Niemcy: Zieloni chcą zniesienia zakazu noszenia chust w służbie publicznej – także w policji

    W Berlinie rozgorzała debata o przyszłości prawa neutralności światopoglądowej. Politycy Zielonych twierdzą, że obecne przepisy dyskryminują kobiety

    Frakcja Zielonych w berlińskim parlamencie domaga się zniesienia tzw. prawa neutralności światopoglądowej, obowiązującego w sektorze publicznym. Zmiana ta umożliwiłaby m.in. noszenie chusty przez funkcjonariuszki policji oraz urzędniczki podczas pełnienia obowiązków służbowych.

    Jak donosi Berliner Tagesspiegel, partia Zielonych argumentuje w swoim wniosku, że obowiązujące przepisy ograniczają dostęp do zatrudnienia w administracji publicznej kobietom, które zdecydowały się nosić chustę – a w niektórych przypadkach wręcz całkowicie go uniemożliwiają.

    Debata po Wielkanocy. Zieloni chcą zmiany po 20 latach

    Prawo o neutralności światopoglądowej obowiązuje w Berlinie od ponad 20 lat. Zakazuje ono noszenia widocznych symboli religijnych, takich jak krzyże, jarmułki czy chusty, przez osoby zatrudnione w obszarach takich jak wymiar sprawiedliwości, służba więzienna oraz policja.

    Zieloni uważają, że ustawa jest niezgodna z duchem czasów i ogranicza wolność religijną. Po zakończeniu przerwy wielkanocnej ich wniosek ma zostać przedstawiony w berlińskim Abgeordnetenhaus (izbie poselskiej) do dalszego procedowania.

    Czy policjantki w chustach to przyszłość Berlina?

    Zniesienie przepisów mogłoby oznaczać, że w przyszłości również policjantki patrolujące ulice mogłyby pełnić służbę w chustach. Obecnie jest to niedopuszczalne. Odpowiedni paragraf zakazuje bowiem wszelkich religijnych akcentów w ubiorze urzędników w wyżej wymienionych sektorach.

    Warto jednak zaznaczyć, że dla nauczycielek i nauczycieli w Berlinie zakaz nie obowiązuje już w sposób absolutny. Zmiany te zaszły po serii skarg i orzeczeniach Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, które zakwestionowały bezwzględność obowiązujących przepisów.

    Bozkurt: To de facto zakaz wykonywania zawodu

    Do głosu w debacie dochodzą także konkretne nazwiska. Tuba Bozkurt, posłanka Zielonych odpowiedzialna za ten obszar, uważa, że obowiązujące prawo powoduje realną dyskryminację kobiet.

    „Wysoce wykwalifikowane kobiety nie mogą wykonywać swojego zawodu, tylko dlatego, że noszą chustę. To jest problem” – powiedziała Bozkurt w rozmowie z Tagesspiegelem. Jej zdaniem jest to nic innego jak „faktyczny zakaz pracy”, który stoi w sprzeczności z potrzebą przeciwdziałania brakowi specjalistów w sektorze publicznym.

    Zmiana kierunku po zmianie władzy

    Prace nad nowelizacją prawa były już prowadzone w czasie poprzedniej koalicji czerwono-zielono-czerwonej (SPD–Zieloni–Lewica), jednak po zmianie władzy w 2023 roku temat utknął w martwym punkcie.

    W aktualnym porozumieniu koalicyjnym CDU i SPD zapisano, że prawo neutralności światopoglądowej ma zostać dostosowane do aktualnego orzecznictwa Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, tak aby było „odporne na zaskarżenia sądowe”.

    Czy chusta może rozwiązać kryzys kadrowy?

    W obliczu rosnącego niedoboru kadr w niemieckiej administracji i służbach mundurowych, pytanie, czy dopuszczenie kobiet noszących chusty do pracy w tych sektorach może realnie pomóc w walce z kryzysem zatrudnienia, pozostaje otwarte.

    Niezależnie jednak od odpowiedzi, debata o równowadze między neutralnością państwa a wolnością religijną jednostki w Niemczech bez wątpienia wchodzi w nową, kluczową fazę.

    źródło: bild.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Aktualne oferty pracy:

    4 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    4 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Tomek

    Zieloni zawsze chcą tylko rzeczy, które szkodzą Niemcom, państwu i Europie. Ich się powinno na początek deportować, później inżynierów.

    BERLINER

    KWESTIA CZASU jak tego nikt nie zmieni to Kanclerzem zostanie ICH Allach

    Marta

    Już jest.

    Pawel

    Umundurowanie funkcjonariusza jest nakazane odgórnie. Kropka.

    4
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x