Niemcy: Rząd federalny uzasadnia przyjęcie Afgańczyków

    Spór o ewakuację zagrożonych osób z Afganistanu

    Niemiecki rząd stanowczo odpiera zarzuty opozycji dotyczące planów dalszych ewakuacji osób z Afganistanu. Po doniesieniach medialnych o kolejnych planowanych lotach do Niemiec, politycy CDU i CSU zarzucili ustępującej koalicji SPD-Zieloni nieodpowiedzialne działanie i brak wystarczających kontroli bezpieczeństwa. Rząd federalny odpowiada jednak, że wszystkie osoby, które mają zostać przyjęte, przechodzą dokładną weryfikację, a bezpieczeństwo Niemiec pozostaje priorytetem.

    Rząd zapewnia: każda osoba jest dokładnie sprawdzana

    Rzeczniczka niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych poinformowała, że „wszystkie osoby przyjeżdżające do Niemiec w ramach programu muszą spełnić rygorystyczne kryteria przyjęcia i bezpieczeństwa”. Jak podkreśliła, weryfikacja odbywa się przed wjazdem – w Pakistanie, skąd organizowane są również loty ewakuacyjne.

    Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych, obecnie około 2600 osób – w tym członkowie rodzin – posiada ważne zobowiązania przyjęcia do Niemiec. Chodzi głównie o byłych współpracowników niemieckiej armii i organizacji, dziennikarzy, aktywistów na rzecz praw człowieka oraz osób zaangażowanych w walkę o prawa kobiet, które po przejęciu władzy przez talibów w 2021 roku są narażone na prześladowania.

    CDU i CSU ostro krytykują Baerbock i rząd przejściowy

    Sekretarz generalny CDU, Carsten Linnemann, domaga się natychmiastowego zakończenia wszystkich dobrowolnych programów przyjmowania uchodźców oraz zwiększenia liczby deportacji do Afganistanu. Twierdzi też, że niektóre osoby są przyjmowane bez odpowiedniej kontroli bezpieczeństwa, co rząd stanowczo odrzuca.

    Z kolei minister spraw wewnętrznych Saksonii, Armin Schuster (CDU), zarzucił ministrom ustępującego rządu, w tym szefowej dyplomacji Annalenie Baerbock (Zieloni), że tuż przed przekazaniem władzy forsują działania, które nowy rząd zamierza zakończyć. Nazwał to „skrajnie nieodpowiedzialnym” i „społecznie polaryzującym” działaniem.

    Krytyka płynie także ze strony CSU. Sekretarz generalny tej partii, Martin Huber, uznał postępowanie Baerbock za „nieprzyzwoite” i oskarżył ją o „bezkompromisowe forsowanie własnej ideologii”.

    Lewica: Niemcy mają moralny obowiązek

    W obronie działań rządu przejściowego stanął Janis Ehling z Lewicy. „Jeśli niemiecki rząd zatrudniał przez lata afgańskich współpracowników i dawał im umowy, to ma wobec nich również odpowiedzialność” – powiedział w Berlinie. Jak podkreślił, Baerbock postąpiła w tej sprawie słusznie.

    Obecna sytuacja i dalsze kroki

    Rzeczniczki rządu federalnego nie potwierdziły oficjalnie informacji o kolejnych planowanych lotach ewakuacyjnych z Islamabadu, stolicy Pakistanu. Zgodnie z przyjętą polityką – rząd nie zapowiada takich lotów z wyprzedzeniem. Każda decyzja o przyjęciu nowych osób jest podejmowana indywidualnie, a już wydane decyzje o przyjęciu są prawnie wiążące. Jeśli jednak dana osoba nie spełni warunków, może dojść do cofnięcia decyzji, przy czym przewidziana jest możliwość odwołania – choć postępowanie toczyć się będzie już z terytorium Pakistanu.

    źródło: tagesschau.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Aktualne oferty pracy:

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Twardostój

    Rząd zapewnia każda osoba jest dokładnie sprawdzana:)))))) Jakiś taki wiosenny zarcik:)))
    Pewnie też im zatwierdzają dyplomy inżynierskie, studia doktoranckie i inne patenty.
    Ważne że na granicach kontrola

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x