Niemcy: tylko jeden na trzy parkingi autostradowe bez toalet jest bezpieczny dla ruchu drogowego

    Wiele niezagospodarowanych miejsc odpoczynku przy autostradach w Niemczech niekoniecznie wygląda zachęcająco. Testerzy z Auto Club Europa stwierdzili duże różnice pomiędzy obiektami z toaletami i bez. Tylko jeden z nich otrzymał pełną ocenę.

    Parking autostradowy „Ostseeblick” jako jedyny z pełną liczbą punktów

    W teście przeprowadzonym przez Auto Club Europa (w skrócie ACE), na 684 parkingi autostradowe z toaletami i bez, miejsce odpoczynku „Ostseeblick” jako jedyne w kraju otrzymało pełną liczbę punktów. Testerzy-ochotnicy szczególnie pozytywnie ocenili czystość i higienę, wolne od barier miejsca parkingowe i toalety w obiekcie przy A1 w pobliżu Heiligenhafen (Szlezwik-Holsztyn), który po remoncie został ponownie otwarty dopiero w lipcu 2021 roku.

    Według ACE, na około 13.000 kilometrów autostrad w Niemczech znajduje się łącznie około 1.500 niezagospodarowanych miejsc odpoczynku. Poprzez kampanię „Deutschland, deine Rastplätze” ACE chciało przede wszystkim zwrócić uwagę na fakt, że czyste i przyjazne parkingi przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

    W ciągu ostatnich sześciu miesięcy około 700 wolontariuszy sprawdziło niezagospodarowane miejsca odpoczynku w całych Niemczech. Badane obiekty były zawsze podwójnie sprawdzane.

    77% miejsc odpoczynku z toaletami pomyślnie przeszło testy

    Według ACE, były wyraźne różnice w jakości parkingów z toaletami i bez. 77% miejsc, w których podróżni mogą skorzystać z toalety w czasie przerwy, testerzy ocenili jako zdatne do użytkowania, ponieważ np. parkingi dla ciężarówek i autobusów są oddzielone od stref dla samochodów osobowych, ponieważ oświetlenie jest prawidłowe, dostępny jest punkt alarmowy lub monitoring wizyjny. W przypadku miejsc odpoczynku bez WC tylko 34% oceniono jako bezpieczne dla ruchu.

    Ponadto, rzecznik ACE Sören Heinze powiedział, że nie wszystkie z testowanych obiektów wyglądały zachęcająco, były bezpieczne i wolne od barier. Tu również, według niego, badane obiekty bez toalet uzyskały znacznie gorsze wyniki we wszystkich kategoriach. „Pilnie potrzeba tu więcej inwestycji, aby ludzie chętnie korzystali z przerw rekreacyjnych, które są tak ważne dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym” – powiedział Heinze.

    Źródło: www.spiegel.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x