Niemcy: Szokujące dane – miliony ludzi padło ofiarą przemocy seksualnej w dzieciństwie

    Reprezentatywne badanie ujawnia skalę nadużyć wobec dzieci i młodzieży

    W Niemczech aż 5,7 miliona osób doświadczyło przemocy seksualnej w dzieciństwie lub młodości. To wstrząsający wynik reprezentatywnego badania przeprowadzonego przez Centralny Instytut Zdrowia Psychicznego w Mannheim. Według uzyskanych danych, 12,7 procent dorosłych w wieku od 18 do 59 lat przyznało, że padło ofiarą tego rodzaju przemocy, zanim osiągnęło pełnoletność.

    Najbardziej zagrożone są kobiety – alarmujące statystyki

    Z badania wynika, że co piąta kobieta w Niemczech (21%) doświadczyła przemocy seksualnej jako dziecko lub nastolatka. W grupie wiekowej 18–29 lat ten odsetek jest jeszcze wyższy – aż 27,4 procent młodych kobiet, a więc więcej niż co czwarta, przyznała się do takich doświadczeń. Wśród mężczyzn skala zjawiska jest niższa, ale nadal niepokojąca – 5 procent badanych mężczyzn doświadczyło przemocy seksualnej w dzieciństwie.

    Koordynator badania, psychiatra Harald Dreißig, określił skalę zjawiska jako „przerażająco dużą”. Podkreślił, że mimo rosnącej świadomości społecznej i rozwijanych działań prewencyjnych, „ciemna liczba” przypadków – czyli tych, które nigdy nie zostały zgłoszone – nie zmniejszyła się w porównaniu do wcześniejszych analiz.

    Kim są sprawcy? Mężczyźni dominują w statystykach

    95 procent sprawców przemocy seksualnej to mężczyźni. Tylko 4,5 procent ofiar doświadczyło przemocy ze strony kobiet.

    W przypadku kobiet ofiary najczęściej wskazywały sprawców z najbliższego otoczenia – członków rodziny, krewnych lub znajomych. Z kolei mężczyźni częściej padali ofiarą w instytucjach sportowych, kościelnych oraz w placówkach opieki nad dziećmi i młodzieżą.

    Internet jako nowe źródło zagrożenia

    Z badania wynika również, że niemal 32 procent respondentów doświadczyło przemocy seksualnej za pośrednictwem internetu i mediów społecznościowych. Zgłoszone przypadki obejmowały m.in. otrzymywanie niezamówionych materiałów pornograficznych oraz nakłanianie do udziału w czynnościach o charakterze seksualnym.

    Milczenie ofiar – strach i wstyd jako główne bariery

    Wciąż zbyt wiele ofiar nigdy nie mówiło o swoich przeżyciach. 37,4 procent badanych przyznało, że nigdy nie rozmawiało z nikim o doznanej przemocy seksualnej. Najczęściej podawanymi przyczynami milczenia były strach i wstyd.

    Pierwsze ogólnokrajowe badanie ciemnej liczby – przełom w zrozumieniu skali zjawiska

    Badanie zostało przeprowadzone w okresie od maja do października 2024 roku, a jego wykonawcą było renomowane instytut badawczy Infratest dimap. Spośród ponad 10 000 zaproszonych do udziału osób, odpowiedzi udzieliło 3 012 respondentów w wieku 18–59 lat.

    To pierwsze w Niemczech ogólnokrajowe i reprezentatywne badanie ciemnej liczby (Dunkelfeld) w zakresie przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży. Oprócz częstości występowania, analiza objęła również konteksty, w jakich dochodzi do nadużyć, oraz długofalowe skutki dla ofiar.

    W przeciwieństwie do danych statystycznych z tzw. „pola jasnego” (Hellfeld) – czyli przypadków zgłoszonych na policję – wyniki tej analizy pokazują, że skala problemu jest znacznie większa, niż wcześniej sądzono.

    źródło: tagesschau.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Aktualne oferty pracy:
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x