W 2023 r. w całym kraju skradziono 14 585 pojazdów z pełnym ubezpieczeniem, czyli o 18,8% więcej niż w roku poprzednim. Według Niemieckiego Stowarzyszenia Ubezpieczeń: „Łączne straty ekonomiczne spowodowane przez złodziei samochodów wzrosły do ponad 310 milionów euro”.
W porównaniu krajów związkowych i głównych miast w Niemczech, ryzyko kradzieży jest najwyższe w Berlinie. „Berlin jest i pozostanie stolicą złodziei samochodów. Mówiąc czysto matematycznie, co dwie godziny znika tu samochód” – mówi Jörg Asmussen, dyrektor zarządzający stowarzyszenia. „Prawie co trzecia kradzież samochodu w całym kraju ma obecnie miejsce w Berlinie”. W 2023 r. w stolicy skradziono 4266 samochodów z pełnym ubezpieczeniem, czyli o 46 procent więcej niż w roku poprzednim. Dla porównania: 853 samochody zostały skradzione w Hamburgu, 2915 w Nadrenii Północnej-Westfalii i 181 w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. 596 pojazdów zostało skradzionych w Bawarii i 574 w Badenii-Wirtembergii.
Trzy kraje związkowe ze spadkiem
Ryzyko kradzieży jest znacznie niższe w południowych Niemczech. Niemniej jednak liczby również tam wzrosły. Liczba kradzieży samochodów spadła tylko w trzech krajach związkowych: Hamburg (-3,1%), Saksonia-Anhalt (-3,8%) i Meklemburgia-Pomorze Przednie (-16,2%).
Według stowarzyszenia, straty poszkodowanych wzrosły. „Średnio ubezpieczyciele wypłacili prawie 21 400 euro za każdą kradzież, czyli o około sześć procent więcej niż w poprzednim roku” – mówi Asmussen. Według danych, drogie SUV-y są ulubieńcami złodziei.
Liczba kradzieży samochodów wzrosła już w 2022 r. – po spadku podczas pandemii koronawirusa. Według badania przeprowadzonego przez ADAC, istnieje powszechna luka w zabezpieczeniach popularnej technologii bezkluczykowej: „Większość samochodów z bezkluczykowym systemem blokowania jest znacznie łatwiejsza do kradzieży niż pojazdy ze zwykłym kluczykiem” – ostrzega klub samochodowy. Dzięki technologii bezkluczykowej samochód otwiera się, gdy tylko ktoś zbliży się z odpowiednim kluczem elektronicznym i można go uruchomić tylko poprzez naciśnięcie przycisku start. Systemy te można jednak przechytrzyć elektronicznie. Z oświadczenia ubezpieczycieli nie wynika jasno, w jakim stopniu ta luka w zabezpieczeniach wpływa na liczbę kradzieży samochodów.
źródło: spiegel.de