Niemiecki minister pracy: przedsiębiorstwa powinny zatrudniać także starszych kandydatów

    W związku z niedoborem wykwalifikowanych pracowników w Niemczech, federalny minister pracy Hubertus Heil zaapelował do firm, aby nie odsuwały starszych pracowników na boczny tor. „Niedobór wykwalifikowanych pracowników stanowi zagrożenie dla wzrostu gospodarczego. Dlatego nie możemy już sobie pozwolić na to, by wiele firm nie zatrudniało osób po 60. roku życia” – powiedział polityk SPD w wywiadzie dla gazety „Bild am Sonntag”. Dodał, że trzeba zadbać o to, by w firmach były miejsca pracy dostosowane do wieku. „To jedyny sposób na zapewnienie realnej możliwości pracy do emerytury” – stwierdził.

    Większość osób w Niemczech chce przejść na emeryturę w wieku 63 lat lub nawet wcześniej

    Jednak według obliczeń Federalnego Instytutu Badań nad Ludnością (niem. Bundesinstitut für Bevölkerungsforschung), w ciągu ostatnich dziesięciu lat współczynnik aktywności zawodowej osób w wieku 60-64 lat wzrósł bardziej niż w jakiejkolwiek innej grupie wiekowej; zwiększył się nawet odsetek osób pracujących, które już osiągnęły wiek emerytalny. Dotyczy to jednak przede wszystkim pracowników z wyższym wykształceniem. Jednocześnie niemiecki rynek pracy opuszcza wiele osób w wieku 63 lub 64 lat – a więc na długo przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego. Co czwarty z nich godzi się nawet na to, że w związku z wcześniejszym przejściem na emeryturę otrzymywane świadczenia będą niższe.

    Według badania przeprowadzonego przez instytut badania opinii publicznej Insa na zlecenie gazety „Bild am Sonntag”, większość osób w Niemczech chce przejść na emeryturę w wieku 63 lat lub nawet wcześniej. Tak planuje postąpić 62 procent ankietowanych. Tylko 8 procent respondentów stwierdziło, że chce pracować do 67. roku życia lub dłużej.

    Heil przeciwny dalszemu podwyższaniu wieku emerytalnego w Niemczech

    Heil podtrzymał swoje stanowisko, że nie powinno się dalej podnosić wieku emerytalnego w Niemczech. „To nie ustawowy wiek emerytalny musi wzrosnąć, ale rzeczywisty” – stwierdził.

    W miniony weekend kanclerz Olaf Scholz mówił o tym, że sytuacja na rynku pracy wymaga zwiększenia odsetka osób, które pracują aż do osiągnięcia wieku emerytalnego. Dodał, że istnieje także pewien potencjał jeśli chodzi o aktywność zawodową kobiet. Jednak aby uwolnić ten potencjał, należy rozszerzyć ofertę całodziennej opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i szkołach.

    Źródło: www.zeit.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Omen

    Proponuję zmusić do pracy tych nierobów co siedzą na socjalach. Tylko 53% zdolnych do pracy imigrantów pracuję. Reszta siedzi na garnuszku państwa.

    Lolek

    Czym więcej zarabiasz € tym więcej płacisz podatków.

    Akcyza na tytoń/alkohol jest „niby” po to by zniechęcić do picia/palenia ?

    wysokie podatki za ciezka prace maja bardziej realny oddźwięk w odstraszaniu ludzi od bycia obrotnym niż przykład z alkoholem i papierosami…😵‍💫😎

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x