Niemcy: Spahn i Seehofer o ograniczeniach w podróżowaniu, kontrolach granicznych i wariancie Delta

    Federalny minister zdrowia Jens Spahn (CDU) zapowiedział w czwartek w Berlinie, że rząd niemiecki chce wkrótce ponownie zaklasyfikować Portugalię i Wielką Brytanię do kategorii obszarów o szczególnie wysokim ryzyku związanym z dużą liczbą zakażeń (niem. Hochinzidenzgebiete). Obecnie są one zaliczane do kategorii obszarów o szczególnie wysokim ryzyku związanym z mutacjami wirusa (niem. Virusvarianten-Gebiete).

    Tak się stanie w przypadku, gdy proporcje pokazujące udział w zakażeniach koronawirusem bardziej zakaźnego wariantu Delta będą porównywalne, tj. prawdopodobnie na poziomie 70-80%. Według szacunków Instytutu Roberta Kocha (IRK), co drugi przypadek zakażenia koronawirusem w Niemczech w tym tygodniu jest wywołany wariantem Delta.

    Decydującym czynnikiem dla decyzji, która prawdopodobnie zapadnie w najbliższych dniach, będzie to, że względny procentowy udział tego wariantu w Niemczech wzrasta i staje się on dominujący, powiedział Spahn. Równie ważną kwestią jest to, że pełne szczepienie chroni przed Deltą, a w Niemczech wzrasta liczba osób w pełni zaszczepionych. Uznanie danego kraju za obszar o szczególnie wysokim ryzyku związanym z mutacjami wirusa (niem. Virusvarianten-Gebiet) wiąże się z zaostrzonymi zasadami kwarantanny, nawet dla osób zaszczepionych, które wjeżdżają na teren Niemiec z tych obszarów. Zmiana z obszaru występowania wirusa na obszar wysokiego ryzyka, przyniosłaby zatem delikatne złagodzenie przepisów dotyczących wjazdu do Niemiec i kwarantanny.

    Seehofer nie zamierza wprowadzać latem stacjonarnych kontroli granicznych w celu powstrzymania pandemii

    Federalny minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer ogłosił podczas konferencji prasowej, że nie chce wprowadzać stacjonarnych kontroli granicznych w miesiącach letnich celem powstrzymania pandemii koronawirusa.

    Seehofer podkreślił, że nie ulegnie naciskom premierów niektórych krajów związkowych, którzy chcieliby wprowadzenia stacjonarnych kontroli. Jego zdaniem należy unikać korków na przejściach granicznych. Dodał, że to właśnie rządy tych landów, które teraz domagają się takich kontroli, nalegały na wprowadzenie większej liczby wyjątków podczas zeszłorocznych kontroli granicznych.

    Jednocześnie należy oczekiwać wzmożonych kontroli na lotniskach przeprowadzanych przez policję federalną oraz zwiększonego nadzoru nad przestrzeganiem obowiązku kwarantanny ze strony urzędów ds. zdrowia.

    Wyrywkowe kontrole kierowców na granicach

    Seehofer stwierdził, że każdy, kto przyjeżdża do Niemiec samochodem, powinien być przygotowany na wyrywkowe kontrole w strefach przygranicznych.

    Spahn zwrócił uwagę na to, że urzędy ds. zdrowia mają obecnie większe możliwości dokładniejszego monitorowania przestrzegania kwarantanny przez podróżnych ze względu na spadek liczby zakażeń.

    Władze federalne, krajowe i gminne muszą zadbać o przestrzeganie obostrzeń

    Seehofer powiedział, że władze federalne, krajowe, a także gminne muszą zapewnić, by obostrzenia wprowadzone w związku z COVID-19 były wszędzie przestrzegane. Chodzi o to, aby nie zaprzepaścić dotychczasowych sukcesów w walce z pandemią.

    Obecnie żaden kraj sąsiadujący z Niemcami nie jest zaliczany do kategorii obszarów podwyższonego ryzyka (niem. Risikogebiete). Wyrywkowe kontrole kierowców w rejonie przygranicznym przeprowadzane są na przykład w odniesieniu do podróżnych przyjeżdżających samochodem z Turcji lub Wielkiej Brytanii.

    Podróżni, którzy w ciągu ostatnich dziesięciu dni przebywali na obszarze podwyższonego ryzyka (niem. Risikogebiet), obszarze o szczególnie wysokim ryzyku związanym z dużą liczbą zakażeń (niem. Hochinzidenzgebiet) lub obszarze o szczególnie wysokim ryzyku związanym z mutacjami wirusa (niem. Virusvarianten-Gebiet), muszą przed przyjazdem do Niemiec elektronicznie zgłosić swój wjazd na stronie www.einreiseanmeldung.de.

    Wariant Delta coraz bardziej dominujący w Niemczech

    Osobom, które nie zostały jeszcze zaszczepione, Spahn radzi, aby regularnie poddawały się testom na koronawirusa. „Mamy znacznie więcej możliwości niż rok temu” – wyjaśnił minister. Oprócz szerokiej dostępności testów, już na początku sezonu turystycznego obowiązują jasne, „stosunkowo surowe” zasady wjazdu na terytorium Niemiec.

    Źródło: www.web.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x