Minister pracy zapowiada zdecydowane działania wobec osób lekceważących obowiązki
W Niemczech planowane są zmiany w systemie Bürgergeld (zasiłku obywatelskiego), które mają na celu zaostrzenie sankcji wobec beneficjentów niestawiających się na wyznaczonych spotkaniach w urzędach pracy (Jobcenter). Minister pracy Bärbel Bas zapowiedziała podczas ogólnokrajowego Dnia Jobcenter w Berlinie konkretne zmiany legislacyjne, które mają umożliwić skuteczniejsze egzekwowanie obowiązków przez osoby pobierające świadczenia.
Bas: „Kto szuka pracy, musi współpracować”
Podczas swojego wystąpienia minister Bas podkreśliła, że każdy, kto poważnie podchodzi do szukania zatrudnienia i korzysta ze wsparcia państwa, powinien aktywnie uczestniczyć w procesie. – Termin w Jobcenter musi być traktowany poważnie. Jeżeli ktoś go lekceważy, powinny nastąpić odczuwalne konsekwencje – zaznaczyła.
Minister przyznała, że z wielu ośrodków dochodzą głosy o dużej liczbie nieusprawiedliwionych nieobecności. Choć nie prowadzi się oficjalnych statystyk, według relacji pracowników Jobcenter zdarza się, że nawet połowa zaplanowanych spotkań nie dochodzi do skutku. – To zjawisko musi się zmienić. Pracujemy nad rozwiązaniem ustawowym, które da urzędnikom skuteczne i bezpieczne narzędzia prawne do reagowania – dodała Bas.
Możliwa całkowita utrata świadczeń
Zgodnie z aktualnymi przepisami, w przypadku nieobecności na spotkaniu świadczenie może zostać pomniejszone o 10%. Jednak według zapowiedzi rządu sankcje mają być zaostrzone, szczególnie wobec osób, które wielokrotnie odmawiają przyjęcia możliwego do wykonania zatrudnienia. W takich przypadkach planowane jest całkowite odebranie prawa do świadczenia.
Zgodnie z umową koalicyjną SPD i CDU/CSU celem reformy Bürgergeld jest przekształcenie go w nowoczesny system podstawowego zabezpieczenia dla osób poszukujących pracy, oparty na zasadzie „wspierania i wymagania” („Fördern und Fordern”).
Szybka, ale przemyślana reforma
Minister zapowiedziała, że reforma Bürgergeld zostanie wprowadzona szybko, ale bez zbędnego pośpiechu. – Pracujemy bardzo intensywnie nad projektem ustawy. Zdajemy sobie sprawę, że temat podstawowego zabezpieczenia społecznego budzi silne emocje polityczne – przyznała Bas.
Podkreśliła jednocześnie, że kluczowe jest zapewnienie kompleksowego wsparcia dla osób korzystających z pomocy społecznej, a jednym z istotnych punktów planowanej zmiany jest także skrócenie tzw. okresu ochronnego dla oszczędności, które aktualnie nie są brane pod uwagę przy wyliczaniu świadczenia.
Bürgergeld dla uchodźców z Ukrainy: zmiany dopiero od 2025 roku
Bärbel Bas odniosła się także do sytuacji uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy obecnie otrzymują Bürgergeld na takich samych zasadach jak niemieccy bezrobotni. Zapowiedziała, że osoby przybywające do Niemiec po 1 kwietnia 2025 roku będą traktowane według przepisów obowiązujących dla pozostałych grup uchodźców i będą otrzymywać jedynie niższe świadczenia z systemu dla azylantów.
– Do tego czasu Ukraińcy będą nadal otrzymywać Bürgergeld, dopóki nie wypracujemy nowego rozwiązania. Zależy nam na tym, by Jobcenter nie były dodatkowo obciążone biurokracją – wyjaśniła minister.
Głównym celem polityki rządu pozostaje jak najszybsze włączenie uchodźców z Ukrainy na niemiecki rynek pracy.
źródło: tagesschau.de
No Ukraińców zwłaszcza mężczyzn,na Ukrainę deportować!!!!
W Ukrainie nie ma wszędzie ( tej niby wojny).
No banderowcy na pewno pobiegną do roboty, jak to do tej pory robią. Pasożytom nie należy się nic, dopóki nie wniosą czegokolwiek do budżetu . Jak na razie to wnoszą przestępstwa.
Z resztą pewnie te nowe reguły będą jak do tej pory – o kant dupy potłuc.