Niemcy: Większość uchodźców ma pracę po około siedmiu latach

    Im dłużej uchodźcy przebywają w Niemczech, tym lepiej integrują się z rynkiem pracy. Według badania, przeszkody instytucjonalne stają się z czasem coraz mniejsze.

    Po kilku latach znikają przeszkody instytucjonalne

    Większość uchodźców w Niemczech ma pracę po siedmiu lub ośmiu latach. Wynika to z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań nad Zatrudnieniem(IAB) Federalnej Agencji Pracy. Według badania, 63% osób, które przybyły do Niemiec w latach 2013-2019, ma pracę po siedmiu latach. Jak pokazują dane, po ośmiu latach lub więcej, odsetek ten wynosi 68%.

    Powodem tego jest fakt, że przeszkody instytucjonalne, takie jak procedury azylowe, zakazy zatrudnienia i wymogi dotyczące pobytu, są z czasem zmniejszane, wyjaśnia badanie. Programy językowe i inne programy integracyjne również stopniowo ułatwiają integrację z rynkiem pracy.

    Naukowcy przyjrzeli się bliżej uchodźcom, którzy przybyli do Niemiec w 2015 roku. W tym przypadku wskaźnik zatrudnienia siedem lat po przyjeździe, tj. w 2022 r., wyniósł 64%. Według badania, 75% mężczyzn miało pracę, natomiast wśród kobiet tylko 31%. „90% wszystkich zatrudnionych uchodźców w 2022 roku pracowało podlegając składkom na ubezpieczenie społeczne” – piszą autorzy badania.

    Średni dochód w wysokości 2.250 euro

    Według badania, jakość zatrudnienia również wzrasta wraz z długością pobytu. 76% pracujących uchodźców, którzy przybyli w 2015 roku do Niemiec, było zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin w 2022 roku. Średnie miesięczne zarobki brutto dla nich wynosiły 2.570 euro – dla wszystkich zatrudnionych uchodźców średnia wynosiła 2.250 euro miesięcznie. Średnia stawka godzinowa brutto wynosiła zatem 13,70 euro, czyli powyżej ówczesnej płacy minimalnej wynoszącej 12,50 euro.

    Pod koniec 2022 r. w Niemczech mieszkało około 2,2 miliona osób ubiegających się o ochronę. Ponadto przyjechali też Ukraińcy, uciekający przed rosyjską agresją.

    Źródło: www.zeit.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    6 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    6 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Tomek

    No to przez następne 7 lat pracy powinni płacić 90% podatek dochodowy, żeby oddać za 7 lat pasożytowania, bo następne pasożyty ciągle przybywają. Np uchodźcy z Wyspy Wielkanocnej

    Filip

    Ale szczerze. Po ilu latach w ogóle uchodżca może podjąć pracę w Niemczech? Mi wydaje się, że aż po 2 latach?!

    Marta

    Ukraińcy biedni zostali w KRAJU!!!
    Bogaci ( widać po autach,jakimi jeżdżą po europie) udają biednych!!!!
    A oni tak jak 99.9 % darmozjadów tylko dla socjalu się wepchali do innych krajów!!!!
    Oni nie chcą pracować!!!!
    Czy Niemcy tego nie widzą!???
    Że swój kraj, swoich rodaków upodlili!???

    Tomek

    Praktycznie wszystkie auta na ukraińskich blachach pochodzą z nieobjętych wojną rejonów Ukrainy. Jeżdżą w tę i z powrotem kiedy chcą, balują, a my mamy na nich zapierxalać, bo to „biedne uchodźcy”. Ale może dzięki tym durnym politykom i ich decyzjom szybciej Niemcy i 4 rzesza zwana UE upadną.

    Filip

    Nie wszyscy przyjeżdżają autami. Większość aut nie ma. Ot i wasze bogactwo. Mnie żdziwiła stara łada na Bawarii. Jak ona tu dojechała?

    Tomek

    Oczywiście że nie. Moja sąsiadka jeździ na Ukrainę busem, a później przywozi ją teść, albo ktoś inny z rodziny. A jak do tej pory, wszystkie auta na ukraińskich blachach w okolicy, które widziałem, są z rejonów dalekich od wojny. To jakby uciekać z Monachium przed wojną w Hamburgu.

    6
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x