Niemcy: Wnioski kilku landów o przedłużenie obostrzeń do końca kwietnia zostały odrzucone

    Zapadalność na COVID-19 w Niemczech utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Wiele krajów związkowych chciałoby utrzymać środki ochronne – ale w najbliższy weekend wygasa dotychczasowa podstawa prawna dla wielu ogólnokrajowych ograniczeń związanych z pandemią. Według federalnego ministra zdrowia Karla Lauterbacha, okres jej obowiązywania nie zostanie przedłużony.

    Bawaria, Nadrenia Północna-Westfalia, Badenia-Wirtembergia, Hesja i Saara wystąpiły z wnioskiem o utrzymanie obecnych restrykcji pandemicznych do końca kwietnia. Jednak propozycja ponownej zmiany ustawy o ochronie przed zakażeniami (niem. Infektionsschutzgesetz) została odrzucona podczas konsultacji z ministrami zdrowia krajów związkowych – powiedział Lauterbach po rozmowach. Oznacza to, że aktualnie obowiązujące w całym kraju środki walki z pandemią wygasną najpóźniej 2 kwietnia, zgodnie z planem rządu federalnego.

    Jak dotąd tylko Hamburg i Meklemburgia-Pomorze Przednie chcą skorzystać z przepisów dotyczących hotspotów

    Konkretnie oznacza to, że od niedzieli, zgodnie ze zmienioną niedawno ustawą o ochronie przed zakażeniami i okresem przejściowym, zakrywanie ust i nosa będzie obowiązkowe już tylko w ograniczonym zakresie. Trzeba będzie nadal nosić maseczki m.in. w szpitalach, domach opieki i środkach transportu publicznego. Maski w sklepach lub szkołach oraz zasady 2G lub 3G mogą być nadal stosowane, ale tylko na poziomie regionalnym. W tym celu parlament danego kraju związkowego musi uznać, że sytuacja w tym regionie jest szczególnie krytyczna (taki obszar określa się jako „hotspot”).

    Podczas gdy politycy FDP domagali się daleko idącego zniesienia restrykcji covidowych, wiele krajów związkowych opowiadało się za utrzymaniem bardziej rygorystycznych przepisów w związku z rekordowymi ilościami zakażeń. Wiele landów krytycznie wypowiada się na temat przepisów dotyczących tzw. hotspotów, twierdząc, że przyjęte przez rząd federalny regulacje są niejasno zdefiniowane i trudne do zastosowania.

    Z kolei Lauterbach ponownie zaapelował do krajów związkowych o wprowadzenie tych przepisów w życie. Podkreślił, że taka możliwość istnieje także w odniesieniu do całych krajów związkowych. Jak na razie wiadomo, że takie plany ma tylko Meklemburgia-Pomorze Przednie i Hamburg. Lauterbach wezwał inne landy do pójścia za przykładem tych dwóch krajów.

    Lauterbach: trzeba zapobiec przeciążeniu systemu opieki zdrowotnej, zanim będzie za późno

    W tej kwestii nacisk na ministra wywiera jednak jego koalicyjny partner – FDP. Lider grupy parlamentarnej Christian Dürr wezwał kraje związkowe do stosowania regulacji dotyczących tzw. hotspotów zawartych w ustawie o ochronie przed zakażeniami tylko w pojedynczych miastach lub gminach.

    Lauterbach uważa inaczej. Jego zdaniem trzeba zastanowić się, w jaki sposób wykorzystać przepisy dotyczące hotspotów, aby dać społeczeństwu jasny sygnał, że pandemia jeszcze się nie skończyła. Chodzi o to, by w regionach, w których może dojść do przeciążenia systemu opieki zdrowotnej, zapobiec temu poprzez wdrożenie odpowiednich regulacji, zanim będzie za późno.

    Minister zdrowia ostrzegł, że kraje związkowe nie powinny liczyć na to, że liczba zachorowań spadnie, a problem sam się rozwiąże. Jego zdaniem tak się nie stanie. Liczby zakażeń utrzymują się na bardzo, bardzo wysokim poziomie, a niektóre szpitale są już mocno obciążone. Jest to niezadowalająca sytuacja, która może trwać jeszcze przez długi czas.

    Źródło: www.spiegel.de, www.dojczland.info

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Lauti

    No i ku…. co z tego że zakażenia są na wysokim poziomie jak to tylko zakażenia wynikające z testów na to gówno, a bez objawów. Gratulacje pustki w głowie dla lautiego i jego pede…. I dla tych baranów którzy się testują bo chcą w domu posiedzieć i nakręcają całe to gówno.

    Marta

    W Japoni swirus sie unicestwil🤔,a w Niemczech 😂. W jakich czasach nam zyc przyszlo,ze GADY nami RZADZILY🙄🤮. Inne kraje nawet polowe szpitale dla ukraincow oddali,juz nie ma SWIRUSA 🙄. A te biedne Niemcy 🤔🤔🙄😂…. Za tylko STRASZA,A 99.9% NARODU OSR**NE CHODZI… JAK WIDZA KONIUSZEK NOSA WYSTAJACY to jakby mogli,to by zlinczowali. Ja to ich olewam,za kazdym razem kiedy ktos sie czepia, pokazuje na polke z maskami i mowie- dokup sobie kilka i odrazu trzy zaloz,nie zapomnij na oczy bo tez od tego zlego spojrzenia mozesz kogos jadem i glupota zarazic🤔. Albo mowie ostatnio – mamy wazniejszy problem wojna w europie,a… Czytaj więcej »

    Ostatnio edytowane 2 lat temu przez Marta
    Maciej

    „……jadem i głupotą zarazić…..”-cóż za hipokryzja pani Marto.Przypomnę tylko że sama pani opluwa wszystkich i wszystko jadem i złośliwością.Proponuje(znowu) trochę wyluzować i nie komentować każdego artykułu w taki sposób.Bo po pierwsze;świadczy to o pani kulturze,a raczej o jej braku a po drugie ; pani marudzenie i narzekanie niczego nie zmieni.Proponuje zająć się swoimi sprawami,rodziną,pracą i życiem.Będzie dobrze pani Marto,trzeba w to tylko wierzyć i iść do przodu,mimo kolejnych fatalnych informacji z Polski,Niemczech,Ukrainy i całego świata.Powodzenia pani Marto.Życzę miłego dnia i uśmiechu

    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x