Nawet statystycy uważają, że podwyżki cen za ziemniaki stołowe są w Niemczech „znaczne”. Ceny produktów rolnych ogólnie wzrosły – z jednym wyjątkiem.
Duży wzrost cen produktów roślinnych
Przedsiębiorcy rolni w Niemczech byli w stanie przeforsować znaczne podwyżki cen we wrześniu. Jak poinformował Federalny Urząd Statystyczny, ceny wzrosły średnio o 13,3% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Wtedy z kolei ceny spadły z powodu koronawirusa.
Szczególnie produkty roślinne stały się zauważalnie droższe: kosztowały o 21,9% więcej niż rok temu. „Wynika to m.in. z rosnących w ostatnich miesiącach cen zbóż” – piszą statystycy. Przede wszystkim wysoki popyt ze strony młynów w kraju i za granicą sprawił, że ceny zboża były o jedną trzecią wyższe niż we wrześniu 2020 roku. Już w sierpniu cena zboża wzrosła o ponad 34%, co jest najwyższym wzrostem od 2013 roku.
Cena ziemniaków stołowych również wzrosła „znacząco” o 35,5%, jak napisali statystycy. To najwyższy wzrost od sierpnia 2019 r. Ziemniaki również podrożały w sierpniu. Powodem są niskie zbiory w tym roku. Ponadto w grę wchodzi tak zwany „efekt bazy”. „Rok temu duże zbiory skutkowały niskimi cenami ze względu na niski popyt związany z koronawirusem” – wyjaśniają statystycy.
Cena rzepaku wzrosła w Niemczech aż o 49,2%. Tutaj globalnie zmniejszająca się podaż napotyka na wysoki popyt, na przykład na wytwarzanie energii.
Wzrost cen produktów warzywnych i ogrodniczych, takich jak kwiaty cięte i sałata, wyniósł 6,6%.
Ceny produktów zwierzęcych wzrosły o 7,9% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. W szczególności mleko stało się droższe: trzeba było za nie zapłacić o 13,1% więcej, co wynika głównie z niedoborów.
Wieprzowina stanowi wyjątek
Wyjątkiem była wieprzowina, która była o 6,5% tańsza niż we wrześniu 2020 r. Statystycy postrzegają to jako konsekwencję ogólnego spadku spożycia wieprzowiny. Ponadto kraje takie jak Chiny nie importują obecnie wieprzowiny z Niemiec z powodu afrykańskiego pomoru świń.
Jednak w przypadku wołowiny trend wzrostowy był kontynuowany – ceny we wrześniu były o 20,1% wyższe niż rok wcześniej. Tutaj mniejsza produkcja spotkała się z rosnącym popytem.
Wpływ tych podwyżek na ceny konsumenckie nie jest jeszcze do końca jasny. Należy jednak oczekiwać, że sprzedawcy przeniosą zwiększone ceny zakupu na klientów.
Źródło: www.spiegel.de