Każde oparzenie słoneczne zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Codzienne stosowanie ochrony przeciwsłonecznej jest koniecznością w pielęgnacji skóry. Nie tylko podczas letnich wakacji, ale przez cały rok. Promieniowanie UV jest również obecne w niższych temperaturach, a stała ochrona przeciwsłoneczna jest koniecznością.
„Smarowanie się kremem do opalania może być irytujące na plaży lub na stoku narciarskim, ale jest to niezbędne” – mówi dermatolog dr Christoph Liebich w wywiadzie dla BILD.
Wyjaśnia on, jak ważny jest krem do opalania i na co należy zwracać uwagę podczas ekspozycji na słońce.
ABC kremu do opalania od dermatologa
Aby zmniejszyć ryzyko poparzenia słonecznego zarówno latem, jak i zimą, dermatolog dr Christoph Liebich udziela poniższych wskazówek dla miłośników słońca:
- Zawsze używaj kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym od 30 do 50.
- Unikaj południowego słońca, między godziną 11-16.
- Nie zapominaj o uszach, nosie i ustach podczas nakładania kremu z filtrem.
- Jeśli chodzi o krem do opalania, więcej znaczy lepiej: używaj od 20 do 25 gramów kremu do opalania na jedną aplikację (dwa gramy kremu do opalania na centymetr kwadratowy skóry).
- Reaplikuj produkt ponownie co dwie do trzech godzin.
- W przypadku sprayów, najpierw spryskaj dłoń, a następnie rozprowadź produkt na skórze.
- Dobrze, jeśli produkty zapewniają potrójną ochronę: przeciwko promieniom UV-A, UV-B i podczerwieni-A.
- W przypadku dzieci należy zawsze stosować filtr SPF 50.
- Dzieci powinny również nosić kapelusz i okulary przeciwsłoneczne.
Jak długo mogę przebywać na słońcu bez kremu do opalania?
Nawet jeśli przestrzegasz zasad, nie powinieneś zbyt długo przebywać na ostrym słońcu. W zależności od tego, jak jasną lub ciemną masz skórę, możesz przebywać na słońcu przez różny czas bez ochrony.
Dla orientacji: Istnieje sześć typów skóry, od bardzo jasnej do ciemnej. Osoby o bardzo jasnej karnacji i rudych włosach mogą przebywać na słońcu przez maksymalnie dziesięć minut bez kremu do opalania. Z kolei osoby o ciemnobrązowej skórze mogą przebywać na słońcu do 90 minut. Wrażliwość na słońce jest taka sama u mężczyzn i kobiet.
Dr Christoph Liebich: „Możesz szybko i łatwo sprawdzić, jak długo możesz przebywać na słońcu z kremem do opalania. Należy pomnożyć własną wartość ochrony przez zastosowany współczynnik ochrony przeciwsłonecznej”.
Przykład: Skóra osoby o blond włosach ma wartość ochrony własnej wynoszącą około 20 minut. Jeśli użyje ona kremu z filtrem SPF 20, może przebywać na słońcu przez maksymalnie 400 minut. „Oczywiście, nie należy wyczerpać tego okna czasowego”, podkreśla dr Liebich.
Oczywiste jest również, że sporty takie jak siatkówka plażowa czy jazda na snowboardzie mogą szybko skrócić czas ochrony. Skóra powinna być odpowiednio nawilżona przy użyciu skutecznych produktów ochrony przeciwsłonecznej, szczególnie wtedy.
Jak działa ochrona przeciwsłoneczna podczas ferii zimowych
Śnieg odbija promienie UV. Oznacza to, że zimą często jesteś narażony na działanie promieni słonecznych z góry i z dołu. Szybko staje się to zbyt uciążliwe dla skóry, zwłaszcza podczas jazdy na nartach lub wędrówek na większych wysokościach.
Ważna jest również ochrona oczu przed promieniowaniem UV. Słońce może uszkodzić je także zimą. Należy więc nosić okulary przeciwsłoneczne z ochroną UV.
Nie można stosować kremu z filtrem na dzieciach do pierwszego roku życia
Ważne: W pierwszym roku życia dziecka należy unikać stosowania kremów przeciwsłonecznych ze względu na wrażliwość skóry niemowląt. Ponadto niemowlęta nigdy nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Dlaczego tak jest?
Pediatra Andreas Wilhelm: „W pierwszych latach życia delikatna skóra niemowląt jest trzy do pięciu razy cieńsza niż u dorosłych. Własna ochrona UV dziecka dopiero się rozwija. Komórki skóry dziecka są mniejsze niż u dorosłych i nie są tak blisko siebie. Sprawia to, że skóra jest bardziej przepuszczalna i podatna na bodźce zewnętrzne”.
Nie oznacza to, że Ty i Twoje dziecko powinniście zostać w domu. Wręcz przeciwnie! Słońce i światło zwiększają uwalnianie witaminy D. Ta tak zwana witamina słońca pomaga regulować równowagę hormonalną i jest ważna dla zdrowego rozwoju dziecka.
Maxine Lehmann, niezależna położna prowadząca własną praktykę od 2013 roku, zaleca:
„Najlepszą ochroną przed słońcem jest odpowiednie ubranie: kapelusz przeciwsłoneczny z ochroną na kark, długie, przewiewne spodnie, luźne koszulki z długim rękawem z naturalnych, lekkich materiałów, buty lub skarpetki dziecięce i okulary przeciwsłoneczne, jeśli dziecko jest wystarczająco duże i ich nie zdejmuje.”.
Dlaczego pielęgnacja skóry jest tak ważna?
Nasza skóra jest naszym największym organem i chroni nas przed zagrożeniami zewnętrznymi, takimi jak zanieczyszczenie środowiska i patogeny. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio o nią dbać. Oprócz ochrony przeciwsłonecznej, dokładna pielęgnacja skóry jest również niezbędna do utrzymania jej zdrowia w dłuższej perspektywie.
Regularna rutyna pielęgnacji skóry powinna być częścią codziennego życia. Maseczki do twarzy mogą w widoczny sposób poprawić wygląd skóry – a najlepsze jest to, że można je łatwo wykonać samodzielnie! Pielęgnacja skóry nie musi być droga.
Oprócz codziennej pielęgnacji skóry, pryszcze i trądzik są powszechnym problemem skórnym, który dotyka wiele osób. Często są one spowodowane zatkanymi porami, nadmiarem sebum lub wahaniami hormonalnymi, szczególnie w okresie dojrzewania. Nie należy jednak wpadać w panikę. Przy odpowiedniej pielęgnacji i odrobinie cierpliwości wygląd skóry może ulec znacznej poprawie, a pryszcze znikną.
Istnieją również wyraźne różnice między skórą suchą, tłustą i mieszaną – każda z nich wymaga innej pielęgnacji. I nie chodzi tylko o kobiety, mężczyźni również powinni priorytetowo traktować regularną pielęgnację skóry! Dojrzała skóra w szczególności powinna korzystać ze specjalnych, odżywczych produktów, które utrzymują ją jędrną i zdrową.
źródło: bild.de
W USA już dawno udowodnili , że te kremy są rakotwórcze!!!!
Ja, nigdy PRZENIGDY nie stosowałam i nie stosuję tych kremów.
Nakładam cienką warstwę kremu Nivea,a po opalaniu Aloe vera.
I nikt mi mojego nawyku nie zmieni 😁