Niemcy: Średnia długość życia po raz pierwszy poniżej średniej UE

    W Niemczech, pomimo ogromnych inwestycji w sektorze zdrowia, średnia długość życia po raz pierwszy spadła poniżej średniej UE wynoszącej 81,2 lat. Według badania Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Niemcy są od 2,6 do 3 lat za Hiszpanią, Włochami i Szwajcarią. Różnice te można wytłumaczyć faktem, że według OECD oczekiwana długość życia w Niemczech rośnie wolniej niż w innych krajach.

    Niemcy znajdują się w czołówce Europy, jeśli chodzi o wydatki na zdrowie. W 2022 r. masowy wzrost wydatków spowodowany pandemią koronawirusa nieznacznie spadł, ale Niemcy nadal wydawały 12,6 proc. swojego produktu krajowego brutto (PKB) na zdrowie. Oznacza to wydatek około 5300 euro na osobę. Wynika z tego, ze Niemcy są o 50 proc. powyżej średniej UE.

    OECD: Silniejsza promocja zdrowia w starszym wieku

    Według wstępnych danych wydatki na opiekę zdrowotną w Niemczech spadną w 2023 r. do 11,8 proc. PKB. Odsetek ten pozostaje jednak najwyższy w UE. Wobec braku personelu medycznego OECD wezwała do większej promocji zdrowia w starszym wieku. Z badania wynika, że ​​w krajach europejskich osoby w wieku 65 lat mają przed sobą jeszcze średnio 20 lat życia. Jednak ponad połowa z nich jest pokrzywdzona z powodu choroby lub niepełnosprawności.

    Kobiety są dotknięte jeszcze bardziej niż mężczyźni. „Znacznej liczbie chorób występujących w starszym wieku można zapobiec, jeśli uwzględni się ważne czynniki ryzyka przez całe życie” – czytamy w badaniu. Dotyczy to w szczególności aktywności fizycznej. Tylko około jedna piąta osób powyżej 65. roku życia ćwiczy wystarczająco dużo. Według badania odsetek otyłości stale rośnie wraz z wiekiem i osiąga swój szczyt na poziomie około 20 procent u osób w wieku od 65 do 74 lat. Otyłość jest ważnym czynnikiem ryzyka wielu chorób przewlekłych.

    W całej UE brakuje lekarzy i personelu pielęgniarskiego

    OECD podkreśla, że ​​im zdrowsi są starsi ludzie, tym mniej kraje muszą inwestować w sektor zdrowia. Ponadto w latach 2022 i 2023 brakowało lekarzy w 20 krajach Europy. W około 15 krajach brakuje także pielęgniarek. „Lepsze warunki pracy i wynagrodzenie to kluczowe czynniki, które sprawią, że zawód ponownie stanie się atrakcyjny” – podkreśla OECD.

    Organizacja zaleca m.in. „efektywniejszy podział kompetencji” w obrębie kadry medycznej. W praktyce oznacza to umożliwienie pielęgniarkom podejmowania pewnych czynności, które dotychczas były zastrzeżone dla lekarzy.

    źródło: tagesschau.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    RENCIŚCI

    – 35 – 50 lat temu mniej nie pili mniej nie pili – To dlaczego – 25 – 30 lat temu, na mojej wiosce na 2 – 3 lata był 1 – 2 pogrzeby 80 – 90 lat i więcej a teraz co chwila ktoś umiera, nie dożywając renty i młodsi, rodzi się co raz więcej dzieci z wadami – OD CZEGO – Od tej zdrowej UNII żywności – Kiedyś moje świnie w Polsce jadły zdrowiej jak teraz ludzie w UNII – Nie ma czegoś takiego jak zdrowa żywność a zwłaszcza w UNII jedynie pasza dla ludzi – Zdrową żywność to… Czytaj więcej »

    Tomek

    Jak popatrzeć jak tu leczą lekarze specjaliści, to większe szanse na długie życie są, gdy się do nich nie chodzi. O ile się w ogóle do nich człowiek dostanie. Ukraińcy i reszta pasożytów ma oczywiście pierwszeństwo do leczenia.

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x