Zgodnie z ustaleniami będącymi efektem spotkania kanclerz Angeli Merkel z przedstawicielami poszczególnych krajów związkowych, od 22 lutego wiele szkół i placówek dziennej opieki nad dziećmi ma stopniowo wznawiać działalność. Do krajów związkowych, które planują powrót do nauczania w trybie stacjonarnym w tym terminie, należą Nadrenia Północna-Westfalia, Bawaria, Szlezwik-Holsztyn, Nadrenia-Palatynat, Badenia-Wirtembergia, Brandenburgia, Berlin i Hesja. Meklemburgia-Pomorze Przednie planuje otwarcie placówek z dniem 24 lutego. Inaczej będzie w Hamburgu: tam szkoły pozostaną zamknięte do marca.
Niekiedy powrót do nauczania stacjonarnego będzie uzależniony od wskaźników zachorowalności w danym regionie. W Bawarii dzieci uczęszczające do szkół podstawowych mają powrócić do szkół od poniedziałku 22 lutego – nauka będzie się odbywać w trybie hybrydowym, ale tylko w tych powiatach i miastach na prawach powiatu, w których liczba nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu 7 dni będzie mniejsza niż 100. Ponadto, uczniowie ostatnich klas szkół średnich mają być objęci nauczaniem stacjonarnym. Na razie nie wiadomo, kiedy pozostali uczniowie będą mogli wznowić naukę w trybie hybrydowym. Od 22 lutego mają natomiast zostać otwarte w ograniczonym zakresie placówki dziennej opieki nad dziećmi.
Szkoły w Hamburgu na razie pozostaną zamknięte
Saksonia ogłosiła, że wznowi działalność placówek już w poniedziałek. Z kolei Saksonia-Anhalt póki co chce pozostać przy swoim planie stopniowego otwierania szkół od 1 marca. W Dolnej Saksonii uczniowie szkół podstawowych już w styczniu powrócili do nauki w trybie hybrydowym – klasy są podzielone i uczniowie uczęszczają do szkoły na zmianę, tzn. uczą się częściowo w trybie stacjonarnym, a częściowo zdalnie. Większość starszych uczniów prawdopodobnie nie powróci do szkół wcześniej niż w marcu, z wyjątkiem tych uczęszczających do ostatniej klasy, którzy często już wcześniej mogli uczyć się stacjonarnie.
W przeciwieństwie do wielu innych krajów związkowych, Hamburg nie planuje otwarcia szkół podstawowych przed marcem. Taką decyzję ogłosił burmistrz Peter Tschentscher po posiedzeniu Senatu. Ferie wiosenne w Hamburgu kończą się 12 marca i być może po nich coś się zmieni w kwestii otwarcia szkół. „Musimy być ostrożni”, powiedział Tschentscher mając na myśli mutacje wirusa. Jak stwierdził, obecnie liczba nowych zakażeń spada tylko nieznacznie, a nowe warianty wirusa są znacznie bardziej agresywne.
Giffey zadowolona z decyzji dotyczących szkół
Decyzje podjęte podczas spotkania na szczycie spotkały się z mieszanym odzewem. Federalna minister ds. rodziny Franziska Giffey powiedziała, że to dobrze, iż rodziny są priorytetem dla rządzących i że tak dużą wagę przywiązuje się do edukacji i przyszłości dzieci i młodzieży. Doceniła także to, że wychowawcy i nauczyciele szkół podstawowych mają być szczepieni wcześniej niż planowano.
Krytyka ze strony opozycji
Z ust opozycji padły słowa krytyki. Szefowa frakcji Zielonych Katrin Göring-Eckardt uznała za „niezrozumiałe” to, iż władze federalne i krajowe nie uzgodniły wspólnego podejścia do kwestii funkcjonowania szkół i przedszkoli. Jak stwierdziła, obywatele powinni wiedzieć, czego mogą się spodziewać w kolejnych tygodniach i jaki jest wspólny cel, do którego zmierzają rządzący.
Britta Ernst, przewodnicząca konferencji ministrów kultury i oświaty krajów związkowych, z zadowoleniem przyjęła plany dotyczące otwarcia szkół. „Kraje związkowe będą teraz w sposób odpowiedzialny stopniowo otwierać szkoły podstawowe”, powiedziała. Z kolei Klaus Reinhardt, prezes Niemieckiej Izby Lekarskiej, skrytykował brak zasadniczych decyzji w kwestii stopniowego znoszenia obostrzeń i wezwał do opracowania wspólnego dla całych Niemiec planu przywrócenia w szkołach nauczania stacjonarnego.
Związek Zawodowy Wychowanie i Nauka (niem. Gewerkschaft Erziehung und Wissenschaft, GEW), podobnie jak Niemiecki Związek Nauczycieli, wyraził żal z powodu tego, że poszczególne kraje związkowe nie były w stanie uzgodnić wspólnej strategii otwierania szkół i że każdy kraj związkowy podejmuje w tej kwestii własne decyzje.
Źródło: www.tagesschau.de