Zaskakujący pomysł w niemieckiej polityce! W ramach obecnych negocjacji koalicyjnych pomiędzy Unią (CDU/CSU) a SPD pojawił się postulat dotyczący bezpłatnego dostępu do środków antykoncepcyjnych dla osób o niskich dochodach.
Według dokumentów, do których dotarła niemiecka prasa, grupa robocza zajmująca się sprawami rodziny, kobiet, młodzieży, seniorów i demokracji uzgodniła już część kwestii. W jednym z zapisów czytamy:
„Uważamy, że dostęp do środków antykoncepcyjnych jest częścią niezawodnej opieki zdrowotnej, dlatego rozważamy możliwość solidarnego finansowania ich dystrybucji dla kobiet i mężczyzn.”
Co to oznacza?
Jeśli projekt zostanie wdrożony, osoby o niskich dochodach mogłyby otrzymywać darmowe środki antykoncepcyjne – zarówno tabletki antykoncepcyjne, jak i prezerwatywy – finansowane z budżetu państwa. Obecnie plan jest na etapie analizy kosztów i oceny biurokratycznych wymagań związanych z jego wdrożeniem.
Ile kosztuje antykoncepcja w Niemczech?
Obecnie kobiety powyżej 22. roku życia muszą samodzielnie pokrywać koszty tabletek antykoncepcyjnych. Cena jednej trzymiesięcznej paczki wynosi od 20 do 40 euro. Z kolei prezerwatywy w standardowych opakowaniach (8-12 sztuk) kosztują około 60 centów za sztukę, a warianty bez lateksu są dwukrotnie droższe. Osoby aktywne seksualnie mogłyby więc zaoszczędzić nawet ponad 100 euro rocznie.
Niemcy idą śladem Francji?
We Francji od 2022 roku obowiązuje pełna refundacja środków antykoncepcyjnych dla wszystkich kobiet poniżej 26. roku życia. Wcześniej dotyczyło to jedynie osób niepełnoletnich. Dodatkowo, młodzi mężczyźni również mają prawo do bezpłatnych prezerwatyw – osoby poniżej 18. roku życia mogą odbierać je w aptekach bez żadnych formalności, a osoby w wieku 18-25 lat muszą jedynie okazać kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Program ten został wprowadzony po wzroście liczby zakażeń chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Koniec tabu wokół antykoncepcji dla mężczyzn?
Jednym z problemów poruszonych w niemieckich negocjacjach koalicyjnych jest wciąż dominujące przekonanie, że antykoncepcja jest wyłącznie odpowiedzialnością kobiet. W dokumencie roboczym wskazano na konieczność intensyfikacji badań nad metodami antykoncepcji dla mężczyzn.
Wciąż jednak nie wiadomo, czy i kiedy projekt darmowej antykoncepcji zostanie wprowadzony w życie. Obecnie dokumenty są przedmiotem dalszych negocjacji, które obejmują także inne kwestie społeczne, takie jak bezpłatne posiłki w żłobkach i szkołach.
Czy Niemcy zdecydują się na przełomowe zmiany w dostępie do środków antykoncepcyjnych? Na ostateczne decyzje trzeba jeszcze poczekać!
źródło: bild.de
Nie dosc ze dzieci coraz mniej sie rodzi to chore panstwo jeszcze to wspomaga Żenada ale co sie Dziwić to Niemcy…
Hah, trochę “dzieci tylko dla bogatych” 🙃