Niemcy: Więcej pieniędzy za nadgodziny w przypadku pracy w niepełnym wymiarze czasu, jest orzeczenie sądu

    Pracownicy zatrudnieni w Niemczech w niepełnym wymiarze czasu pracy nie mogą być już traktowani mniej korzystnie niż pracownicy pełnoetatowi, jeśli chodzi o wynagrodzenie za nadgodziny. Tak zdecydował Federalny Sąd Pracy (BAG) w przełomowym orzeczeniu wydanym w Erfurcie.

    Przepisy naruszają zakaz dyskryminacji

    Jak wynika z wyroku sądu, przepisy dotyczące układów zbiorowych pracy, zgodnie z którymi pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin otrzymują dodatki za nadgodziny dopiero wtedy, gdy liczba przepracowanych przez nich nadgodzin przekroczy liczbę godzin pracy pracowników pełnoetatowych, naruszają zakaz dyskryminacji. Wyjątek byłby możliwy tylko wtedy, gdyby nierówne traktowanie było uzasadnione obiektywnymi powodami.

    Skarga pielęgniarki

    Pielęgniarka z Kuratorium ds. Dializ i Transplantacji Nerek (KfH), które zapewnia dializy w całych Niemczech, złożyła pozew do sądu. Zgodnie z tabelą płac obowiązującą w firmie, za nadgodziny przysługuje 30-procentowy dodatek – ale tylko wtedy, gdy łączna liczba godzin pracy przekracza liczbę godzin pracy pełnoetatowego pracownika.

    Do końca marca 2018 r. powódka przepracowała prawie 130 godzin nadliczbowych. Nie otrzymała żadnych premii ani innych dodatków, ponieważ jest zatrudniona w niepełnym wymiarze godzin na 40% etatu. BAG zaliczył jej teraz jednak ten dodatkowy czas pracy. Regulacja zakładowego porozumienia płacowego oznaczała bowiem dyskryminację pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin.

    Problem często dotyczy kobiet

    Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego, ponad dwanaście milionów osób w Niemczech pracuje w niepełnym wymiarze godzin – a odsetek ten jest szczególnie wysoki wśród kobiet. Sędziowie Federalnego Sądu Pracy orzekli również, że przy braku obiektywnych powodów poprzednie rozporządzenie dotyczące pracy w niepełnym wymiarze godzin również regularnie narusza zasadę równego traktowania.

    Istnieje „pośrednia dyskryminacja ze względu na płeć (żeńską), jeśli w grupie pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin jest znacznie więcej kobiet niż mężczyzn”, wyjaśnili. Według prawników zajmujących się prawem pracy, taki zapis o nadgodzinach osób pracujących w niepełnych wymiarze czasu przekraczających liczbę godzin pracy pracowników pełnoetatowych jest zawarty w wielu układach zbiorowych.

    Źródło: www.tagesschau.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x