Od 1 maja 2025 roku w Niemczech wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia dotyczącego bioodpadów, która zaostrza dopuszczalny poziom zanieczyszczeń w odpadach organicznych. Zgodnie z nowymi przepisami, udział substancji obcych nie może przekraczać 3%, a zawartość plastiku musi być ograniczona do maksymalnie 1% . W odpowiedzi na te zmiany, różne regiony Niemiec wprowadzają nowe środki kontroli i egzekwowania prawidłowej segregacji odpadów.
Nowoczesne technologie
W powiecie Esslingen (Badenia-Wirtembergia) planowane jest wykorzystanie sztucznej inteligencji do monitorowania zawartości pojemników na bioodpady. Celem jest identyfikacja mieszkańców, którzy nie przestrzegają zasad segregacji.
W Monachium, Abfallwirtschaftsbetrieb München (AWM) testuje pojazdy wyposażone w skanery wykorzystujące sztuczną inteligencję do wykrywania zanieczyszczeń w bioodpadach. Technologia ta ma na celu automatyczne identyfikowanie niepożądanych materiałów, takich jak plastik, w procesie zbiórki odpadów.
Systemy ostrzegawcze i kary finansowe
W Alb-Donau-Kreis (Badenia-Wirtembergia) planowane są kontrole wzrokowe 2100 pojemników na bioodpady, co stanowi 5% całkowitej liczby. Wprowadzony zostanie system kolorowych etykiet: zielona oznacza prawidłowo posegregowane odpady, żółta wskazuje drobne nieprawidłowości, a czerwona informuje o poważnych naruszeniach, skutkujących nieopróżnieniem pojemnika.
W Ulm, od lata 2025 roku, pojemniki na bioodpady mogą być cyfrowo blokowane w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości. Aby przywrócić możliwość korzystania z pojemnika, właściciel będzie musiał uiścić opłatę w wysokości 25 euro.
W Monachium, od 2018 roku, AWM zatrudnia kontrolerów jakości, którzy sprawdzają zawartość pojemników na bioodpady. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, stosowany jest system ostrzeżeń: żółte naklejki informują o pierwszym naruszeniu, czerwone wskazują na poważniejsze problemy, co może skutkować dodatkowymi opłatami za wywóz odpadów,
Inne środki kontroli
W powiecie Böblingen (Badenia-Wirtembergia) niektóre pojazdy do zbiórki odpadów wyposażone są w detektory wykrywające nielegalne odpady. Jeśli sensor wykryje niepożądane materiały, pojemnik nie zostanie opróżniony.
W Erfurcie (Turyngia) od 15 lat funkcjonuje system identyfikacji, pozwalający przypisać naruszenia zasad segregacji do konkretnych adresów. W przypadku powtarzających się wykroczeń, pojemnik może zostać odebrany, a miasto ma prawo nałożyć grzywnę do 5000 euro.
Wyzwania związane z nowymi regulacjami
Nowe przepisy mają na celu poprawę jakości kompostu i efektywności procesów przetwarzania bioodpadów. Jednak ich wdrożenie wiąże się z wyzwaniami, takimi jak konieczność edukacji mieszkańców oraz inwestycje w nowoczesne technologie monitorowania i egzekwowania zasad segregacji. Władze lokalne liczą, że połączenie działań edukacyjnych z systemami kontroli i sankcji przyczyni się do osiągnięcia założonych celów ekologicznych.
źródło: bild.de
Zaostrzcie Kontrolę imigrantów to jest większe zagrożenie