Ponieważ wiele miast i gmin w Niemczech osiągnęło swoje limity przepustowości, „potrzebny jest nowy początek w polityce migracyjnej”, mówi dyrektor generalny Stowarzyszenia Miast i Gmin. Działania w tym kierunku miałyby obejmować nowe regulacje prawne i cyfrowy dowód tożsamości dla uchodźców.
Propozycja kodeksu migracyjnego dla uchodźców
Stowarzyszenie Miast i Gmin wzywa do wprowadzenia kodeksu migracyjnego. „Opowiadamy się za kodeksem migracyjnym, w którym różne metody działania dla różnych grup, a także świadczenia i możliwe sankcje zostaną ostatecznie opisane” – powiedział dyrektor zarządzający, Gerd Landsberg, w wywiadzie dla „RedaktionsNetzwerk Deutschland” przed konsultacjami szefów rządu federalnego i rządów krajów związkowych w Berlinie.
Landsberg nalega również na wprowadzenie specjalnego cyfrowego dowodu tożsamości dla uchodźców. Miałby on być ujednolicony w całych Niemczech i powinien umożliwiać rejestrowanie tożsamości, statusu oraz, w razie potrzeby, kwalifikacji zawodowych lub „specjalnych wymagań zdrowotnych”. Potrzebny jest „nowy początek w polityce migracyjnej”. Duża część miast i gmin od dawna „przekracza limit w zakresie zakwaterowania, opieki i integracji”. Landsberg ostrzegł, że potrzebne jest zrównoważone finansowanie.
Spór o sprawiedliwy podział kosztów
Szefowie rządu federalnego i rządów krajów związkowych spotkają się dziś po południu w Berlinie, by szukać rozwiązania sporu o politykę wobec uchodźców. Rozmowy między kanclerzem federalnym Olafem Scholzem (SPD), a szefami rządów krajów związkowych prawdopodobnie skupią się na sporze o sprawiedliwy podział kosztów. Jednak kraje związkowe wzywają również do podjęcia dalszych działań w celu ograniczenia napływu uchodźców i przyspieszenia procedur azylowych.
Źródło: www.welt.de
A jeszcze w 2016 wpuszczali jak leci, dawali telefony, karty kredytowe. Co się stało z tolerancją?