Niemiecka minister obrony składa niespodziewaną wizytę na Ukrainie – i zapewnia o dostawach broni

    Podczas swojej pierwszej wizyty na Ukrainie minister obrony Christine Lambrecht dokonała inspekcji pochodzącego z Niemiec czołgu przeciwlotniczego Gepard. W miejscu rozmieszczenia systemu w porcie zbożowym w Odessie polityk SPD powiedziała w sobotę, że pomaga on chronić „infrastrukturę krytyczną” i bronić przed rosyjskimi atakami lotniczymi. Z portu eksportowane jest ukraińskie zboże na świat przez Morze Czarne.

    Lambrecht zapowiedziała dostarczenie systemu obrony powietrznej

    Na spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Oleksijem Resnikowem zapowiedziała też dostarczenie w najbliższych dniach pierwszej obiecanej jednostki naziemnego systemu obrony powietrznej Iris-T SLM. Wobec wielu rosyjskich ataków lotniczych obrona, w tym dostarczonych już dronów, jest „bardzo ważna”.

    Obecnie potrzebna jest broń, która „nadaje się do obrony powietrznej”, powiedziała później w wywiadzie dla ARD Tagesthemen. W odniesieniu do gróźb Putina dotyczących broni jądrowej radzi „wszystkim, by tego nie trywializować”. Z drugiej strony nie powinno prowadzić to „do tego, że będziemy sparaliżowani”. Odnośnie wniosku Ukrainy o przyjęcie do NATO, Lambrecht powiedziała, że w Brukseli jest zgoda, że NATO nie stanie się stroną w konflikcie i tak pozostanie w przyszłości.

    Jednak dodatkowe dostawy powinny być realizowane, a Niemcy chcą to promować wśród swoich sojuszników. „To jest w tej chwili najważniejsze. Ataki, które uderzają w ludność cywilną można zwalczać” – podkreśliła Lambrecht. Także Czołgi z Grecji i Słowacji powinny być teraz szybko dostarczone na Ukrainę do jej walki z Rosją. „A Niemcy pomogą wtedy wypełnić luki w Grecji i na Słowacji”. Ta wymiana jest „bardzo ważna”.

    W przypadku dostaw czołgów nie ma mowy o „samodzielnym działaniu”

    W odniesieniu do żądań Ukrainy wobec niemieckiego rządu w sprawie dostaw czołgów Lambrecht stwierdziła: „Niemcy zawsze dawały do zrozumienia, że nie będziemy w tej dziedzinie działać sami. Ukraina wie również, że zawsze koordynujemy działania z naszymi partnerami, na przykład w odniesieniu do samobieżnej haubicy, którą dostarczyliśmy wspólnie z Holandią i na której również szkoliliśmy”.

    W przypadku wielu wyrzutni rakietowych Niemcy koordynują działania z USA i Wielką Brytanią” – powiedziała. „I w ten sam sposób będziemy postępować w przyszłości, także jeśli chodzi o dostawy czołgów”.

    Przed wizytą w Odessie Lambrecht spędziła poranek w graniczącej z Ukrainą Mołdawii. Mołdawia i Ukraina są kandydatami do przystąpienia do UE. Zdecydował o tym kanclerz Olaf Scholz (SPD) oraz pozostałych 26 szefów państw i rządów Unii Europejskiej. Zgodnie z zaleceniem Komisji Europejskiej negocjacje akcesyjne z oboma krajami mają się rozpocząć dopiero po spełnieniu przez nie kolejnych wymogów reformatorskich. Obejmują one reformy sądownictwa i bardziej zdecydowaną walkę z korupcją.

    źródło: welt.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    RudiTV

    Układ ,,Ribbentrop Mołotow” się skończył, bo rurociąg kaput to teraz trza Ruskim dupsko przetrzepać.

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x