Niemcy: z powodu małego popytu setki tysięcy opakowań leku Paxlovid mogą zostać zniszczone

    Paxlovid ma skutecznie zapobiegać ciężkim przebiegom choroby COVID-19. W Niemczech lek nie cieszy się jednak wielkim zainteresowaniem.

    W lutym 2023 roku minie termin ważności 280 tysięcy opakowań leku Paxlovid

    Z powodu małego popytu istnieje ryzyko, że setki tysięcy opakowań leku mogą za pewien czas zostać zniszczone. Tak wynika z odpowiedzi Federalnego Ministerstwa Zdrowia na zapytanie poselskie polityka CSU ds. zdrowia Stephana Pilsingera, o czym poinformowały w poniedziałek gazety RND. Według danych ministerstwa, do tej pory do hurtowni trafiło 460 tysięcy z miliona zamówionych opakowań.

    Jednak ewidentnie podaż znacznie przewyższa popyt, albowiem magazyny pozostają pełne. Co za tym idzie, za pewien czas wiele opakowań leków będzie przeterminowanych. W lutym 2023 roku minie termin ważności 280 tysięcy opakowań – tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez sekretarza stanu ds. zdrowia Edgara Franke (SPD). Obecnie analizowana jest możliwość przedłużenia terminu ważności leku.

    Szacuje się, że jak dotąd lek przepisano w Niemczech tylko około 30.000 razy

    Pilsinger powiedział Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND) odnosząc się do zniszczenia co najmniej czterech milionów dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi, które już nastąpiło: „To, że teraz opakowania leku Paxlovid za miliony euro mogą ulec przeterminowaniu, świadczy o tym, że Karl Lauterbach niczego się nie nauczył.” Zanim upłynie termin ważności cennego leku, który pozostanie niewykorzystany, „lepiej byłoby przekazać go biedniejszym krajom” – stwierdził polityk CSU.

    Lek amerykańskiego koncernu farmaceutycznego Pfizer ma pomóc w zapobieganiu ciężkim przebiegom choroby COVID-19. Jednak według szacunków, jak dotąd przepisano go w Niemczech tylko około 30.000 razy – podały gazety RND.

    Federalny minister zdrowia Lauterbach (SPD), który jest przekonany o skuteczności leku, stara się więc zwiększyć liczbę recept. Chce na przykład umożliwić lekarzom bezpośrednie sprzedawanie leku pacjentom. Rzecz w tym, że do tej pory sprzedaż leków była zarezerwowana wyłącznie dla aptek – dystrybucja bezpośrednio przez lekarzy naruszałaby ich monopol.

    Źródło: www.spiegel.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    4 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    4 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Tomek

    „Lek amerykańskiego koncernu farmaceutycznego Pfizer ma pomóc w zapobieganiu ciężkim przebiegom choroby COVID-19” – to chyba było zadanie dla szczepionek, a jak widać obydwa produkty są xuja warte

    Klaus slodycz

    Podobnie jak cala propaganda

    Thomas

    Ojej czyzby sie okazalo, ze wcale tak duzo ludzi nie przechodzi ciezko covida? Propaganda telewizyjna z rzeczywistoscia sie nie zgadza?

    Klaus slodycz

    Grypa przecież zawsze była jak i angina, katar sienny, złamania kończyn, samobójstwa, krótkowzroczność albo alergia na pyłki. Teraz to inaczej nazywają w zdf

    4
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x