jego zdaniem na tą chwilę zagrożenie dla pacjentów i transportów jest nie do przyjęcia.
Lauterbach zapowiedział, że leki, środki znieczulające i inne środki pomocnicze będą wysyłane na Ukrainę bez zbędnej biurokracji. Ponadto należy umożliwić lekarzom z Niemiec podjęcie pracy na Ukrainie. Organizacje pomocowe wspierają Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych w realizacji tego działania. „Niemcy będą odgrywać centralną rolę w zapewnianiu opieki medycznej obywatelom Ukrainy” – powiedział minister zdrowia Karl Lauterbach.
Do Niemiec trafiło już ponad 50 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy
Lauterbach dodał, że konieczne jest ponadto zapewnienie pomocy medycznej przybyłym do Niemiec uchodźcom z Ukrainy. Dotyczy to również pacjentów poddawanych dializie i chorych na nowotwory. Niepokojąco wysoka jest też liczba zachorowań na COVID-19 wśród osób pochodzących z tego kraju. Wiele z nich jest niezaszczepionych. Osoby te są objęte opieką na podstawie ustawy o świadczeniach dla osób ubiegających się o azyl (Asylbewerberleistungsgesetz, AsylbLG). Według Lauterbacha kraje związkowe współpracują z kasami chorych w zakresie pokrycia kosztów leczenia uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy.
Do tej pory do Niemiec przyjechała stosunkowo niewielka część uchodźców z Ukrainy. Niemniej jednak w poniedziałek rano liczba ta wzrosła już do ponad 50 tysięcy. Wielu z nich przybywa do Berlina. Stamtąd uchodźcy są przewożeni także do innych krajów związkowych Niemiec.
Źródło: www.n-tv.de