Niemcy: „Warntag”, czyli Dzień Ostrzegania już jutro

    8 grudnia w całych Niemczech po raz kolejny odbędzie się tzw. „Warntag”, czyli Dzień Ostrzegania. Z artykułu poniżej dowiecie się, kiedy dokładnie się rozpocznie, co się będzie działo i na co obywatele powinni zwracać uwagę.

    Radio, telewizja, tablice informacyjne, aplikacje

    W czwartek od godziny 11 w Niemczech może zrobić się głośno – przynajmniej tam, gdzie jeszcze działają syreny alarmowe. Z okazji ogólnokrajowego Dnia Ostrzegania rząd federalny i rządy krajów związkowych, okręgi, miasta i gminy będą bowiem testować urządzenia ostrzegawcze, którymi dysponują. Ich celem jest jak najszybsze zaalarmowanie jak największej liczby osób o sytuacji zagrożenia.

    Syreny na dachach są obecnie w Niemczech rzadko używane – w wielu miejscach urządzenia te zostały już dawno zdemontowane. Zamiast tego władze polegają na radiu i telewizji, publicznych tablicach informacyjnych, dwóch aplikacjach ostrzegawczych Katwarn i Nina oraz po raz pierwszy, na systemie ostrzegania przez telefon komórkowy „Cell Broadcast”. Takie połączenie metod ostrzegania ma zapewnić dotarcie do jak największej liczby osób.

    Poszczególne metody należy przetestować w dniu ostrzegania i sprawdzić ich skuteczność. W ten sposób można w porę wykryć słabe punkty systemu, aby w sytuacji awaryjnej wszystko działało zgodnie z planem.

    Plan działań 8 grudnia

    8 grudnia o godz. 11.00 testowe ostrzeżenie zostanie wysłane za pośrednictwem Modułowego Systemu Ostrzegania do wszystkich podłączonych multiplikatorów ostrzeżeń – mogą to być np. stacje radiowe lub serwery aplikacji. Multiplikatory przekazują następnie ostrzeżenie do wyżej wymienionych środków ostrzegawczych, które ostrzegają już bezpośrednio ludność.

    To, jakie środki ostrzegawcze zostaną użyte lub czy w ogóle zostaną wydane ostrzeżenia podczas dnia ostrzegawczego, zależy od poszczególnych gmin – udział jest dobrowolny. Każdy, kto chce się dowiedzieć, co dokładnie wydarzy się w jego rejonie 8 grudnia, powinien więc zapytać o plan działań w urzędzie miasta lub w straży pożarnej.

    Aby móc później ocenić, na ile zadziałały ostrzeżenia, ważne są również informacje zwrotne od obywateli. Na stronie internetowej warntag-umfrage.de Federalnego Urzędu Ochrony Cywilnej i Pomocy w Sytuacjach Klęsk Żywiołowych obywatele mogą zgłaszać, na ile prawidłowo zadziałały ostrzeżenia. Wszelkie dalsze informacje na temat dnia ostrzegawczego znajdziecie na odpowiedniej stronie internetowej Federalnego Urzędu Ochrony Ludności i Pomocy w Sytuacjach Klęsk Żywiołowych.

    Na t-online będzie relacja z przebiegu dnia ostrzegawczego. Portal poinformuje też, czy systemy odpowiednio zadziałały.

    Źródło: www.t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Lolek

    Test przed nowym „zamiennikiem” SroVida” ?
    (…) 🤐

    Zniewolenie komuny EU

    Zastraszanie i Zniewolenie
    Idioci nakazują jedyne słuszne auta elektryczne kupować

    A tutaj prąd beda odłączać i zakazują już ładowania wtyczkowozów np w Californi

    Czyli robiz z nas i z siebie idiotów

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x