Niemcy: Tutaj możesz bezpłatnie wykonać test na koronawirusa

    W dniu 3 marca rząd federalny Niemiec i rządy poszczególnych krajów związkowych uzgodniły, że w przyszłości każdy obywatel będzie mógł raz w tygodniu skorzystać z bezpłatnego szybkiego testu na koronawiursa. Oferta ta ma zastosowanie nawet w przypadku braku objawów lub podejrzeń o zarażenie się koronawirusem.

    Po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu zostanie przeprowadzony test PCR, a w przypadku negatywnego wyniku testu, osoba badana otrzyma certyfikat potwierdzający negatywny wynik testu. Może to pozwolić na złagodzenie w przyszłości większej liczby obostrzeń.

    Każdy skraj związkowy reguluje kwestię szybkich testów na koronawirusa w inny sposób. Poniżej znajdziecie przegląd aktualnych ustaleń poszczególnych krajów związkowych (za t-online.de – link na końcu artykułu).

    Kto może przeprowadzać testy na koronawirusa w Niemczech?

    W przeciwieństwie do testów do samodzielnego wykonania, które są obecnie dostępne np. w dyskontach i drogeriach, profesjonalne szybkie testy antygenowe muszą być wykonywane przez personel medyczny.

    Dlatego bezpłatne szybkie testy są ogólnie dostępne jedynie w gabinetach lekarskich, centrach testowych, aptekach, domach opieki lub szpitalach.

    Badenia-Wirtembergia

    Osoby dojeżdżające do pracy i przejeżdżające przez granicę Badenii-Wirtembergii mogą już od początku lutego bezpłatnie poddać się testowi na koronawirusa w przychodniach lekarskich, aptekach lub miejskich centrach testowych. Ta oferta została przedłużona. Teraz, zarówno kraj związkowy, jak i rząd federalny dostarczą dodatkowe testy dla każdego obywatela.

    W Badenii-Wirtembergii kraj związkowy współpracuje w tej kwestii również z siecią drogerii dm, która również planuje otworzyć centra testowe.

    Bawaria

    W Bawarii oferta bezpłatnych testów na koronawirusa istnieje rzekomo już od miesięcy (źródło t-online.de) i ma być dalej rozszerzana. Do 30 czerwca ma być oferowanych 11,5 mln szybkich testów antygenowych miesięcznie. Oprócz istniejących ośrodków testowych, również apteki mają zostać przekształcone w ośrodki do przeprowadzania szybkich testów na koronawirusa.

    Berlin

    Od poniedziałku Berlińczycy mogą bezpłatnie poddać się testom na koronawiursa w specjalnych centrach testowych. Przegląd berlińskich centrów testowych można znaleźć na przykład w „Berliner Zeitung”, oto ich adresy:

    Tempelhof-Schöneberg: Mariendorfer Damm 64, 12109 Berlin
    Marzahn-Hellersdorf: Janusz-Korczak Str. 17, 12627 Berlin
    Charlottenburg-Wilmersdorf: Zillestraße 10, 10585 Berlin
    Treptow-Köpenick: Spreestraße 6, 12439 Berlin
    Lichtenberg: Rummelsburger Str. 13, 10315 Berlin
    Friedrichshain-Kreuzberg: Prinzenstr. 23, 10969 Berlin
    Pankow: Hauptstr. 29a, 13158 Berlin
    Neukölln: Bat-Yam-Platz 1, 12353 Berlin
    Reinickendorf: Antonienstr. 51, 13403 Berlin
    Spandau: Schönwalder Allee 26, 13587 Berlin (tylne wejście do domu 2)
    Steglitz-Zehlendorf: Kirchstr. 1-3, 14163 Berlin
    Wedding: Müllerstrasse 146, 13353 Berlin

    Ponadto, jak podaje dziennik, powstanie „szeroka sieć stacji testowych”. Mogą one znajdować się na przykład w aptekach.

    Brandenburgia

    Planowane bezpłatne szybkie testy na koronawirusa dla każdego obywatela stanowią ogromne wyzwanie logistyczne, komentują powiaty brandenburskie. „Oferta szybkiego bezpłatnego testu na koronawirusa dla każdego mieszkańcowi Brandenburgii raz w tygodniu z dnia na dzień, to jest niemożliwe do zrealizowania”, powiedział przewodniczący rady powiatu Wolfgang Blasig (SPD). Nie ma jeszcze konkretnego planu, gdzie dokładnie testy będą oferowane.

    Brema

    W Bremie kilka ośrodków testowych informuje o gotowości przeprowadzania szybkich testów na koronawirusa, jak podaje „Weser Kurier”. Według sprawozdania w centrum testowym w Schleifmühle można przeprowadzać dziennie do 3.000 testów, a w centrum testowym na lotnisku około 1.000.

    W koncepcję mają być włączone również apteki, ale nie przedstawiono jeszcze konkretnego planu.

    Hamburg

    Według senatu Hamburga, w mieście hanzeatyckim będzie działało 27 centrów testowych oraz 18 aptek, które od poniedziałku mają oferować bezpłatne szybkie testy na koronawirusa. Ponadto zaangażowanych będzie 67 lekarzy ogólnych. Powinno to umożliwić wykonanie ponad 25 000 testów dziennie.

    Przed przystąpieniem do testów należy najpierw umówić się na wizytę przez internet. Można to zrobić bezpośrednio u lekarza rodzinnego, w odpowiedniej placówce testowej lub dzwoniąc pod numer 116 117.

    Lokalizacje i dane kontaktowe ośrodków testowych można znaleźć tutaj.

    Hesja

    Ministerstwo Zdrowia Hesji, Związek Lekarzy Ustawowego Ubezpieczenia Zdrowotnego, Związek Lekarzy Dentystów Ustawowego Ubezpieczenia Zdrowotnego Hesji, Izba Aptekarzy Hesji, gminy, Związek Miast Hesji i Związek Powiatów Hesji wspólnie uzgodniły wdrożenie strategii bezpłatnych szybkich testów na koronawirusa „w odpowiednim czasie”, podało Ministerstwo Spraw Społecznych.

    „Zrobimy wszystko, co możliwe, aby od poniedziałku móc przeprowadzać szybkie testy w naszych centrach testowych. Prosimy jednak o wyrozumiałość, że nie jest to możliwe od razu dla wszystkich. Okres czasu pomiędzy podjęciem tej decyzji, a poniedziałkowym startem jest po prostu zbyt krótki”, powiedzieli Frank Dastych i dr Eckhard Starke, prezesi KV Hessen.

    Generalnie zaleca się wcześniejsze zapytanie w wybranym gabinecie lekarskim, czy oferowane są bezpłatne testy na koronawirusa. Również apteki w Hesji mają być już gotowe do wsparcia w przeprowadzaniu bezpłatnych testów.

    Meklemburgia-Pomorze Przednie

    Szybkie testy na koronawirusa mają być dostępne w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, ale tylko w ograniczonym stopniu. „Obecnie trwają rozmowy ze Związkiem Aptekarzy i Związkiem Lekarzy Ustawowego Ubezpieczenia Zdrowotnego, jak to będzie konkretnie realizowane w naszym kraju związkowym” – powiedział w niedzielę minister zdrowia Harry Glawe (CDU). Rzecznik ministerstwa powiedział, że testy te są obecnie możliwe w około dziesięciu procentach z 400 aptek w całym landzie.

    Dolna Saksonia

    W Dolnej Saksonii nie ma na razie możliwości wykonania bezpłatnych, kompleksowych, szybkich testów na koronawirusa u lekarzy, w punktach szczepień lub aptekach. Rząd kraju związkowego zapowiedział, że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby zapewnić obywatelom możliwość wykonania bezpłatnych testów, poinformowała rzeczniczka rządu. Landowa strategia testowania miała być stopniowo wdrażana do początku kwietnia. Przeprowadzono już owocne rozmowy z Izbą Aptekarską, zaangażowani mają być też inni partnerzy.

    Rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia Dolnej Saksonii powiedziała, że odpowiednie testy można wykonać w niektórych gabinetach lekarskich. Jednak sieć zaangażowanych gabinetów nadal wymaga rozbudowy. W szkołach realizowany jest projekt pilotażowy, w ramach którego pracownicy i uczniowie będą testowani raz w tygodniu przed świętami wielkanocnymi. Zgodnie z nowym zarządzeniem koronawirusowym nie jest to jednak obowiązkowe.

    Nadrenia Północna-Westfalia

    Jak poinformował minister zdrowia NRW Karl-Josef Laumann (CDU), oferta bezpłatnych szybkich testów nie będzie dostępna dla wszystkich obywateli w całym kraju związkowym od razu 8 marca. Infrastruktura do przeprowadzania szybkich testów, które mają być wykonywane przez przeszkolony personel, musi zostać rozbudowana, aby każdy obywatel mógł wykonać co najmniej jeden test tygodniowo. Problemem nie jest materiał i jego dostępność, ale to, kto to ma wykonywac testy.

    Laumann jest jednak przekonany, że ogólnolandowa infrastruktura testowa w NRW może zostać szybko stworzona. Szybkie testy są już przeprowadzane w gabinetach lekarskich, w miejskich ośrodkach testowych, w aptekach, a także przez prywatnych usługodawców. Należy teraz zapewnić, aby farmaceuci mogli przeprowadzać szybkie testy również poza swoimi aptekami, jeżeli budynek nie jest strukturalnie przystosowany do przeprowadzania masowych testów.

    Polityk podkreślił, że powiaty i niezależne miasta mogą otworzyć więcej centrów szczepień dla szybkich testów we własnym zakresie, jak również wyznaczyć więcej dostawców. Wskazał również na zainteresowanie oferowania testów w sektorze drogeryjnym.

    Nadrenia-Palatynat

    Ponad 300 z zgłoszonych 450 miejsc testowych jest gotowych do pracy od poniedziałku, ogłosił rząd kraju związkowego Nadrenia-Palatynat. Wśród nich jest 88 aptek i gabinetów lekarskich oraz duża część miejskich stacji testowych.

    Testy należy przeprowadzać na miejscu z pomocą przeszkolonego personelu. Jak podaje rząd kraju związkowego, do piątku wieczorem przeszkolono około 900 testerów, a do wtorku wieczorem 3.700.

    Kraj Saary

    Jak donosi telwizja SR, rząd Kraju Saary planuje trójfilarowy model, aby umożliwić bezpłatne szybkie testy. Wendel, Saarlouis i Saarbrücken, będzą oferować stacje testowe w każdym powiecie w systemie jednozmianowym. Poza tym w powiatach Neunkirchen i Merzig-Wadern oraz w okręgu Saarpfalz powstaną kolejne lokalizacje.

    Testy mają oferować również apteki, lekarze i laboratoria – jako drugi filar szybkich testów. W ramach trzeciego filaru gminy mają tworzyć kolejne oferty testowe na poziomie lokalnym.

    Saksonia

    Saksonia nie przedstawiła jeszcze konkretnej koncepcji bezpłatnych szybkich testów na koronawirusa, ale opublikowano przegląd aktualnych centrów testowych. Jeśli chcecie się przebadać, najlepiej po prostu zapytajcie w najbliższym centrum testowym, czy oferowane są już bezpłatne szybkie testy na koronawirusa.

    Poniżej znajduje się przegląd centrów egzaminacyjnych w Saksonii.

    Saksonia-Anhalt

    Również Saksonia-Anhalt nie przedstawiła jeszcze koncepcji bezpłatnych szybkich testów na koronawiursa. Jednak według „Mitteldeutsche Zeitung” Cornelia Lüddemann, przewodnicząca partii Zielonych w Saksonii-Anhalt, ostrzegła przed „katastrofą strategii szybkich testów”.

    Kraj związkowy nie zabezpieczył na czas opcji zakupu i w związku z tym istnieje obawa „znacznych opóźnień”.

    Szlezwik-Holsztyn

    Jak donosi NDR, istnieją już konkretne plany dla stolicy kraju związkowego, Kilonii: od poniedziałku centrum testowe w porcie jachtowym ma być wykorzystywane do wykonywania bezpłatnych testów. Według sprawozdania w najbliższych dniach zostanie przeanalizowana potrzeba utworzenia kolejnych stacji testowych. Według NDR osoby, które chcą się poddać bezpłatnym testom na koronawirusa, muszą się wylegitymować i zapewnić, że będą korzystać tylko z jednego testu w tygodniu.

    Ministerstwo Zdrowia w Kilonii współpracuje również z gminami w celu rozszerzenia możliwości przeprowadzania bezpłatnych szybkich testów; do początku kwietnia punkty testowe powinny być dostępne w całym Szlezwiku-Holsztynie.

    Turyngia

    Jak informuje „Antenne Thüringen”, bezpłatne testy przeprowadzane są już w Nordhausen, Jenie i Meiningen. Planowane jest otwarcie kolejnych centrów testowych na koronawirusa. Oficjalna koncepcja testowa rządu kraju związkowego nie została jeszcze przedstawiona.

    źródło: www.t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x