Niemcy: Uwaga na oszustwo! Fałszywe listy z Commerzbanku

    Przestępcy próbują obecnie wyłudzać pieniądze za pomocą sfałszowanych listów, rzekomo od banków takich jak Commerzbank. Ofiara oszustwa podaje szczegóły.

    Monachium – Raz po raz przestępcy próbują wyłudzić od ludzi pieniądze za pomocą oszustw. Niektóre z tych prób są podejmowane za pośrednictwem oszustw telefonicznych, ale inne to fałszywe e-maile – znane również jako e-maile phishingowe. Niedawne oszustwo pokazuje, jak zwodniczo autentyczne wydają się te wiadomości. Fałszywe listy z logo znanych banków docierają do ofiar oszustw, jak ostrzegła niedawno LKA. W przypadku kobiety z Monachium, rzekomo skontaktował się z nią Commerzbank.

    Oszustwo z fałszywym mailem Commerzbank

    Odbiorczyni fałszywego listu, Petra F. (imię zmienione), który zgodnie z logo miał rzekomo pochodzić od Commerzbanku i zawierał kod QR, była zaskoczona wiadomością. Zwłaszcza, że nie jest ona obecnie klientem Commerzbanku. Mimo to udała się do oddziału w dzielnicy Pasing w Monachium. I była dość zdumiona – nie była jedyną ofiarą oszustwa szukającą porady w oddziale Commerzbanku „Przede mną był starszy mężczyzna z takim samym listem w ręku. A potem przyszedł z nim jeszcze jeden” – powiedziała IPPEN.MEDIA.

    Odbiorczyni listu miała jeszcze jedną wspólną cechę z dwoma mężczyznami w oddziale Commerzbanku. „Rozmawiałam z jednym z nich, gdy czekaliśmy i on również nie był klientem. Drugi też nim nie był”. Od pracowników oddziału Commerzbanku dowiedziała się, że takie listy phishingowe są obecnie masowo rozpowszechniane.

    Pracownik Commerzbanku: „Nigdy nie widziałem czegoś tak dobrze sfałszowanego”

    Pracownik kasy banku powiedział również, że „odpowiedzialny za to dział twierdzi, że nigdy nie spotkał się z czymś tak dobrze podrobionym”. Petra F. dodała w wywiadzie dla IPPEN.MEDIA: „Jedynym sposobem, w jaki można to stwierdzić, jest to, że jedno z nazwisk zarządu na dole listu jest już nieprawidłowe – ale kto wie?”

    W rzeczywistości po raz kolejny pokazuje to, jak wyrafinowani są przestępcy w swoich oszustwach i jak trudno jest ich potencjalnym ofiarom zdemaskować fałszywe wiadomości.

    Centrum doradztwa konsumenckiego udziela ofiarom wskazówek, jak nie dać się nabrać na oszustwa typu quishing

    Według centrum doradztwa konsumenckiego w Hamburgu, oszustwo za pomocą listu z kodem QR jest znane jako quishing. Centrum zaleca zatem, aby poszkodowani zareagowali w następujący sposób na próbę oszustwa:

    • Bardzo ważne: Nigdy nie skanuj kodów QR na fałszywych listach.
    • Nie należy ulegać naciskom wynikającym z powodów podanych w liście.
    • Nie dzwoń pod numery telefonów podane w liście.
    • Skontaktuj się bezpośrednio z bankiem. (Prawidłowe dane kontaktowe można znaleźć na stronie internetowej banku, na koncie bankowości internetowej lub na wyciągu bankowym).

    Tak więc odbiorczyni fałszywego listu bankowego – podobnie jak inne ofiary oszustwa w oddziale Commerzbanku – zrobiła wszystko poprawnie. Ostrożność zaleca się również w przypadku fałszywych wiadomości z aplikacji Instagram i WhatsApp.

    źródło: hna.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x