Niemcy: Specjaliści zalecają ostrożność przy zakupie testów na koronawirusa przez internet

    Ponieważ w sklepach stacjonarnych w Niemczech praktycznie wciąż nie można jeszcze kupić testów na koronawirusa do samodzielnego użytku, wiele osób próbuje zaopatrzyć się w nie robiąc zakupy online. Sprzedawcy internetowi też nie są jednak w stanie ich wyczarować. Za kuszącymi ofertami często kryją się niestety oszuści, którzy tylko kasują, ale nie dostarczają towaru.

    Szybkie testy dostępne w Aldi rozeszły się jak świeże bułeczki

    Wielu ustawiło się w kolejce wcześnie rano na długo przed otwarciem sklepu, ale tylko nieliczni byli w stanie załapać się na pierwsze testy na koronawirusa do samodzielnego użytku, które Aldi wystawił na sprzedaż w sobotę. Klienci szukający ich w innych sklepach również póki co nie mają szczęścia. Inne dyskonty i supermarkety na razie zapowiedziały jedynie, że planują zaoferować klientom szybkie testy dla laików w najbliższych dniach i tygodniach. Podobnie jest w drogeriach. Także apteki nie mają ich jeszcze w swojej ofercie. Stąd co bardziej niecierpliwi próbują kupować testy do użytku domowego przez internet. Mogą jednak źle na tym wyjść, ponieważ oszuści wyczuli interes i – wykorzystując niedostępność towaru – próbują zarobić szybkie pieniądze.

    Już sam fakt, że można kupić online zatwierdzone szybkie testy, które praktycznie nie są jeszcze dostępne w sklepach detalicznych, powinno budzić podejrzenia. Wszak niedobór nie wynika z tego, że sklepy nie są w stanie odpowiednio zorganizować zaopatrzenia. Problem w tym, że producenci po prostu nie są jeszcze w stanie dostarczyć tyle towaru, aby zaspokoić popyt. Jeśli więc sklep internetowy twierdzi, że posiada na stanie jeden z pożądanych szybkich testów dla laików, powinno się zachować dużą ostrożność.

    Trudne rozróżnienie

    Nie musi to jednak oznaczać, że oferowane testy są do niczego lub że to podróbki. Ostatecznie, w sklepach internetowych stosunkowo często można znaleźć szybkie testy antygenowe, które są przeznaczone tylko do użytku profesjonalnego, ale które może kupić każdy. A co dodatkowo komplikuje sprawę to fakt, że niekoniecznie różnią się one od zatwierdzonych testów do samodzielnego użytku, ale są w zasadzie tym samym produktem.

    Różnica między testami dla profesjonalistów a testami dla laików leży często tylko w specjalnych instrukcjach obsługi, które są niezwykle zrozumiale napisane i bardzo obszernie wyjaśniają zwykłym użytkownikom sposób w jaki powinni wykonać test – można je czasami znaleźć w internecie. Z tego punktu widzenia można by powiedzieć, że nie ma problemu z zakupem normalnych szybkich testów, jeśli dodatkowo pobierze się instrukcję do użytku domowego. Jednak nigdy nie można być pewnym, czy kluczowe komponenty nie różnią się.

    Nadal niewiele zatwierdzonych testów do samodzielnego użytku

    Dotychczas Federalny Instytut ds. Leków i Wyrobów Medycznych (niem. Bundesinstitut für Arzneimittel und Medizinprodukte, BfArM) wydał specjalne zezwolenie dla siedmiu szybkich testów do samodzielnego stosowania przez laików:

    – CLINITEST Rapid COVID-19 Self-Test firmy Healgen Scientific LLC

    – Rapid SARS-CoV-2 Antigen Test Card firmy Xiamen Boson Biotech Co., Ltd

    – LYHER Covid-19 Antigen Schnelltest (Nasal) firmy Hangzhou Laihe Biotech Ltd., Co.

    – SARS-CoV-2 Rapid Antigen Test firmy SD BIOSENSOR, INC.

    – AMP Rapid Test SARS-CoV-2 Ag firmy AMEDA Labordiagnostik GmbH

    – Coronavirus (2019-nCoV)-Antigentest firmy Beijing Hotgen Biotech Co., Ltd

    – AESKU.RAPID SARS-CoV-2 firmy Aesku.Diagnostics GmbH & Co. KG

    Niezależnie od tego, czy oferowany jest test do samodzielnego użytku, czy test do użytku profesjonalnego sprzedawany jako domowy test dla laików, należy obecnie być bardzo czujnym. Ponieważ ryzyko, że dacie się nabrać na nieuczciwą ofertę, jest ogromne. Według Petera Mayera z Karlsruher Institut für Technologie (KIT), popularnym sposobem działania przestępców jest wykorzystywanie luk w zabezpieczeniach stron internetowych firm, stowarzyszeń lub osób prywatnych poprzez tworzenie przekierowań do ich fałszywych sklepów. Operatorzy z reguły tego nie zauważają, ponieważ oszuści wykorzystują jedynie nazwę, a tym samym widoczność strony w wyszukiwarkach.

    Należy bardzo dokładnie sprawdzić sklep internetowy

    Poszukując szybkich testów antygenowych w przeglądarce, można znaleźć wiele ofert, które na pierwszy rzut oka wydają się godne zaufania. Dlatego szczególnie ważne jest, aby dokładnie przyjrzeć się sklepowi. Wymienia się cztery elementy, które powinny wzbudzić naszą czujność:

    • Dostawca nie posiada w swojej ofercie innych tego typu produktów, a testy na koronawirusa całkowicie wyróżniają się na tle pozostałego asortymentu.
    • Sklep przyjmuje wyłącznie płatności z góry lub kartą kredytową.
    • Szybkie testy są znacznie tańsze u danego dostawcy niż u wszystkich innych.
    • Brakuje tzw. Impressum – podstrony zawierającej informacje o sprzedawcy lub nie można nawiązać łączności ze sprzedawcą korzystając z podanych danych kontaktowych.

    Oznaką tego, że sklep jest godny zaufania, mogą być znaki jakości, takie jak certyfikat Trusted Shops, TÜV SÜD s@fer-shopping, czy Euro-Label.

    „Ale i tu zalecana jest ostrożność”, ostrzega Mayer. „Oszuści mogą po prostu skopiować oznaczenia graficzne lub wymyślić własne, aby wydawać się wiarygodnym”. Warto więc kliknąć na grafikę lub specjalny link, co pozwoli zweryfikować ważność certyfikatu.

    Źródło: www.n-tv.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x