Przepisy dotyczące pracy w skróconym wymiarze czasu (niem. Kurzarbeit) zostaną w Niemczech ponownie przedłużone i mają teraz obowiązywać do końca czerwca. Pierwotnie miały wygasnąć pod koniec marca. Bundestag musi jeszcze zatwierdzić przedłużenie.
Pierwotnie Kurzarbeitergeld miało obowiązywać do końca marca
Przewiduje się przedłużenie do końca czerwca przepisów dotyczących pracy w skróconym wymiarze godzin, które mają łagodzić ekonomiczne skutki pandemii koronawirusa dla firm i pracowników. Tym samym wyższy zasiłek z tytułu skróconego czasu pracy ma być wypłacany dłużej niż pierwotnie planowano.
Właściwie to rozszerzone w związku z pandemią przepisy, dotyczące pracy w skróconym wymiarze godzin, miały wygasnąć z końcem marca. Ale federalny minister pracy, Hubertus Heil, podkreślił, że niektóre sektory, takie jak gastronomia czy branża eventowa, nadal potrzebują wsparcia.
Po Rządzie Federalnym, Bundestag musi jeszcze wyrazić zgodę się na przedłużenie przepisów. Stanowią one, że firmy mogą ubiegać się o skrócony czas pracy, jeśli 10% pracowników nie może pracować w ogóle lub może pracować mniej. W „normalnych czasach” musi to być co najmniej jedna trzecia siły roboczej. Ponadto pracownicy mogą otrzymywać świadczenia z tytułu pracy krótkoterminowej przez 28 miesięcy, czyli o cztery miesiące dłużej niż zwykle.
Wyższe pensje niż normalnie
W przypadku pracowników, zasiłek z tytułu skróconego czasu pracy wzrasta do 70% wynagrodzenia netto od czwartego miesiąca pobierania świadczenia do 80% od siódmego miesiąca. Osoby zatrudnione, posiadające dzieci otrzymują 77% swojej pensji netto od czwartego miesiąca pobierania zasiłku i 87% od ósmego miesiąca. Zazwyczaj zasiłek z tytułu skróconego czasu pracy wynosi 60%, a dla rodziców 67% wynagrodzenia netto.
Składki na ubezpieczenie społeczne, które odprowadza pracodawca, również mają zostać zmniejszone o połowę do końca czerwca. Jednak według agencji prasowej dpa, w takiej sytuacji pracownikom zatrudnionym w skróconym wymiarze czasu pracy należy zaoferować możliwość podniesienia/zmiany kwalifikacji.
W listopadzie ponad 88.000 firm otrzymało w Niemczech świadczenia z tytułu skróconego czasu pracy
Według najnowszych obliczeń Federalnej Agencji ds. Zatrudnienia (BA), w listopadzie ponad 88.300 firm w całym kraju musiało skorzystać ze skróconego czasu pracy dla swoich pracowników. Problem dotknął ponad 574.000 pracowników w całych Niemczech. Informacje te oparte są na danych ze stycznia bieżącego roku. Federalna Agencja ds. Zatrudnienia odnotowała najwyższy poziom w ubiegłym roku w kwietniu: w tym czasie ponad 609.000 firm i prawie sześć milionów pracowników w całym kraju korzystało z zasiłków z tytułu pracy w skróconym wymiarze godzin.
Źródło: www.tagesschau.de
Kto pisze te teksty? Czy są kopiowane prosto tłumacza bo co poniekiedy czytać się nie da..