Niemcy: zdaniem Sahry Wagenknecht przyznawanie dochodu obywatelskiego to „błędne podejście”

    W debacie na temat świadczeń socjalnych w Niemczech, Sahra Wagenknecht, była polityk niemieckiej lewicowej partii Die Linke, skrytykowała system dochodu obywatelskiego (niem. Bürgergeld). „Myślę, że to błędne podejście” – powiedziała Wagenknecht w wywiadzie dla agencji informacyjnej dpa. „Nie chodzi przecież o to, by obywatele otrzymywali pieniądze, już samo to określenie [Bürgergeld] jest absurdalne” – stwierdziła. W jej opinii istotne jest dobre ubezpieczenie na wypadek bezrobocia. W szczególności osoby starsze powinny być dłużej i lepiej zabezpieczone finansowo w przypadku utraty pracy.

    „Od osób młodych można oczekiwać, że podejmą intensywne starania w celu znalezienia pracy”

    Wagenknecht dodała, że od osób młodych można oczekiwać, że podejmą intensywne starania w celu znalezienia pracy. Podkreśliła przy tym duże znaczenie systemu edukacji. „Myślę, że potrzebujemy więcej pieniędzy na kształcenie młodych ludzi” – powiedziała była polityk partii Die Linke. „Zobowiązałabym ludzi na przykład do odbycia oferowanego szkolenia” – dodała. W przypadku odmowy, państwo powinno zastosować odpowiednie sankcje.

    Wprowadzony w styczniu dochód obywatelski – następca Hartz IV – budzi kontrowersje. Jest on droższy dla rządu federalnego niż wcześniej zakładano, a zdaniem krytyków zmniejsza również motywację do pracy. CDU wezwała niedawno do zniesienia zasiłku Bürgergeld w jego obecnej formie.

    Wagenknecht zabiega o wyższe emerytury

    Wagenknecht chce nie tylko lepszego ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, ale także zmian w systemie emerytalnym. Jej zdaniem wiele osób zaakceptowałoby wyższą stawkę składki, gdyby ustawowa emerytura zapewniała im odpowiedni standard życia na starość.

    Była polityk partii Die Linke zaproponowała, by zapytać ludzi o ich zdanie na temat funkcjonowania systemu emerytalnego. „Uważam, że w Niemczech przydałoby się więcej elementów demokracji bezpośredniej” – stwierdziła.

    Wagenknecht jest zwolenniczką systemu emerytalnego podobnego do tego funkcjonującego w Austrii, w którym większa część społeczeństwa płaci składki. Tamtejsze stawki składek, na poziomie 22,8 proc., są też znacznie wyższe niż w Niemczech, gdzie wynoszą 18,6 proc. Przy podobnie wysokich stawkach, wpływy z tytułu składek emerytalnych byłyby wyższe o dziesiątki miliardów euro rocznie.

    Źródło: www.spiegel.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Jözeff

    Po pierwsze nie jest to „Bürgergeld” bo nie dostają go wszyscy obywatele. Proste. Bardziej jest to „Patogeld” które zniechęca leniuchów do poszukiwania pracy.

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x