Deutsche Bundesbank rozpoczął rozmowy z 27 stowarzyszeniami i innymi organizacjami społecznymi w Niemczech na temat przyszłości gotówki. Wśród nich znalazły się grupy od Centralnego Stowarzyszenia Niemieckich Piekarzy po centra konsumenckie i Niemieckie Stowarzyszenie Niewidomych i Niedowidzących.
Dialog ten został zainicjowany w celu lepszego uwzględnienia „perspektyw i potrzeb różnych grup społecznych w odniesieniu do gotówki” w strategicznej orientacji banku centralnego w przyszłości, podkreślił członek zarządu Bundesbanku Burkhard Balz. W ramach dyskusji Bundesbank poinformował, że stowarzyszenia nie chcą ani wyłącznie cyfrowej przyszłości, ani pozostania w świecie analogowym. „Należy raczej skupić się na utrzymaniu różnych opcji dostępnych dla użytkowników”, pisze Bundesbank.
Niektórzy uważają drobne monety za uciążliwe
Stowarzyszenia są przeciwne zniesieniu gotówki, ale nie chcą również, aby ekspansja cyfrowych opcji płatności była utrudniona. Podczas dyskusji krytykowano tendencję do wykluczania płatności gotówkowych w niektórych częściach sektora detalicznego. Postawiono pytanie, czy należy temu przeciwdziałać poprzez zaostrzenie obowiązku przyjmowania gotówki.
W dyskusji wzięli udział również uczestnicy, którzy uważali, że część gotówki, a mianowicie drobne monety, jest uciążliwa i sądzili, że bez nich gotówka byłaby bardziej atrakcyjna.
Rozmówcy zgodzili się, że zachowanie gotówki nie jest pewnym sukcesem, ale wymaga aktywnego zaangażowania, w tym polityków.
Bundesbank przedstawił wcześniej trzy scenariusze rozwoju gotówki do 2037 roku
Pierwsza możliwość: pojawienie się „hiper-cyfrowego świata płatności”, w którym gotówka prawie zniknęła z codziennego życia, ponieważ nie można jej łatwo zintegrować z procesami cyfrowymi i stanowi jedynie magazyn wartości obok kryptowalut.
Druga możliwość: „renesans gotówki”, nastroje mogą się zmienić, jeśli wzrosną wątpliwości co do bezpieczeństwa kont i bezgotówkowych transakcji płatniczych, a ludzie zaczną ponownie polegać na gotówce z powodu kryzysów.
Trzecia możliwość: „znikający świat płatności hybrydowych”: Płatności gotówkowe i bezgotówkowe nadal istnieją. Jednak wykorzystanie gotówki spada. Zakres, w jakim gotówka jest nadal używana, różni się w zależności od klasy społecznej.
„Nic nie działa bez gotówki”
We wspólnym dokumencie Diakonie Deutschland, Bundesbanku i dziesięciu innych stowarzyszeń stwierdza się, że gotówka musi być nadal dostępna jako „inkluzywny i pozbawiony barier” środek płatniczy.
Prezes Diakonii Rüdiger Schuch wyjaśnił: „Bez gotówki często nic nie działa”. Niezależnie od tego, czy chodzi o zdobycie tanich warzyw na cotygodniowym targu, znalezienie kurtki w domach towarowych, czy zorganizowanie kiermaszu z ciastami. Gotówka odgrywa ważną rolę w umożliwianiu wszystkim uczestnictwa w życiu społecznym.
Organizacje, w tym stowarzyszenia społeczne VdK i SoVD, argumentują, że gotówka jest ważna dla osób, które nie mają konta bankowego, nie mogą korzystać z cyfrowych metod płatności ze względu na niepełnosprawność lub wiek. Dla innych gotówka ułatwia śledzenie wydatków i może zapobiec nadmiernemu zadłużeniu. Gotówka to najlepszy sposób, by dzieci nauczyły się obchodzić z pieniędzmi.
Organizacje krytykują ograniczenia dostępu, takie jak zbyt mała liczba bankomatów lub wysokie opłaty za wpłaty gotówkowe. Musi istnieć swoboda wyboru między gotówką a innymi środkami płatniczymi. Grupy, które mają trudności z płatnościami kartą lub telefonem komórkowym, powinny zostać włączone w rozwój nowych metod płatności.
Inicjatorzy dokumentu wyjaśnili, że zawsze będą ludzie uzależnieni od gotówki.
Inny dokument roboczy, w który zaangażowane było Federalne Stowarzyszenie Sprzedawców Targowych, dotyczy szczególnych sytuacji płatniczych, w których gotówka jest ważna.
„Bezgotówkowe środki płatnicze nie są alternatywą dla gotówki w każdej sytuacji płatniczej” – czytamy w dokumencie. Zazwyczaj wymagają one połączenia z Internetem i podłączenia do sieci energetycznej.
„Na przykład na terenach targowych elektroniczne transakcje płatnicze mogą prowadzić do długich kolejek” – argumentuje. Tam również płynność przejazdów może mieć wpływ na funkcjonalność terminali płatniczych ze względu na wahania w sieci energetycznej. „W takich sytuacjach obsługa zwrotów kaucji i związana z tym wpłata również z łatwością odbywa się za pomocą gotówki”.
źródło: faz.net
Lewactwo jest tak bardzo za demokracją, że bez demokratycznego głosowania decyduje za społeczeństwo, co czyni lewactwo wybitnie antydemokratycznym.
Lewactwo do gazu!
Tylko gotowka nas uratuje.
Z tego artykułu wywnioskowałem tyle, że jakaś lewacka mafia tak prze do przodu ideę odebrania ludziom wolności finansowej, że nawet Deutsche Bundesbank się tej idei sprzeciwia.