Wysokie temperatury, ekstremalna susza i brak opadów
Południowa Brandenburgia zmaga się z poważnym zagrożeniem pożarowym. We wtorek, 18 czerwca, wybuchło tam aż siedem pożarów lasów w różnych lokalizacjach regionu. Skrajne warunki pogodowe – temperatury przekraczające 30°C, długotrwała susza i brak prognozowanych opadów – znacznie utrudniają działania gaśnicze. Najpoważniejsza sytuacja miała miejsce w okolicach miejscowości Sonnewalde w powiecie Elbe-Elster.
Pożar w Sonnewalde wymknął się spod kontroli – ewakuacja wsi Kleinbahren
Największy z pożarów objął we wtorek obszar ok. 13 hektarów lasu – to powierzchnia odpowiadająca blisko 17 boiskom piłkarskim. O godzinie 14:00 lokalne władze ogłosiły tzw. sytuację nadzwyczajnego zagrożenia (Großschadenslage). Ogień zagrażał bezpośrednio miejscowości Kleinbahren, co zmusiło władze do jej natychmiastowej ewakuacji. Mieszkańcy zostali skierowani do pobliskiego Sonnewalde.
Jak podano na stronie internetowej powiatu Elbe-Elster, strażacy zbudowali w rejonie między stacją kolejową Kleinbahren a samą wsią specjalny pas ochronny, mający powstrzymać rozprzestrzenianie się ognia. Mimo iż ogień nie dotarł bezpośrednio do budynków mieszkalnych, podjęto środki ostrożności i ewakuowano wszystkich mieszkańców – 44 osoby znalazły schronienie u bliskich, a 8 osób trafiło do punktu zbiorczego w Lindenkrug w Großbahren. Łącznie ewakuowano 82 osoby.
Szkoły i przedszkola nie były objęte ewakuacją. Przedstawiciele straży pożarnej oraz władz miejskich pozostali na miejscu, by wspierać lokalną społeczność. Ewakuację odwołano wieczorem, około godziny 20:00, a mieszkańcy mogli wrócić do swoich domów.
300 strażaków walczy z żywiołem, siedem lokalizacji objętych pożarem
Jak poinformował rzecznik powiatu Elbe-Elster, Torsten Hoffgaard, do walki z ogniem w Sonnewalde skierowano aż 300 strażaków, a 40 funkcjonariuszy policji zabezpieczało okoliczne drogi i dojazdy.
Oprócz pożaru zagrażającego Kleinbahren, ogień pojawił się również w innych miejscowościach regionu, m.in.:
- Sorno i Fichtenberg (powiat Elbe-Elster),
- Proschim i Laubsdorf (powiat Spree-Neiße),
- Zinnitz (powiat Oberspreewald-Lausitz),
- Schönwalde (powiat Dahme-Spreewald).
Wszystkie te pożary udało się do wieczora opanować.
Kolejny pożar w rejonie Treuenbrietzen – teren z pozostałościami amunicji
Również w powiecie Potsdam-Mittelmark, w pobliżu miejscowości Frohnsdorf przy drodze krajowej B102, wybuchł we wtorek pożar lasu. Ogień pojawił się około godziny 14:00 i objął również powierzchnię około 13 hektarów.
Rzecznik powiatu, Kai-Uwe Schwinzert, potwierdził, że teren ten jest pełen niewybuchów i pozostałości amunicji, co znacząco utrudnia działania ratownicze i ogranicza możliwość bezpośredniego dostępu. Mimo to sytuacja była oceniana jako nieniosąca zagrożenia dla mieszkańców – głównie ze względu na niewielką siłę wiatru, która nie sprzyjała dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia.
W celu skutecznego gaszenia pożaru władze poprosiły o wsparcie z powietrza. Na miejsce wezwano śmigłowiec, a strażacy zorganizowali wahadłowy transport wody przy użyciu cystern, by dotrzeć do odległych punktów w lesie. Pożar był widoczny z odległości nawet 20 kilometrów – m.in. z miejscowości Beelitz.
Brandenburgia najbardziej zagrożonym regionem w Niemczech
Zgodnie z danymi Landesbetrieb Forst Brandenburg, kraj związkowy Brandenburgia jest obecnie najbardziej zagrożonym regionem w Niemczech pod względem pożarów lasów. Decyduje o tym specyfika środowiskowa: przeważają suche, piaszczyste gleby, rozległe lasy sosnowe oraz niskie opady.
Według danych Ministerstwa Środowiska, od początku obecnego sezonu pożarowego do końca maja w Brandenburgii doszło już do 125 pożarów lasów. Szczególnie narażony na pożary jest południowy obszar landu, gdzie obecnie obowiązuje wysoki lub bardzo wysoki stopień zagrożenia pożarowego.
Informacje dla mieszkańców
Władze powiatu Elbe-Elster uruchomiły specjalną infolinię dla obywateli pod numerem: 03535 46 4004. Bieżące informacje dotyczące sytuacji pożarowej publikowane są również na oficjalnej stronie internetowej powiatu.
Podsumowanie
Wtorkowe pożary w Brandenburgii to dramatyczny sygnał o skali zagrożenia, jakie niesie za sobą narastająca susza i zmiany klimatyczne. Dzięki szybkiej reakcji straży pożarnej, policji i służb ratowniczych udało się uniknąć większych strat wśród ludności, ale sytuacja w regionie pozostaje bardzo napięta. Władze apelują o szczególną ostrożność i unikanie przebywania w lasach lub ich pobliżu.
źródło: bild.de