Niemcy: Spadające notowania Merza, spór o reformę emerytalną i kontrowersje wokół polityki migracyjnej – co przyniesie nowa koalicja?

    W Niemczech kończą się właśnie rozmowy koalicyjne między CDU a SPD, a wszystko wskazuje na to, że kraj czeka czarno-czerwona koalicja rządząca. Członkowie SPD już głosują nad projektem umowy koalicyjnej, a na 6 maja zaplanowano wybór lidera CDU, Friedricha Merza, na nowego kanclerza. W obliczu zbliżającego się przejęcia władzy opinia publiczna oraz politycy coraz uważniej przyglądają się propozycjom nowej koalicji, której skład i kierunki działania wzbudzają niemałe emocje.

    Spadające zaufanie do Friedricha Merza

    Nadzieje CDU na płynne objęcie kanclerskiego urzędu przez Friedricha Merza mogą okazać się złudne – z najnowszego sondażu instytutu Forsa dla tygodnika „Stern” wynika, że zaledwie co piąty respondent uznaje go za osobę godną zaufania. W porównaniu do sierpnia 2024 r. jest to spadek aż o 9 punktów procentowych. Jedyny aspekt, w którym Merz zyskuje uznanie, to jego sposób komunikacji – 61% ankietowanych uważa, że polityk „mówi w sposób zrozumiały”. Wyniki te rzucają cień na nadchodzące głosowanie w Bundestagu i sugerują, że nowy kanclerz nie może liczyć na szeroką społeczną sympatię u progu swojej kadencji.

    SPD broni kompromisów w sprawie polityki rozwojowej

    Svenja Schulze, pełniąca obowiązki minister rozwoju z ramienia SPD, odniosła się do kontrowersji wokół zapisów koalicyjnych dotyczących przyszłości niemieckiej polityki rozwojowej. Zgodnie z ustaleniami nowej koalicji, współpraca rozwojowa ma w przyszłości pełnić kluczową rolę w zarządzaniu migracją. Schulze określiła to jako „akceptowalny kompromis”, podkreślając, że Niemcy muszą wspierać kraje, które przyjmują największą liczbę uchodźców – zdecydowana większość z nich pozostaje bowiem w regionach swojego pochodzenia, a tylko nieliczni docierają do Europy.

    Jednocześnie minister zapowiedziała cięcia w wydatkach na pomoc rozwojową. Po raz pierwszy od 1998 roku niemiecki rząd nie zobowiązuje się w umowie koalicyjnej do przeznaczenia 0,7% dochodu narodowego brutto na pomoc dla krajów rozwijających się. Schulze zaznaczyła, że Niemcy będą musiały realizować swoje cele w tym zakresie, dysponując mniejszymi środkami.

    Utrudnienia dla pasażerów kolei pozostaną

    Unia zapowiada, że pasażerowie niemieckich kolei muszą przygotować się na kolejne lata pełne utrudnień. Wiceszef frakcji CDU/CSU w Bundestagu, Ulrich Lange, przyznał, że gruntowna poprawa stanu infrastruktury kolejowej potrwa jeszcze wiele lat. Oznacza to dalsze remonty, opóźnienia i zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu kolei. Lange wezwał spółkę InfraGO, odpowiedzialną za infrastrukturę kolejową, do opracowania bardziej efektywnego zarządzania budowami, aby zminimalizować negatywny wpływ na pasażerów.

    Polityka migracyjna i granice

    Nowa koalicja nie planuje wprowadzenia istotnych zmian dla obywateli w zakresie kontroli granicznych. Jak podkreślił Stephan Toscani, lider CDU w Kraju Saary, obecnie obowiązujące stacjonarne kontrole graniczne będą kontynuowane. Istotna zmiana dotyczyć ma natomiast bardziej zdecydowanego egzekwowania przepisów – osoby nieposiadające prawa wjazdu do Niemiec mają być częściej zawracane. Ma to ograniczyć napływ nielegalnych migrantów.

    Toscani zaznaczył jednak, że kontrole graniczne wewnątrz strefy Schengen powinny pozostać wyjątkiem. Celem długofalowym pozostaje skuteczna ochrona zewnętrznych granic Unii Europejskiej, która docelowo umożliwi rezygnację z kontroli na granicach wewnętrznych.

    Reforma emerytalna według SPD

    Wśród najważniejszych priorytetów SPD znajduje się reforma systemu emerytalnego. Lars Klingbeil, przewodniczący partii, sprzeciwia się podwyższeniu ustawowego wieku emerytalnego. Jak zaznaczył, osoby chcące pracować dłużej mogą to już dziś robić dobrowolnie, a partia zamierza jeszcze bardziej to uatrakcyjnić. Propozycje SPD koncentrują się na poszerzeniu grupy osób zobowiązanych do odprowadzania składek emerytalnych oraz dyskusji nad wysokością tych składek.

    Klingbeil ostrzegł, że brak reformy doprowadzi wkrótce do wzrostu obciążeń w systemie ubezpieczeń społecznych. Wskazał również na zagrożenie ze strony sił politycznych, które – jak to ujął – „chcą zniszczyć państwo socjalne przy pomocy piły łańcuchowej”. Podkreślił, że SPD ma teraz historyczną szansę na przeprowadzenie głębokiej reformy i musi ją wykorzystać.

    Polityk stanowczo odrzucił pomysł likwidacji możliwości przechodzenia na emeryturę po 63. roku życia dla osób z 45-letnim stażem pracy. Zwrócił uwagę na to, że debata publiczna wokół emerytur jest często prowadzona z pozycji uprzywilejowanych osób, które nie mają pojęcia o realiach życia tych, którzy ciężko pracowali przez dekady.

    Zieloni przeciwni obowiązkowej służbie wojskowej

    Franziska Brantner, przewodnicząca Zielonych, odniosła się do rosnącej dyskusji o ewentualnym przywróceniu obowiązkowej służby wojskowej. W jej ocenie rozwiązaniem nie jest przymus, lecz wzmocnienie ochotniczych form służby. Zieloni chcą uczynić dobrowolną służbę wojskową i rezerwę bardziej atrakcyjnymi, m.in. dzięki poprawie warunków socjalnych, lepszemu wyposażeniu, ograniczeniu biurokracji oraz dostępowi do szkoleń.

    Brantner podkreśliła, że zmuszanie młodych ludzi do odbywania służby wojskowej, której nie chcą, jest nieefektywne i prowadzi do szybkiego opuszczania szeregów Bundeswehry. Jej zdaniem, wciąż nie wykorzystano w pełni potencjału osób gotowych do ochotniczego zaangażowania się w służbę dla kraju.

    Nowa czarno-czerwona koalicja staje przed ogromnymi wyzwaniami – od reformy emerytur, przez modernizację infrastruktury, aż po sporną politykę migracyjną. Brak społecznego zaufania do przyszłego kanclerza, niełatwe kompromisy w umowie koalicyjnej i narastające napięcia polityczne sprawiają, że Niemcy wkraczają w nowy etap swojej historii z mieszanką niepewności i nadziei.

    źródło: welt.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Aktualne oferty pracy:

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    CZARNOWIDZ

    BERLIN – Rząd do dymisji i nowe Wybory systemem wyboru prezydenta – Będzie Jedynie gorzej drożej i do wyborów zadyma i niczego pozytywnego nie uchwalą, nigdy nie będzie jednym głosem – Jedyny porządek to jedna partia rządząca a z niej wybrany Kanclerz

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x
    \r\n <\/div>\r\n<\/div>\r\n","isUserRated":"0","version":"7.6.28","wc_post_id":"183366","isCookiesEnabled":"1","loadLastCommentId":"0","dataFilterCallbacks":[],"phraseFilters":[],"scrollSize":"32","is_email_field_required":"1","url":"https:\/\/dojczland.info\/wp-admin\/admin-ajax.php","customAjaxUrl":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/utils\/ajax\/wpdiscuz-ajax.php","bubbleUpdateUrl":"https:\/\/dojczland.info\/wp-json\/wpdiscuz\/v1\/update","restNonce":"96569dc182","is_rate_editable":"0","menu_icon":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/assets\/img\/plugin-icon\/wpdiscuz-svg.svg","menu_icon_hover":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/assets\/img\/plugin-icon\/wpdiscuz-svg_hover.svg"}; var wpdiscuzUCObj = {"msgConfirmDeleteComment":"Na pewno chcesz usun\u0105\u0107 ten komentarz?","msgConfirmCancelSubscription":"Na pewno chcesz anulowa\u0107 t\u0105 subskrybcj\u0119?","msgConfirmCancelFollow":"Na pewno nie chcesz d\u0142u\u017cej obserwowa\u0107 tego u\u017cytkownika?","additionalTab":"0"}; /* */-->